اخبار

توافق اوپک برای کاهش تولید

سازمان اوپک بعد از دو روز مذاکرات فشرده توانست در نشست مشترک خود با کشورهای غیرعضو این سازمان به توافقی برای کاهش تولید دست یابد. ایران، ونزوئلا و لیبی از این توافق معاف شده‌اند.

مجموع تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۹ به مدت ۶ ماه نسبت به سطح تولید ماه اکتبر سال جاری ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت

به گزارش دنیای اقتصاد : اوپک بعد از دو روز مذاکرات فشرده توانست در نشست مشترک خود با کشورهای غیرعضو این سازمان در عصر روز گذشته به توافقی برای کاهش تولید دست یابد. بین کشورهای عضو، ایران، ونزوئلا و لیبی از این توافق معاف شده‌اند. بر این اساس، مجموع تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۹ به مدت ۶ ماه نسبت به سطح تولید ماه اکتبر سال جاری ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

سهم یازده عضو اوپک از این کاهش تولید ۸۰۰ هزار بشکه و سهم ۱۰ کشور غیرعضو ۴۰۰ هزار بشکه در روز است. همچنین قرار است در ماه آوریل با برگزاری نشستی مجددا وضعیت بازار نفت و لزوم بازبینی در این توافق مورد بررسی قرار گیرد. به‌دنبال توافق برای کاهش تولید نفت، قیمت نفت برنت در بازارهای جهانی روز گذشته حدود ۵ درصد جهش کرد. اما این توافق در شرایطی به دست آمد که طی دو روز گذشته حواشی بسیاری در وین رخ داد. از سفر غیرمنتظره نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به وین و دیدار او با مقامات سعودی، تلاش برخی کشورها برای حضور ایران در توافق کاهش تولید، طولانی شدن زمان نشست اوپک و کشیدن آن به روز دوم و همچنین وابستگی هرگونه توافق در اوپک به موافقت روسیه برای کاهش تولید از حواشی این نشست بودند…

همچنین بر پایه گزارش ایسنا، بیژن زنگنه در پایان نشست اعضای اوپک در جمع خبرنگاران از رضایت ایران از نتایج مذاکرات خبر داد و معافیت ایران از مشارکت در توافق کاهش تولید را تایید کرد به این سوال که آیا از کلمه معافیت در بیانیه پایانی استفاده شده است، این گونه پاسخ داد: «ایران از مشارکت در این توافق مستثنا شده و نامه معافیت را از اوپک دریافت می‎کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که ایران از تماس دولت آمریکا با برخی اعضای اوپک ناخشنود است، اظهار کرد: بله. قبلا نیز تجربه چنین رفتارهایی را داشته‎ایم. اوپک نمی‎خواهد از بیرون از سازمان تحت فشار قرار بگیرد. نمی‎دانم دولت آمریکا چه زمانی از این رویه درس می‎گیرد.به گفته وزیر نفت مذاکرات سخت و پیچیده بود.

زنگنه درباره تاثیرگذاری روسیه در این توافق توضیح داد: روسیه در درون اوپک تأثیرگذار نیست اما در مجموع در توافق بین اوپک و غیر اوپک نمی‎توان نقش مهم روسیه را نادیده گرفت…

کاهش قدرت اوپک با ورود بازیگران بزرگ‌تر

کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت شامل ۸۰۰ هزار بشکه برای اعضای اوپک و ۴۰۰ هزار بشکه برای کشورهای غیرعضو٬ بیش از حد انتظار بود. امری که منجر به افزایش بهای هر بشکه نفت شد. به دنبال اعلام توافق اوپک قیمت هر بشکه نفت با پنج درصد افزایش به بشکه ای ۶۳ دلار رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین، افزایش روز افزون تولید نفت از سوی سه کشور آمریکا، روسیه و عربستان تهدید جدی برای حیات آینده اوپک محسوب می شود.

در شرایط فعلی پایه‌های اوپک لرزان شده است زیرا تولید نفت عربستان سعودی هم اکنون به ۷/۱۰میلیون بشکه در روز رسیده و همچنین ایالات متحده توانسته است تولید نفت خود را به سرعت افزایش دهد و به عدد ۶/۱۱ میلیون بشکه در روز برسد. روسیه نیز هم اکنون ۲/۱۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند در حالی که عضو اوپک نیست. بنابراین مشخص است که در حال حاضر کنترل بازار نفت در اختیار سه کشور مذکور میباشد.

از طرف دیگر اختلافاتی بین اعضای اوپک از جمله ایران و عربستان در داخل سازمان وجود دارد. بطوریکه تهران عربستان سعودی را متهم می کند با اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران، سعودی ها در جهت منافع ایالات متحده گام بر می دارد. این در حالی است که تلاش عربستان به تحمیل سیاست‌های خود علیه اوپک و افزایش نقش کشورهای غیر اوپک مانند روسیه نیز کارآمدی این سازمان را تضعیف کرده است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا