گوناگون

ماهی‌گیران آب‌های گل آلود!

حواشی فراوانی در عالم سیاست ایران وجود دارد که اگر مسئولان آن‌ها را کنار بگذارند و توجه خود را جلب متن مسائل کنند، نتیجه بهتر و مناسبی‌تری به دست می‌آید. اینکه عده‌ای به مناسبت‌های مختلف به سمت جریان مقابل خود هجمه بیاورند ولی هیچ راهکار مشخصی برای برون رفت از وضعیت فعلی نداشته باشند به نوعی سیاسی‌گری بوده و در میان افکار عمومی این رویه منفور است. دولت دوم حسن‌روحانی را می‌توان یکی از دولت‌های ناکارآمد بعد از انقلاب ولو بعد از کودتای ۲۸ مرداد خواند ولی اینکه عده‌ای در این اوضاع قصد داشته‌باشند از آب‌گل آلود ماهی بگیرند و فضا را به سمتی ببرند که گویی مردم اشتباه کرده‌اند، وقت خود را تلف نکنند و بدانند اگر میان آن‌ها و هرکس غیر آن‌ها( حتی احمدی‌نژاد) رقابتی باشد، مردم آن‌ها را قبول نخواهند کرد و به سمتی می‌روند که جای قدم آن‌ها نباشد….

تسویه حساب بعد از انتخابات

در همین حال، ابراهیم‌رئیسی که روز گذشته برای سخنرانی در دانشگاه شهید بهشتی به مناسبت روز دانشجو به تهران آمده بود، در این مراسم ضمن زیر سوال بردن بحق تصمیمات اقتصادی این روزهای کشور، با سخن گفتن از ایجاد دوقطبی که به نوعی ساخته دست دوستداران او است، گفت که بسیاری از مشکلات محصول بی‌تدبیری‌هاست و در شرایط فعلی که فشار دشمن وجود دارد، راهکار این است که همه دست به دست هم بدهند و با کار و‌ تلاش همه به یک جهت نگاه کنیم. یقین داشته باشیم در این مسیر موفقیت وجود دارد. د‌و قطبی کردن جامعه و آدرس غلط دادن به نفع کشور نیست. مساله اصلی مردم اقتصادی است. بسیاری از تهدیدها و تحریم‌ها می‌تواند به فرصت تبدیل شود. امروز می‌توان مشکلات را درون کشور حل کرد. اینکه برخی مشکلات اصلی را مشکلات اقتصادی نمی‌دانند و دنبال راهکار سیاسی هستند، اشتباه می‌کنند. وی در پاسخ به دانشجویی درباره اینکه حالا که رییس‌جمهور نیستید، آیا نمی‌توانید مشکلات را حل کنید، گفت: خدا را شکر که من رییس جمهور نشدم که قیمت دلار افزایش پیدا کند. در گزارشات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفته شده که مشکل اصلی تولیدکنندگان وجود مشکلات مالی است. مگر این تولیدکننده می‌تواند با این سودهای بانکی وام بگیرد؟ اگر‌ نقدینگی‌ کشور در اختیار تولید قرار نگیرد در هر بخشی برود، مشکل ایجاد می کند. مبلغ بسیار بالایی از واردات کالاها مربوط به کالاهای لوکس است که مورد نیاز کشور نیست. درصد بسیار بالایی از سوداگر‌ی‌ها با مالیات حل می‌شود. وی در بخشی دیگر از سخنانش گفت که اگر ما بودیم، تولید مسکن را متوقف نمی‌کردیم و در محیط زیست قانون فرانسه را بر قانون خودمان ترجیح نمی‌دادیم. ما اگر بودیم، مرکز هوشمند مدیریت سوخت را تعطیل نمی‌کردیم که این قاچاق در کشور شکل بگیرد. قالیباف در این میان به ماجرای کنارزدن قالیباف از رقابت و یکی از عوامل شکست در انتخابات سال ۹۶ نیز اشاره کرد و گفت که ایشان ابتدا قصد حضور در انتخابات را نداشتند اما چون سابقه حضور در انتخابات را داشتند، ما گفتیم که از حضور هیچ‌کس جلوگیری نمی‌کنیم. جلسه‌ای با آقای جلیلی داشتیم که گفتند اگر شما بیایید من نمی‌آیم. آقای قالیباف هم گفتند من به انتخابات می‌آیم و تا آخرین مناظره حضور خواهم‌داشت، بعد به نظر‌سنجی‌ها نگاه می‌کنیم، اگر رای من پایین‌تر بود،کنار می روم. من به هیچ‌کدام از کاندیداها نگفتم شما نیایید تا من بیایم. آقای قالیباف بعد از مناظره سوم کنار رفتند. رئیسی افزود: البته دوستان ستاد درباره کنار رفتن ایشان حرف داشتند و‌ می‌گفتند، نگذارید ایشان کنار برود. حتی آقای میرسلیم هم قبل از انتخابات تماس گرفتند و گفتند، برخی می‌گویند به نفع شما کنار بر‌وم که من گفتم آنچه صلاح می‌دانید، عمل کنید و ایشان هم کنار نرفتند.

کلام حق و بیان خاص

محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران نیز که بعد از ظهر یک‌شنبه، ۱۸ آذر در مراسم روز دانشجو که به همت انجمن‌اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد با بیان اینکه به جای اینکه به سفره خالی مردم فکر کنید و به آن بپردازید، ورود به استادیوم و برگزاری کنسرت و … موضوع اول حرف‌های شماست، گفت: البته ما هم با آزادی‌های اجتماعی موافقیم. در همین حوزه برگزاری مراسم جشن و کنسرت، مگر در تهران و در پارک‌ها هر شب بیش از ۳۰۰ برنامه برگزار نمی‌شد؟ چرا تعطیلش کردید؟ ما مخالف شادی مردم هستیم یا شما؟ شادی را که گرفته‌اید هیچ، سرمایه‌شان را هم یک شبه به نصف تقلیل دادید. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه در حوزه مالیات، افرادی که بیشترین درآمد دارند، کمترین مالیات را پرداخت ‌می‌کنند و شاید گاهی اصلا مالیات پرداخت نمی‌کنند، بیان کرد: این در حالی است که از یک مغازه‌دار خرد، از یک دانشجویی که ناگزیر از فلافل‌فروشی است، مالیات می‌گیرید. وی افزود: نزدیک به ۵۰ درصد ماموران مالیات متمرکز بر این قشر محروم که درآمد حداقلی دارد، هستند تا از این درآمد ناچیز آن‌ها مالیات بگیرند و البته این سرانجام می‌شود پنج درصد درآمد مالیاتی! دلالان و قاچاقچی‌ها و چهاردرصدی‌ها که درآمد هنگفتی دارند، فرار مالیاتی می‌کنند که اگر فقط از چند ده نفر آن‌ها به درستی مالیات گرفته شود،‌ به اندازه چند صد هزار نفر از این طبقه محروم درآمد مالیاتی ایجاد می‌کند. این یکی از نمادهای مشخص اشباع ناکارآمدی، استفاده نکردن از مدیریت نسل چهارم و ابزار روز و سیطره چهاردرصدی‌ها بر مجموعه مدیریتی کشور است. قالیباف افزود: هر روز بخشنامه‌ای متضاد در حوزه مسائل اقتصادی و اداری صادر کردن، آرامش را از تولیدکننده‌ و وارد‌کننده و بازار می‌گیرد، چون نمی‌توانند این‌ها را حل ‌کنند، تمسک به کارهای فرعی می‌کنند و حرف از این ‌می‌زنند که نمی‌خواهیم به حوزه شخصی مردم‌‌، به حساب مردم سرک بکشیم. وی با اشاره به هشداری که ابتدای سال جاری درباره شرایط اقتصادی و ارز داده بود، تصریح کرد: در اردیبهشت بنده در رابطه با خطر وضعیت ارز مطالبی را بیان کردم، اما متاسفانه توجهی نشد، امروز هم می‌گویم بحث تورم و گرانی، بحث تعطیلی کارگاه‌های کوچک و متوسط و بیکاری چالش جدی پیش روی ماست.

پوپولیست مدرن

این موضوعاتی که رئیسی و قالیباف به زبان می‌آورند بی‌شک هر ایرانی از آن اطلاع دارد و می‌تواند درباره آن سخن بگوید. این افراد امروز اگر رییس‌جمهور نیستند ولی صاحب قدرت هستند و می‌توانند در جایگاهی که دارند به وظیفه خود عمل کنند. اینکه از بیرون گود به طور دایم برای بازی دادن افکار عمومی مسائل روشن‌تر از روز را بیان کنند و خود را در میان این آشفته بازار قهرمان جلوه دهند، اقدام پوپولیستی است و مردم به خوبی بعد از دوران احمدی‌نژاد این سبک سیاست‌مداری را شناخته اند و این طیف نیز باید بدانند که فعالیت‌های آن‌ها نتیجه‌ای در برندارد.

قانون

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا