گوناگون

فساد نهادینه و چپاول دارایی ملت

وضعیت کشور هم از نظر فساد و هم وابستگی بیشتر به غرب بدترشده است.

فرشاد مومنی اقتصاددان گفت: وقتی مسئله موسسات مطرح شد سران قوا سریع جلسه تشکیل دادند و ۳۰ هزار میلیارد تومان از جیب ملت به این‌ها به اسم طرح سازماندهی موسسات غیرمجاز پرداخت کردند.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی در نشست مبارزه با فساد در ایران: نظامند یا موردی؟ در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران گفت: در دولتی که بیشترین شعار‌ها علیه کشور‌های غربی داده می‌شد، وضعیت کشور هم از نظر فساد و هم وابستگی بیشتر به غرب بدترشد.
وی افزود: بر اساس گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر کرده است در دولت احمدی نژاد در مقایسه با دولت اصلاحات برای هر واحد رشد اقتصادی باید پنج دلار صرف می‌شد و معنای این سخن این است که در این دوره ایران به غرب وابسته‌تر شده است.
مومنی در تعریف فساد گفت: فساد تجلی ناتوانی دولت در حمایت از فعالیت‌های مولد تولیدی است، ما اقدامی را فساد تلقی می‌کنیم که مانع شکوفایی استعداد‌ها و توانمندی‌های انسانی شود.
این اقتصاد دان اظهار کرد: در زمان احمدی‌نژاد برخی خرسند بودند از اینکه توانسته‌اند کشور را یک دست کنند، اما نمی‌دانستند وقتی یکدست شد که برخی نخبگان خارج از طیف آن‌ها از ساختار بیرون رانده شدند و این مصداق فساد بود…

سیاست‌های مبتنی بر سلطه از دل شرایط نابرابر تولید می‌شود و این نابرابری از دل قدرت، ثروت، منرلت واطلاعات بیرون می‌آید.
این استاد دانشگاه سپس به انتقاد از پرداخت پول به مالباختگان موسسات مالی از جیب مردم پرداخت و گفت: وقتی مسئله موسسات مطرح شد سران قوا سریع جلسه تشکیل دادند و ۳۰ هزار میلیارد تومان از جیب ملت به این‌ها به اسم طرح سازماندهی موسسات غیرمجاز پرداخت کردند، اما وقتی کارگران حقوق عقب‌افتاده خود را که نتیجه یک اقدام مولد تولیدی بود را خواستار شدند نه تنها جلسه‌ای تشکیل نشد بلکه سرکوب هم شدند و اعلام کردند منابعی برای پرداخت حقوق کارگران نداریم.
گزیده گزارش روزنامه مستقل

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا