گوناگون

به بلندی گرانی

بهار، تابستان، پاییز و حالا جشن پایان برگ‌ریزان و خوشامدگویی به روزهایی که سرد و سپید از راه می‌رسند‌. یلدا را سال‌هاست که در این سرزمین زیر سایه بزرگ‌ترها جشن می‌گیرند و تاریکی طولانی‌ترین شب سال را به صبح می‌رسانند‌. پیش از این نقل شیرین جشن شب چله شاهنامه‌خوانی پدربزرگ و فال حافظ بود‌. دیگر اما نه عشق و عرفان حافظ دل جوان‌ترها را می‌لرزاند و نه دلاوری‌های رستم و سهراب امید را سبز می‌کند در دستان پدری که ترجیح می‌دهد یلدا را در شیفت کاری بگذراند تا با دست خالی به خانه نرود‌. حالا خبری نیست از باسلق‌های تازه تا کام بچه‌ها را شیرین کند‌…
این روزها گرانی، شوکران بسیاری از خانه‌هایی است که زمستان سردی را در پیش دارند‌. همه نشانه از راه رسیدن شب چله همان فال حافظ کودکانی است که در مترو و خیابان‌ها پشت چراغ قرمز می‌فروشند‌. فقر گسترده‌شده در جامعه نه سیاه‌نمایی است و نه دروغ‌. چند ساعت قدم زدن در خیابان‌های مرکزی شهر برای تماشای فقر خاکستری گسترش‌یافته در سنگفرش‌های پایتخت کافی است‌.
فقر موضوعی نیست که بتوان به سادگی بر آن سرپوش گذاشت یا با تبلیغات خوش‌رنگ و لعاب تلویزیونی انکارش کرد‌. به راستی معیشت به سختی قابل مدیریت است‌. زندگی روزمره هر لحظه دشوارتر و سفره خانواده‌ها هر روز کوچک‌تر می‌شود و در این میان دیگر مجالی برای شکستن پسته خندان نیست‌. دیگر حتی مجالی برای استراحت در پی چندین شیفت کاری هم نیست‌. مفهوم خانواده به راستی دشوارترین شرایط در چند دهه گذشته را تجربه می‌کند و مصائب تامین معاش، امنیت و آرامش خانواده را نشانه رفته است‌. مرزبندی میان مسائل اقتصادی و اجتماعی در شرایط فعلی فقط بهانه‌ای است تا مسوولان هر بخش وظایف خود را بر شانه دیگرانی بگذارند که خود نیز داد بی‌عدالتی در جامعه بلند کرده‌اند‌. عدالت اما همان درفش پوسیده‌ای است که هر روز تار و پودش از هم گسیخته‌تر می‌شود و روزگار جامعه دشوارتر از گذشته می‌گذرد‌. قیمت آجیل شب یلدا هر قدر هم کاذب بالا رفته باشد نمی‌توان فروشنده را مجاب کرد از آن عقب‌نشینی کند‌. حاصل این جنگ نابرابر میان مصرف‌کننده و فروشنده اما در نهایت عقب‌نشینی مصرف‌کننده‌ای است که دیگر تاب و توان تحمل قیمت‌های کاذب جامعه را ندارد‌.
حباب قیمت‌ها از طلا، سکه و ارز آغاز شد اما دست از جان خوراک روزمره و جشن‌های کوچک سالانه مردم هم برنداشت‌. باید بپذیریم انتشار اخباری مبنی بر واقعی نبودن قیمت‌ها گرهی از زندگی مردمانی که تهیه خوراک روزمره‌شان تبدیل به چالش جدی شده است باز نمی‌کند‌. فاصله طبقاتی اما هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود و طبقه متوسط با بیشترین سرعت ممکن در دره‌های فقر سکوت می‌کند‌. این سقوط اما به طور قطع در آینده‌ای نه چندان دور نگرانی‌های بیشتری را در جامعه رقم خواهد زد‌. آسیب‌های حاصل از فاصله طبقاتی را نمی‌توان به سادگی حذف آجیل از شب یلدا حل و فصل کرد‌.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا