اخبار

یارانه نقدی خانوار در بودجه ۹۸؛ معیشت مردم بهبود می یابد؟

طرح جدید مجلس در خصوص پرداخت یارانه نقدی در حقیقت پوششی برای ادامه اجرای برنامه مخرب تعدیل ساختاری در شرایط ژرفش بحران فراگیر در کشوراست.

قانون هدفمندی یارانه ها و رشد فقر در جامعه

یارانه نقدی که مهمان هشت ساله اقتصاد ایران است پس از وعده‌ها و پول‌پاشی‌های بی‌تاثیر فراوان، در صورت تصویب مجلس بالاخره در سال آینده به صورت هدفمند پرداخت خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، پس از گذشت نزدیک به هشت سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها خاصه پرداخت یارانه نقدی، مقرر شده در صورت تصویب مجلس، سال آینده این حوزه دچار تغییر و تحول شود.

آنطور که نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور وعده داده، در بودجه سال ۹۸ بخش مربوط به یارانه نقدی جهت ساماندهی یارانه بگیران به استانها واگذار خواهد شد.

دلیل این واگذاری نیز، جلوگیری از حذف اشتباه و البته افزایش انگیزه استانها برای هزینه کرد صحیح مبالغ است؛ چراکه بودجه در نظر گرفته شده برای یارانه نقدی همچون سالهای گذشته همان ۴۲ هزار میلیارد تومان است و در صورت حذف یارانه خانوارهای پردرآمد و غیرنیازمند، آن مبلغ باید در بخش‌هایی همچون طرح‌های عمرانی هزینه شود…
مرور سرنوشت هشت ساله یارانه نقدی در اقتصاد کشور حکایت از فراز و فرود زیاد این بخش دارد؛ دولت دهم که از همان ابتدا وعده هدفمندی یارانه را می داد بالاخره در آذر سال ۸۹ اجرای «قانون هدفمندی یارانه ها» را با اصلاح قیمت حامل های انرژی از جمله بنزین آغاز کرد و در این راستا قیمت ۴۰۰ تومان برای هر لیتر بنزین یارانه ای و ۷۰۰ تومان برای هر لیتر بنزین غیر یارانه ای تعیین شد. البته دولت طبق وعده قبلی خود، یک ماه پیش از اصلاح قیمت سوخت، یارانه نقدی خانوار را به ازای هر نفر ۴۵۵۰۰ تومان به حساب سرپرستان خانوار واریز کرد و به همین دلیل بود که افکار عمومی پیش از اصلاح قیمت حامل های انرژی، آمادگی روانی لازم را برای این اقدام بزرگ به دست آورده بود…

۴۲ هزار میلیارد یارانه نقدی پرداختی به مردم در سال۹۸

همچنین روزنامه مستقل در مورد پرداخت یارانه نقدی نوشت:نماینده مجلس شورای اسلامی، روز شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مرکزی، گفت: یارانه نقدی سه دهک درآمدی بالا به اموری همچون محرومیت زدایی و تکمیل پروژه های نیمه تمام اختصاص یابد.

به گزارش مهر، محمد حسینی اظهار داشت: برمبنای مفاد لایحه بودجه سال ۹۸، مجموع یارانه نقدی پرداختی به مردم در سال آتی ۴۲هزار میلیارد تومان خواهد بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: همچنین بودجه هزینه ای دولت در سال آینده با افزایش ۱۲درصدی در لایحه مذکور پیش بینی شده و برای حقوق و دستمزد نیز اعمال افزایش ۲۰درصدی مدنظر قرار گرفته است.

حسینی بیان کرد: در راستای بهبود وضعیت معیشتی مردم نیز طبق لایحه بودجه سال آتی، مقرر است ۹هزار میلیارد تومان برای تامین سبد کالای خانوارها تخصیص داده شود.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس خاطرنشان ساخت: در سال آینده برمبنای تصمیم دولت، وزارت اقتصاد بایستی سه هزار میلیارد تومان بودجه از محل فروش اموال مازاد غیرمنقول دستگاه های اجرایی تامین کند.

وی تصریح کرد: همچنین برمبنای لایحه بودجه سال ۹۸، بیش از ۱۲۶ هزار میلیارد تومان درآمد از محل مالیات و ۱۶۹ هزار میلیارد تومان درآمد نیز از محل فروش نفت پیش بینی شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا