بین‌المللی

ماکرون نتوانست “جلیقه زردها” را متقاعد کند

معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه موسوم به “جلیقه زردها”، وعده‌های امانوئل ماکرون در رفع مشکلات شان را دیرهنگام و ناچیز می‌دانند. در این ارتباط، وزیر دارایی کشور فرانسه می گوید: «تظاهرات گسترده و پی در پی روزهای اخیر در کشور فرانسه برای اقتصاد این کشور فاجعه بار بوده است»…
شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ امروز گزارش داد: وعده هایی که رئیس جمهور فرانسه دوشنبه شب برای آرام کردن اوضاع و کاهش اعتراضات داخلی به سیاست های اقتصادی دولتش داد، بسیاری از معترضان را نه تنها متقاعد نکرده بلکه آنها را برای ادامه اعتراضات مصمم کرده است. از دیدگاه معترضان، تدابیری که دولت در نظر گرفته بسیار ناچیز و بسیار دیرهنگام است.

یکی از این معترضان پس از سخنرانی مکرون گفت رئیس جمهور با اندکی ترس سخنان خود را آغاز کرد. او دیگر هیچ اعتباری ندارد و مردم به وی اعتماد ندارند. او باید از ریاست جمهوری کناره گیری کند.

بلافاصله پس از سخنرانی امانوئل مکرون، شمار زیادی از فعالان و معترضان بر عزم خود برای ادامه اقدامات اعتراضی خود از قبیل ایجاد موانع در بزرگراه ها و بستن راه ها به ویژه در میادین تاکید کردند و مردم را به برپایی تظاهرات اعتراض آمیز در شنبه آینده فراخواندند. جنبش “جلیقه زردها” هفدهم نوامبر آغاز شد و شنبه آینده پنجمین شنبه پیاپی اعتراضات آنها خواهد بود.

گزارش قبلی: جنبش اعتراضی در فرانسه که به جنبش “جلیقه زردها” معروف شده است، توانست دولت ماکرون را وادار به عقب نشینی کند. با اینهمه معترضان می گویند اقدامات دولت برای رفع مشکلات اقتصادی آنها کافی نیست و به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

رییس جمهور فرانسه دوشنبه شب در یک نطق تلویزیونی چهار اقدام فوری را خطاب به مردم فرانسه ایراد کرد تا بتواند خشم معترضان را فروبنشاند.

امانوئل ماکرون وعده داد که کاهش مالیات بر کارگران کم درآمد را سرعت ببخشد و طرح افزایش مالیات را برای بازنشستگان ملغی کند. او تاکید کرد که حداقل دستمزد ماهانه تا یکصد یورو افزایش می یابد و مالیات بر اضافه کاری از اول ژانویه سال آینده میلادی حذف می شود. بنا بر برنامه جدید دولت مکرون، بازنشستگانی که کمتر از ۲ هزار یورو دریافت می کنند طرح افزایش مالیات بر درآمد آنها لغو می شود.

همچنین قرار بود دولت فرانسه در سال آینده میلادی مالیات سوخت را افزایش دهد اما در پی اعتراضات این طرح لغو شد که یک تغییر موضع بزرگ در دولت مکرون به شمار می آید.

به گزارش آسوشیتدپرس، مکرون در سخنان خود همچنین وعده داد که از همه ابزارها برای بازگرداندن آرامش به کشور استفاده کند. اما معترضان فرانسوی در حالیکه نطق ۱۳ دقیقه ای مکرون را از مکان های تظاهرات خود (خیابانها و بزرگراه ها) مشاهده می کردند؛ به شدت خشمگین شده و ادامه تظاهرات در روز شنبه پیش رو را خواستار شدند.

برخی اعضای جنبش “جلیقه زردها” در واکنش به اظهارات ماکرون اعلام کردند رییس جمهور با سخنرانی خود فرافکنی کرده و قصد منحرف کردن افکار عمومی را دارد.

ژان لوک ملانشون، نماینده مجلس شورای ملی فرانسه و رهبر حزب “فرانسه تسلیم ناپذیر” بلافاصله پس از پخش سخنرانی رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه ای اعلام کرد: ماکرون تصور می کند با صدقه می تواند قیام شهروندان را خاموش کند.

وی از معترضان به سیاست های دولت ماکرون خواست شنبه پیش رو در عملیات پنجم جنبش به تظاهرات خود ادامه دهند.

فرانسه برای چهار آخر هفته متوالی شاهد تظاهرات گسترده ضد دولتی بویژه در پایتخت بود که به گفته وزیر دارایی این کشور، برای اقتصاد فرانسه فاجعه بار بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا