گوناگون

SPV همان برنامه نفت در برابر غذاست؟

سخنگوی وزارت امورخارجه دولت روحانی گفت: سازوکار مالی اروپا صرفا برای خرید دارو و مواد غذایی نیست و شامل سایر کالا هم است….

بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری خود درباره اجرای سازو کار مالی اروپا افزود: این سازوکار مدتی است که تحت بررسی قرار دارد که برای تسهیل مبادلات ایران با اتحادیه اروپاست.

وی ادامه داد: این سازوکار شامل اقلام بسیاری می‌شود که در این سبد کالایی می‌تواند دارو، مواد غذایی و سایر کالاها قرار گیرد؛ این مکانیسم می تواند با سایر کشورها هم برقرار شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه یادآور شد: این سازوکار صرفا برای خرید دارو و مواد غذایی نیست و سرمایه گذاری صنعتی و اقتصادی هم باید جای خود را در این سبد کالایی پیدا کند.

قاسمی در مورد سفر ظریف به قطر گفت: سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی، سیاست‌های قبلی است و بر همکاری و گفت‌وگو با کشورهای منطقه مبتنی است؛ بنابراین در این نشست حضور یافتیم تا بتوانیم مواضع خود را بیان کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نشست قطر نشست جدیدی نبود اما با توجه به موقعیتی که می‌توانست برای ما فراهم کند، این سفر یک روزه انجام گرفت و فرصت خوبی برای گفت‌وگو با مقامات منطقه و خارج از منطقه به خصوص گفت‌وگو و رایزنی با مقامات قطر فراهم شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه ابراز امیدواری کرد که واقعیت‌ها بتواند خود را در منطقه نشان دهد و ما نیز بتوانیم در مسیر درستی با کشورهای منطقه همکاری داشته باشیم.

مبادله با پول ملی

قاسمی در پاسخ به اینکه آیا روند سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برای مبادله پول ملی علاوه بر کشورهایی که مشخص شده با کشورهای آسیای شرقی هم در دستور کار قرار دارد، گفت: این صرفا خواست ما نیست.

سیاست های حاکم بر کاخ سفید و نقش دلار و مشکلاتی که در بازار مبادلات پولی و ارزی شکل می‌گیرد و به عنوان ابزار سیاسی در اختیار برخی قدرت ها قرار می گیرد تفکر جدیدی را به وجود آورده تا کشورها بدون استفاده از دلار و دیگر ارزها از طریق پول های ملی خود همکاری های اقتصادی‌شان را سامان دهند.

وی با اشاره به اینکه این مبادله پولی میان این سه کشور ترکیه، چین و روسیه مورد بررسی قرار گرفته، افزود: این بحث مطرح است. حتی در اروپا که این اندیشه بیش از گذشته مطرح می شود ،می‌تواند تحت شرایطی به مرحله عمل برسد. در این زمینه برخی کشورها با جدیت بیشتر مذاکراتی را با ما داشته اند و گروه های کارشناسی را مبادله کردیم که در صورت نهایی شدن و رسیدن به مرحله اجرا در این زمینه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: در شرایط فعلی که آمریکا به دنبال بهانه جویی و یافتن هرگونه راهی برای کارشکنی در تامین منافع ایران است، از ذکر جزییات خودداری خواهیم کرد. قاسمی در پاسخ به اینکه آیا دستگاه دیپلماسی با توجه به انصراف سرمایه گذاران چینی از بازار نفت و گاز ایران، مذاکراتی را در دستور کار دارند یا خیر، بیان کرد: وزارت خارجه و بخش دیپلماسی آن به طور جدی در شرایط کنونی و با توجه به برخی تهدیدات و تحریم ها در کنار سایر دستگاه ها به عنوان تسهیل‌کننده روابط بین ایران و دیگر کشورها نقش اساسی خود را ایفا می کند.وی یادآور شد: برخی خبرها که منتشر می شود از جمله انصراف یا عدم همکاری برخی شرکت ها تا زمانی که رسما اطلاع دقیقی از دولت های این شرکت‌ها دریافت نکنیم،همانند همان جنگ روانی، تبلیغات و فشارهای روانی است که از کانال‌های مشخص علیه ایران اعمال می شود

قاسمی افزود: ملاک ما تفاهمات و قراردادها با دولت ها است، قطعا فشار آمریکا و خزانه داری این کشور روی شرکت های بزرگ نه در حوزه غرب بلکه در شرق و کشورهای همسایه ما بسیار است و برای ایجاد اخلال و نابسامانی و توقف عمل از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.

قاسمی خاطرنشان کرد: البته ما هم بیکار نیستیم و راهکارهای خود را دنبال می کنیم و آخرین اخبار را دولت ها هستند که مشخص تر بیان می کنند.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به اتمام مهلت ۴۵روزه معافیت اقتصادی عراق به ایران با توجه به فشار آمریکا به عراق آیا استراتژی جدیدی تدوین شده است پاسخ داد: عراق یک همسایه خوب با مرزی طولانی و تعداد زیادی گذرگاه است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: با نوع ارتباطات فرهنگی، اقتصادی، تاریخی و تمدنی عراق از شرکای خوب ما است و خواهد بود و همکاری خود را مثل گذشته و با همان دقت و شدت ادامه خواهیم داد. قاسمی ادامه داد: علایمی که دریافت می کنیم مثبت است و همکاری ها ادامه خواهد یافت و تلاش‌های مذبوحانه آمریکا و هیات های اعزامی برای تخریب این روابط ایجاد مشکل و موانع در میان روابط دو کشور برای عدم انجام دادن همکاری های اقتصادی می تواند وجود داشته باشد ولی تجربه به ما آموخته است که کشورها درشرایط جدید با نوع سیاست های خصمانه آمریکا نگاه مستقل خود را خواهند داشت.

وی گفت: ما با عراق شاهد یک افزایش همکاری اقتصادی در آینده خواهیم بود و حوزه های جدیدی برای همکاری خواهیم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به اینکه موضوع جمهوری اسلامی درباره عملیات نظامی احتمالی ترکیه در شمال سوریه چیست، افزود: هنوز که اقدامی صورت نگرفته است ولی مدتی است در خبرها چنین مطالبی گفته می شود اینکه صورت خواهد گرفت یا خیر نمی دانم.

قاسمی اضافه کرد: سیاست ایران همانند قبل است و هیچ کشوری در منطقه و سایر مناطق بدون اجازه دولت مرکزی هر کشوری نمی تواند اقدامی را در درون خاک سوریه و حاکمیت آن کشور انجام دهد.

قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به تازگی رژیم صهیونیستی به اف ای تی اف پیوسته است، آیا این موضوع در نشست ۱۷ فوریه که در خصوص پیوستن ایران به اف ای تی اف خواهد بود، تاثیرگذار است و آیا مسئولان در این زمینه تحلیل های لازم را در دست دارند، گفت: وزارت امور خارجه یکی از برنامه هایش تهیه تحلیل ها و در اختیار قرار دادن برای ارکان است و این بستگی به نهادهای قانون گذاری دارد که چه سمت و سویی را انتخاب کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا