گوناگون

راهبرد سرهنگ و یار “آیت الله قتل عام”

بازی‌های سیاسی شخصیت‌ها در کشور برای رسیدن به قدرت توقفی ندارد و آن‌ها از هر زمان و مکانی برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کنند. در همین راستا همزمان با روز دانشجو، ابراهیم رئیسی و محمدباقرقالیباف که تا کنون هیچ پاسخگویی‌ای به رسانه‌های آزاد نداشتند، با استفاده از رانت قدرتی که در اختیار دارند به دانشگاه‌ها رفتند و از این فرصت و با توجه به ناکارآمدی دولت روحانی هر قدر که در توان داشتند، وضعیت موجود را نقد کردند و به نوعی نشان دادند که اگر ما به میدان می آمدیم اوضاع مناسب‌تر بود…

به گزارش قانون،اینکه حسن روحانی تا چه حد در عملکرد خود موفق بوده، نیازی به تحلیل ندارد و وضعیت نامناسب کشور جوابگوی همه این مسائل است ولی اینکه افرادی مانند قالیباف و رئیسی که خود نیز از مسئولان و مقامات ارشد این کشور هستند، بخواهند دیگران را متهم کنند بسیار جای تاسف و تامل است و باید پرسید پشت پرده آن چیست. در همان زمان برخی می‌گفتند که این افراد سعی دارند با استفاده از نارضایتی‌ها موج سواری کرده و فضا را برای به قدرت رسیدن خود آماده کنند و با اعلام جلسه چند روز گذشته مشخص شد که این طیف بی‌شک برنامه‌‌هایی برای آینده ایران دارند.

ائتلاف مشهدی

بعد از خبری شدن این جلسه، دبیرکل محسن پیرهادی، دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت برای توضیح درباره دلایل شکل‌گیری این نشست گفت که جلسات رئیسی و قالیباف در قالب گعده‌های دوستانه سال‌هاست که ادامه دارد. پیرهادی که در زمان قالیباف، رییس بسیج شهرداری نیز بود در گفت‌وگو با تسنیم ، درباره جلسه روز گذشته محمدباقر قالیباف و سید ابراهیم رئیسی اظهار داشت: آقای قالیباف و رئیسی هر دو عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و هردو مشهدی و رفیق ۴۰ ساله هستند و روابط و دوستی‌شان قدیمی است. طبیعی است که هر هفته هم دیگر را ببینند و از مشورت‌های همدیگر بهره ببرند. وی افزود: این‌ها جلساتی در قالب گعده دوستانه دارند و جلسه شب گذشته(دوشنبه‌شب) نیز از این جنس است. این جلسات سال‌هاست که هست و ادامه دارد. پیرهادی درباره برخی برداشت‌ها از صحبت‌های اخیر رئیسی درباره انتخابات سال ۹۶ اظهار داشت: به عقیده من آنچه برای ما مهم است، حفظ وحدت در جبهه انقلاب است که البته این وحدت وجود دارد و ارتباطات خوبی برقرار است. راجع به گذشته و انتخابات هم می‌توان صحبت کرد اما نباید در ایستگاه انتخابات ماند و در همانجا توقف کنیم و این موضوع موجب اختلاف بشود. دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت خاطرنشان کرد: آنچه مهم است وحدت جریان انقلاب اسلامی برای خدمت بیشتر به مردم و ارائه راهکار در شرایط دشوار فعلی برای برداشتن باری از دوش ملت است.

همگرایی قدرتی

در این روزها و با توجه به فعالیت‌هایی که شخصیت‌هایی مانند قالیباف یا رئیسی در دستور کار دارند، بی شک این دو شخصیت برتر در جریان اصولگرا نیت‌هایی برای رسیدن به کرسی‌های قدرت در قوای سه‌گانه دارند. با توجه به قدرت‌نمایی ابراهیم رئیسی در انتخابات ۹۶ و رای ۱۶ میلیونی که این طیف به خود اختصاص دادند، این شوق در دل آن‌ها ایجاد شده است که به راحتی می‌توانند آرای مربوط به قوه مقننه را به دست آورند و اگر قرار است لاریجانی از پارلمان خارج شود و به فکر پاستور باشد، محمدباقرقالیباف بهترین گزینه برای ریاست بهارستان است. فردی که جریان‌های مختلف حتی اعتدالگراهایی که ریشه‌سیاسی خاصی ندارند نیز به او رو می‌آورند و به نوعی یکی از قوا را در نبود علی لاریجانی تسخیر می‌کنند و در این صورت اگر بدنه مجلس نیز چندان با تفکر آن‌ها همخوانی نداشته باشد، ریاست که در ید آن‌ها باشد، می‌توانند به هدف خود برسند.

فتح قوا

از طرف دیگر به گفته و ادعای برخی جریان‌های سیاسی در آینده و بعد از آنکه مهلت ریاست آیت‌ا… لاریجانی بر قوه قضاییه به پایان رسید، ابراهیم رئیسی، کوچی از آستان به دستگاه قضا خواهد کرد و با این شیوه دو قوه در اختیار این جریان و تفکر قرار می‌گیرد. با این وجود اگر اصلاح طلبان و آن طیفی که با تفکر قالیباف و رئیسی مخالف هستند نیز به علی‌لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ فکر کنند، باز در مسیر موفقیت دو رای از سه رای قوای کشور در اختیار کسانی است که از سال ۹۲ زخمی آرا و تصمیمات مردم هستند و این فرصتی است برای رسیدن به اهداف خود و حتی پاکسازی مسائلی که در این سال‌ها با تفکرشان همخوانی نداشته است.

کارنامه خاکستری

بی‌شک قالیباف اقدامات تحسین‌ برانگیزی نیز در کارنامه خود دارد و اینکه برخی بگویند وی یک نیروی ناکارآمد است، ادعای درستی نیست ولی تفکر و اندیشه‌ای که این فرد و یارخراسانی وی دارد می‌تواند در آینده اداره کشور حاشیه‌هایی برای مردم ایجاد کند. هرچند که با به قدرت رسیدن این افراد شاید سنگ‌اندازی ها به پایان برسد و با توجه به همگرایی‌هایی که با نهادهای مختلف دارند، بهتر بتوانند مسائل کشور را پیش ببرند ولی در برخی امور بی‌شک عقبگردهایی ایجاد خواهد شد که نتیجه مناسبی برای مردم آزادی‌خواه دربر ندارد.

کمک روحانی به ائتلاف خراسان

در آخر باید به این نکته نیز اشاره کنیم که حسن‌روحانی به خوبی در این مدت با بدنه‌رای اصلاحات بازی کرد تا بتواند در قدرت بماند و زمانی که دریافت دیگر نیازی به قدرت بدنه حامی ندارد با گردش قهرمانانه به سمت نهادهای حاکمیتی و تفکری شبیه به رئیسی و قالیباف کوشید تا آینده‌ای برای خود در میان نیروهای حاکمیتی بسازد تا همان مسائلی که برای احمدی‌نژاد یا رییس‌دولت اصلاحات به وجود آمد برای او رخ ندهد. به گفته شخصیت‌های مختلف سیاسی اگر در سال‌های آتی جریان‌های افراطی به قدرت برسند، باید از عملکرد روحانی و طیف حامی سیاسی وی که در این دولت به قدرت رسید و در انتخابات سال ۹۴ مهره‌چینی کرد، متشکر باشند و بدانند که اگر این عملکرد نبود و امید مردم برای تغییر از بین نمی‌رفت امروز که هیچ، تا صدها سال آینده نیز جایگاهی در سپهر سیاسی ایران نداشتند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا