حقوق بشر

اسماعیل بخشی، به تشکیل گروه برای برهم زدن امنیت متهم شده است

به گفته  وکیل اسماعیل بخشی، اخیرا پرونده دیگری در شعبه ۱۲ بازپرسی اهواز علیه او مطرح‌شده که اتهام وی در آن پرونده، مشارکت در تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت بوده است …

چند روز پیش بود که کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، پس از حدود سه هفته اعتراض، نهایتا با جلسات برگزارشده توسط مسئولین استانی و تصمیمات اتخاذشده در این کارخانه، از اعتصاب خود دست کشیدند. با این حال، بازداشت چند تن از کارگران همچنان ادامه دارد و به رغم قول‌های مساعد از سوی دادستان کل استان خوزستان و سایر مسئولین، هنوز اقدام عملی برای آزادی آن‌ها صورت نگرفته است.

فرزانه زیلابی، کارشناس حقوقی و وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، در گفتگو با «امتداد»، ضمن اشاره به وضعیت موکلان خود با یادآوری این نکته که اسماعیل بخشی در تاریخ بیست‌‍‌‌وهفتم آبان‌ماه بازداشت شده و پس از درخواست و مراجعه‌های مکرر برای دیدار وی با بنده و خانواده‌اش‌، سرانجام در یازدهم آذرماه دیداری با همسر و مادرشان فراهم شد، گفت:
وی همچنان از دیدار با وکیل خود محروم مانده است. با توجه به عنوان شدن وضعیت خاص این کارگر بازداشتی، اگرچه به دلیل عدم دسترسی، شخصا در این خصوص اظهارنظر نمی‌کنم، اما بنا به اظهار مادر موکلم، خانواده آقای بخشی به شدت نگران سلامت جسمی و روحی فرزندشان هستند.
به گفته ی خانم زیلایی، وی در راستای انجام وظایف قانونی، در تاریخ سیزدهم آذرماه، اقدام لازم و درخواست ارجاع به پزشکی قانونی انجام داده و منتظر دستور دادیار است. وکیل اسماعیل بخشی می گوید: با توجه به گذر زمان و لزوم حفظ دلیل، در صورت عدم صدور دستور، نمی‌توانیم بهره‌برداری حقوقی لازم را در این زمینه داشته باشیم.
خانم زیلایی می گوید: نگهداری یک متهم در سلول انفرادی و محروم کردن او از دیدار وکیل مدافع و خانواده (مادر، همسر و فرزند) غیرقانونی بوده و از مصادیق قانونی تعریف شکنجه است. موضوع غیرقابل انکار در خصوص موکل بنده نیز همین مهم است که دلالت بر عدم سلامت وی خواهد شد.
به گفته ی وی تاکنون کیفرخواستی در خصوص اتهام‌های انتسابی به نمایندگان کارگری و سایر کارگران بازداشتی در شعب اول و دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش صادر نشده و پرونده‌های مطرح شده، همچنان در مرحله انجام تحقیقات است.
این عناوین اتهامی به این صورت عنوان شده که، اخلال در نظم عمومی، اتهام مشترک همه کارگران بازداشتی است و پنج کارگر دیگر، شامل چهار کارگر شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و خانم سپیده قلیان در مظان آن قرار گرفته‌اند. وی فعال اجتماعی و کارگر غیرشاغل در شرکت نیشکر نیز بوده که به موجب اعلام دادیار پرونده، یک اتهام امنیتی نیز دارد.
خانم زیلایی می افزاید: جمال‌الدین حیدری‌منش، همکار بنده نیز روز شنبه هفته جاری برای دفاع از این متهم، اعلام وکالت کرده است.

وکیل کارگران هفت تپه می گوید: بر اساس اظهارات یکی از موکلین که با تبدیل قرار بازداشت به کفالت آزاد شده، اتهام امنیتی تفهیم‌شده به متهمان، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی بوده و این موضوع به صورت تلویحی، مورد تایید دادیار نیز قرار گرفته بود.
به گفته این وکیل اگرچه پیرو پیگیری‌های وکیل و خانواده‌ها، وعده تبدیل قرار بازداشت و آزادی اسماعیل بخشی، و خانم سپیده قلیان از سوی مقامات قضایی مربوطه داده شده، اما تاکنون هیچ‌یک از این وعده‌ها در عمل محقق نشده است.
او گفته است: اخیرا برای اسماعیل بخشی، پرونده دیگری در شعبه ۱۲ بازپرسی اهواز مطرح‌شده که اتهام وی در آن پرونده، مشارکت در تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت بوده است.

خانم زیلایی در پایان این گفتگو می افزاید: متاسفانه از ذکر عنوان این اتهامانت به بنده تاکنون خودداری شده است. علی نجاتی مبتلا به بیماری شدید قلبی است که تحمل فضای بازداشتگاه برای وی دشوار و خطرناک خواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا