بین‌المللی

عقب‌نشینی دولت فرانسه در برابر جلیقه‌زردها

ماکرون عقب نشینی های تازه ای در سیاست های اقتصادی خود را در برابر اعتراضات جلیقه زردها اعلام کرد. رهبر حزب فرانسه نافرمان اما گفت او نمی تواند با وعده توزیع پول اعتراض ها را خاموش کند …

به گزارش یورو نیوز،امانوئل ماکرون یک ماه پس از آغاز اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه، عقب نشینی های تازه ای در سیاست های اقتصادی خود را اعلام کرد. وی گفت قصد دارد در کشورش «وضعیت اضطراری اقتصادی و اجتماعی» برقرار کند، او خاطرنشان کرد خشم و نارضایتی عمومی را به خوبی درک کرده و پیشتر سعی کرده برای آنها راه حلی بیابد؛ از جمله موضوع مالیات سوخت که با حذف آن از بودجه سال آینده به کلی آنرا لغو کرده است.
در همین حال ژاک لوک ملانشون رهبر حزب «فرانسه نافرمان»، ضمن انتقاد از سخنان ماکرون گفت او نمی تواند با وعده توزیع دوباره پول آتش خشم به راه افتاه را خاموش کند. به گفته ی وی «مرحله پنجم انقلاب شهروندی» روز شنبه آینده به اجرا در می آید.

رئیس جمهور فرانسه در سخنان خود علاوه بر وعده لغو کامل مالیات سوخت گفت از این پس بر ساعات اضافه کاری مالیات تعلق نمی گیرد و از سال آینده یکصد یورو به حداقل دستمزد اضافه خواهد شد.
رئیس جمهوری فرانسه همچنین از شرکت ها و بنگاه های اقتصادی خواست برای کارمندان خود پاداش آخر سال وضع کنند. به گفته ماکرون این پاداش نیز از این پس مشمول مالیات قرار نخواهد گرفت.
وضع مالیات مضاعف بر غول های بزرگ اینترنتی (گافا) که منافع زیادی در فرانسه کسب می کنند از دیگر راهکارهای ارائه شده توسط ماکرون برای افزایش درآمد ناشی از کسب مالیات عنوان شد.
امانوئل ماکرون همچنین بر مبارزه با فرار مالیاتی تاکید کرد و گفت که مسئولان شرکت های بزرگ فرانسوی باید ملیات خود را در فرانسه پرداخت کنند.
وی تاکید کرد دیگر تدابیر در نظر گرفته شده در ارتباط با شرکت ها به تدریج طی روزهای آینده پس از نشست با مسئولان شرکت های بزرگ اعلام خواهد شد.
حذف طرح افزایش مالیات بر سرمایه برای حقوق بازنشستگی کمتر از دو هزار یورو از دیگر نکاتی بود که رئیس جمهوری فرانسه در سخنان خود به آن اشاره کرد.

امانوئل ماکرون در سخنان دوشنبه شب خود ناآرامی و هرج و مرج های هفته های گذشته در کشورش را غیر قابل پذیرش خواند و تاکید کرد که این ناآرامی ها مردم و کشور را مشوش کرده است. ماکرون درعین حال خاطرنشان کرد که ممکن است با سخنان خود برخی را آزرده خاطر کرده باشد. او در نخستین واکنش ها خطاب به معترضین گفته بود که باید «شرم» کنند.
وی با اشاره به خشونت های هفته های گذشته گفت وقتی خشونت به امری متداول تبدیل شود آزادی متوقف خواهد شد. وی تاکید کرد که مطمئن است می توان راهی برای خروج از بحران پیدا کرد.
رئیس جمهوری فرانسه یادآور شد که به دولت دستورهایی برای حل مشکلات داده است. او گفت برخی خشم ها و نارضایتی ها را که از سالهای دور جمع شده اند، به خوبی احساس کردم و معتقدم نمی توان آنها را فراموش کرد.

رئیس جمهوری فرانسه در حالی پس از یکماه از آغاز جنبش «جلیقه زردها» سرانجام لب به سخن باز کرد که پیشتر ترجیح داده بود با جلو راندن ادوارد فیلیپ، نخست وزیر و دادن وعده تعلیق و سپس حذف مالیات بر سوخت اتش شعله ور شده اعتراض ها را خاموش کند.

در نخستین واکنش به سخنان امانوئل ماکرون، رهبر حزب «فرانسه نافرمان» این سخنان را ناکافی دانست و تاکید کرد نمی توان با وعده توزیع دوباره پول آتش خشم «شورش» به راه افتاه را خاموش کرد.
ژاک لوک ملانشون، رهبر حزب در ادامه یادآور شد که «مرحله پنجم انقلاب شهروندی» روز شنبه آینده به اجرا در می آید اما در عین حال تاکید کرد که در این مورد تصمیم اصلی بر عهده آنهایی است که این جنبش را آغاز کرده اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا