اخبار

آینده برجام؛ جلسه شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱

جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع بحث درباره ششمین گزارش آنتونیو گوترش ، دبیر کل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا برگزار شد.

برجام و حرف و حدیث های آزمایش های موشکی ایران

«رزماری دی کارلو»، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی در این جلسه پایبندی ایران به برجام را یادآور شد. وی از خروج آمریکا از این توافق ابراز تأسف کرد.نماینده اتحادیه اروپا در این نشست هم ضمن تأیید پایبندی ایران به برجام گفت برخی مسائل خارج از حیطه این توافق بر آن سایه انداخته‌اند. وی به آزمایش‌های موشکی ایران اشاره کرد و از ایران خواست آنها را متوقف کند.

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد که یکی از مسئولان نظامی ایران گفته که ایران قادر به ساخت موشک‌هایی با برد بالای ۲۰۰۰ کیلومتر است.

پامپئو ادعا کرد: آزمایش‌های موشکی ایران بعد از حصول توافق هسته‌ای افزایش یافته است. پامپئو با بیان این ادعا که ایران از چندین قطعنامه شورای امنیت سرپیچی کرده گفت: «ایالات متحده هیچ‌گاه این را تاب نخواهد آورد و هر کشوری که به دنبال صلح و امنیت است هم نباید آن را تاب بیاورد.»

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: ایران از حسن نیت کشورهای دنیا سوءاستفاده کرده و اکنون صاحب بزرگترین زرادخانه موشکی در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین ادعا کرد: ایران امروزه بزرگترین میزان موشکهای بالستیک در منطقه را در اختیار دارد. او گفت برجام سبب نشده که تولید و آزمایش موشکهای بالستیک ایران کاهش یابد.

پامپئو در بخش دیگری از اظهاراتش گفت آمریکا به دنبال بازگرداندن محدودیت‌های وضع‌شده توسط سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران در قطعنامه ۱۹۲۹ است.

پامپئو گفت شورای امنیت نباید محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران را در سال ۲۰۲۰ بردارد. او گفت: «این شورا، علاوه بر رسیدگی به فعالیت‌های موشکی ایران نباید محدودیت‌های تسلیحاتی [علیه ایران] را در سال ۲۰۲۰ بردارد.»

نماینده فرانسه هم در این نشست و طی سخنانی تصریح کرد :تا زمانی که ایران به تعهداتش پایبند باشد فرانسه هم تعهداتش ذیل برجام را اجرا خواهد کرد. او گفت برخی از رفتارهای ایران، به ویژه برنامه موشکی همسو با قطعنامه ۲۲۳۱ نیست.

نماینده هلند هم در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: تا زمانی که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند باشد اتحادیه اروپا هم به آن متعهد باقی می‌ماند.

همچنین نماینده بریتانیا مدعی شد: آزمایش‌های موشکی ایران را تحریک‌آمیز دانسته و خواهان توقف این نوع فعالیت‌ها هستیم.

نماینده روسیه هم طی سخنانی با بیان اینکه آمریکا نه‌تنها قطعنامه شورای امنیت را نقض می‌کند بلکه تلاش می‌کند همه کشورهایی را که به آن عمل می‌کنند را مجازات کند افزود: دبیرخانه سازمان ملل حق تحقیق در فعالیت‌های ایران را بدون تصمیم شورای امنیت ندارد.

نماینده چین در این نشست تأکید کرد که واقعیت‌های عملی نشان می‌دهند که برجام توافقی موثر بوده است.او در ادامه بیان کرد، چین تلاش‌های ایران برای اجرای قطعنامه و برجام را تحسین می‌کند و امیدوار است ایران به اجرای تعهداتش ادامه دهد.

نماینده آلمان نیز به عنوان آخرین سخنگو در این نشست گفت: مادامی که ایران از برجام تبعیت کند آلمان نیز در برجام خواهد ماند. او در ادامه با منصفانه خواندن گزارش گوترش درباره ایران، انتقادات مطرح شده علیه این گزارش را رد کرد.

نماینده آلمان، برجام را موفقیت دیپلماتیک بزرگی توصیف کرد و آن را تقویت کننده توافقنامه عدم اشاعه تسلیحات اتمی عنوان کرد.وی در ادامه افزود: این توافقنامه سرمایه بزرگی برای امنیت خاورمیانه و اروپاست.
اعتماد آنلاین

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا