بین‌المللی

بازار سهام آمریکا برای دومین هفته متوالی سقوط کرد

بازارهای سهام نیویورک که هفته گذشته را با سقوط کم سابقه به پایان برده بود، در آغاز این هفته خود نیز متاثر از کاهش رشد اقتصادی آمریکا و ابهام در سیاست بانک مرکزی این کشور در افزایش نرخ بهره، شاهد تداوم سقوط ارزش سهام بود….
به گزارش  ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، بازارهای بورس آمریکا روز دوشنبه در آغاز هفته کاری خود شاهد سقوط شاخص ها و از بین رفتن چند تریلیون دلار از ارزش بازار بود.
بدترین شرایط را شاخص اس اند پی ۵۰۰ که از ۵۰۰ شرکت برتر در بورس نیویورک و نزدک تشکیل شده، تجربه کرد و به پایین ترین حد خود در ۱۴ ماه گذشته رسید.
این شاخص در پایان معاملات روز دوشنبه (به وقت نیویورک) کمترین میزان را از اکتبر سال ۲۰۱۷ شاهد بود و در نتیجه این سقوط ۳.۴ تریلیون دلار از ارزش بازار سهام آمریکا در ۴ ماه گذشته نابود شد.
اس اند پی ۵۰۰ که روز خود را با ۲.۵۹۰ واحد شروع کرده بود، پس از یک صعود موقت صبحگاهی با ۵۴ واحد سقوط (۲.۰۸ درصد) به ۲.۵۴۶ رسید.
نزدیک به ۲ هزار شرکت در بازار سهام نیویورک و نزدک بیشترین کاهش خود در یک سال گذشته را تجربه کردند که چنین وضعیتی در سه سال گذشته بی سابقه بوده است.
شاخص مهم صنعتی داو جونز نیز در اولین روز هفته جاری بازار سهام آمریکا، ۵۰۷ واحد سقوط کرد و در ۲۳.۳۹۲ واحد متوقف شد که بیشترین کاهش در ۴ ماه گذشته بود.
همچنین نزدک کامپوزیت که بیش از ۴ هزار سهام آمریکایی و غیرآمریکایی در بازار نزدک را در بر می گیرد، ۲.۲۷ درصد از ارزش خود را از دست داد و به ۶.۷۵۳ واحد رسید.
کارشناسان علت این سقوط را کاهش رشد اقتصادی آمریکا و ابهام در سیاست های بانک مرکزی این کشور پیرامون افزایش نرخ بهره می دانند.
بروز نشانه هایی از سوی بانک مرکزی آمریکا مبنی بر تعدیل افزایش نرخ بهره ممکن است تسکین دهنده بازارهای بورس این کشور باشد، اما کارشناسان می گویند که سیاست های این نهاد پولی و مالی واشنگتن همچنان در هاله ای از ابهام است و پیش بینی می شود که در روزهای سه شنبه و چهارشنبه نیز سراشیبی منحنی شاخص های بازارهای بورس نیویورک همچنان ادامه داشته باشد.
افت امروز شاخص های بازار سهام آمریکا در حالی است که این شاخص ها جمعه گذشته در آخرین روز کاری هفته پیش نیز شاهد از دست دادن ارزش خود بودند.
شاخص های داو جونز، اس ان پی ۵۰۰ و نزدک کامپوزیت در پایان ساعت کاری روز جمعه به ترتیب ۴۹۶، ۵۰ و ۱۵۹ واحد کاهش داشتند.
کاهش روز جمعه بازار سهام نیویورک به انتشار خبر کند شدن رشد اقتصادی چین و همچنین تداوم ابهام در سرنوشت توافق برگزیت برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نسبت داده شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا