اخبار

ادامه کشمکش ها بر سر لایحه پیوستن به اف ای تی اف

ارجاع لایحه مبارزه با پولشویی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس برای اصلاح به محل کشمکش بر سر حدود اختیارات نهاد های نظام و نزاع بین جناح های حکومتی بدل شده است.

در جریان بررسی ماده یک لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و مساله چگونگی الحاق به کنواسیون سی اف تی ٬ مجمع تشخیص به نفع هیات عالی نظارت رای داد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ارجاع لایحه مبارزه با پولشویی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس برای اصلاح را فراتر از اختیارات مجمع دانست و گفت: «مجلس باید برای این بدعت آشکار که کیان مجلس را تهدید می‌کند، تدبیر کند.»

به گزارش ایسنا، «مجمع تشخیص مصلحت نظام لایحه مبارزه با پولشویی را که برای داوری میان نظر مجلس و نظر شورای نگهبان به این مجمع ارسال شده بود به جای آنکه داوری کند و به نفع یکی از دو طرف رأی بدهد، برای اصلاح به مجلس فرستاد.

این اقدام فراتر از اختیارات مجمع در اصل ۱۱۲ قانون اساسی و تاسیس یک اختیار جدید برای این مجمع و به رسمیت شناختن آن به عنوان شورای نگهبان دوم است.این رویه بدون تغییر قانون اساسی امکان اجرا شدن ندارد…

هیأت عالی نظارت فراتر از قانون !

در این باره اعتماد آنلاین نیز نوشت : لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی … یکی از دستورهای مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. این لایحه اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود و پس از آن در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام هم بررسی شد اما مورد قبول نمایندگان مجلس قرار نگرفت.محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص با اشاره به بررسی ماده یک لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی گفت: مجلس شورای اسلامی در ماده یک باید از نظر خود برگردد. ماده یک درباره‌ منشاء جرم است که در لایحه دولت هم نبوده و مجلس بعدا آن را اضافه کرده بود…

پس از ارائه دیدگاه‌های مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و وازرتخانه‌های اقتصاد، نفت و بهداشت، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نظرات مخالف و موافق خود را بیان کردند و درنهایت با رأی بیش از دو سوم اعضا، نظر هیأت عالی نظارت تصویب و مقرر شد تا مصوبه مجلس درباره این بند اصلاح شود…زمان بررسی لایحه اصلاح پولشویی گفت که بررسی این لایحه ازشنبه ۲۴ آذر آغاز شده و احتمالا یک یا دو جلسه دیگر مجمع را به خود اختصاص می‌دهد.

شورای نگهبان به جای مجمع و مجلس نشسته است

جهان صنعت با اشاره به کشمکش بر سر حدود اختیارات نهاد های نظام دربررسی لایحه الحاق به اف ای تی اف نوشت؛ سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان جای مجمع و مجلس ننشسته است بلکه جای خود نشسته است و جای خود را سفت گرفته است‌. شورای نگهبان می‌گوید تصویب این کنوانسیون خلاف موازین شرعی و منافع ملی است‌. وظیفه شورای نگهبان دفاع از شرع مقدس است …از چهار مصوبه‌ای که ضمن توافق وزیر اسبق اقتصاد با مقامات FATF در آن برنامه اقدام چهل و یک بندی حاصل شده بود، مربوط به دو اصلاح دو قانون داخلی و دو کنوانسیون بود‌. اشکالات شورای نگهبان مربوط به اصلاح قانون مبارزه پولشویی رفع شد ولی اشکالات هیات نظارت مجمع تشخیص حل نشده بود و به مجمع رفت‌… شورای نگهبان باید اگر مصوبه‌ای ایراد دارد، باید بگیرد و نمی‌شود چشم‌پوشی کند‌…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا