بین‌المللی

جلیقه زردها در پنجمین شنبه اعتراضی

با وجود درخواست دولت از مردم برای پایان دادن به اعتراض های خیابانی، پنجمین شنبه تظاهرات معترضان فرانسوی آغاز شد. شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ اعلام کرد: با وجود درخواست دولت از مردم برای پایان دادن به اعتراض های خیابانی، پنجمین شنبه تظاهرات معترضان فرانسوی آغاز شده است….

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ اعلام کرد: با وجود درخواست دولت از مردم برای پایان دادن به اعتراض های خیابانی، پنجمین شنبه تظاهرات معترضان فرانسوی آغاز شده است.
به نظر می رسد تعداد شرکت کنندگان در این تظاهرات نسبت به هفته پیش کمتر شده است اما مقامات دولتی و امنیتی فرانسه نگران بروز شورش و خشونت های احتمالی در ساعت های آتی هستند. به همین علت ۶۹ هزار نیروی پلیس در سراسر فرانسه بسیج شده اند که همچون هفته گذشته ٨ هزار نفر آنها در پاریس مستقر هستند.
چهارده خودروی زرهی برای حمایت از نیروهای پلیس در خیابانهای پاریس مستقر شده اند.
پلیس پاریس از همان ساعات اولیه صبح شنبه عبور و مرور در خیابان شانزه لیزه را ممنوع کرد اما تنها چند دقیقه بعد از رفع این محدودیت، معترضان تظاهرات آرام خود را در این خیابان آغاز کردند.
‘ژوآنا پریمور’ سخنگوی پلیس پاریس درباره شمار بازداشت شدگان امروز در این شهر گفت: تظاهرات امروز، تظاهراتی بسیار ضعیف بود و در واقع خرابکاران نیز در میان معترضان حضور نداشتند. تاکنون پلیس شصت تن از معترضان را بازداشت کرده است.

فرمانداری پاریس ساعت ۲ بعد از ظهر شمار تظاهرکنندگان در پاریس را ۳ هزار نفر تخمین زد؛ از سوی دیگر وزارت کشور فرانسه در ساعت ۱۵، تعداد تظاهرکنندگان در کل فرانسه را ۳۳ هزار و ۵۰۰ نفر ارزیابی کرد. ۸ هزار نیروی امنیتی و ۱۴ خودروی زرهی ژاندارمری از امروز صبح در خیابان‌های پاریس مستقر شده‌اند.

مرگ یک راننده بر اثر برخورد با کامیون جلیقه زردها
در شمال فرانسه و در نزدیکی مرز بلژیک، راننده یک خودرو پس از برخورد با یک کامیون، جان خود را از دست داد. خبرگزاری فرانسه ضمن تایید این خبر به نقل از فرمانداری محلی گزارش کرد جلیقه زردها برای بستن یک اتوبان کامیون را وسط جاده قرار داده بودند.
ساعت ۱۰:۳۰ به وقت محلی، جلیقه زردها دو گروه شدند. بخشی به مانند هفته‌های گذشته در خیابان شانزه‌لیزه جمع شدند و گروهی هم در میدان اپرا گرد هم آمدند. آن گروه که در میدان اپرا جمع شدند، دست‌های خود را پشت سر حلقه کردند و زانو زده بودند و که این حرکت در اعتراض به نحوه بازداشت دسته‌جمعی دانش‌آموزان دبیرستانی در حومه پاریس در هفته سوم اعتراضات بود که ویدئوی آن جنجالی شد.

چند روز بعد از سخنرانی تلویزیونی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که در آن وعده‌هایی اقتصادی برای پایان دادن به ناآرامی‌ها در این کشور داده بود، جلیقه زردها برای ادامه اعتراض‌ها به دو گروه تقسیم شدند. گروهی که به «جلیقه زردهای آزاد» معروف شده اند، «آتش‌بس» اعلام کردند و گفتند که «زمان گفت‌وگو» فرا رسیده است اما گروه دیگر همچنان معتقد است که باید برای پیشبرد مطالبات اقتصادی و اجتماعی در خیابان ماند و نباید این موضوع را رها کرد. اریک دروئه، یکی از آغازگران این جنبش جزو دسته دوم است که روز پنجشنبه در ویدئویی این موضوع را مطرح کرد.
جنبش جلیقه زردها با اعتراض به افزایش مالیات بر گازوئیل و بنزین آغاز شد اما مطالبات معترضان رفته رفته، نظام سیاسی و مدل حکومتی جمهوری پنجم فرانسه را به چالش کشید.
علاوه بر پاریس، اعتراض‌ها برای پنجمین هفته متوالی در شهرهای دیگر فرانسه هم ادامه یافت. تصاویر منتشر شده از شهر نیم در جنوب شرق این کشور نشانگر درگیری شدید میان معترضان و نیروهای پلیس است.

حضور معترضان با شمایل نیمه عریان ماریان، سمبل جمهوری فرانسه
شماری از زنان معترض روز شنبه با شکل و شمایل ماریان، زنی که با لباس پاره و سینه‌های عریان نماد انقلاب ۱۷۸۹ و جمهوری فرانسه است، به خیابان‌ها آمدند. این معترضان تن‌پوش‌های به شکل لباس‌های انقلابی‌های فرانسه در قرن ۱۸ به تن داشتند و بدن خود را نقره‌ای رنگ کرده بودند.
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا