اخبار

سازو کار ویژه مالی اروپا فروش نفت ایران را پوشش می دهد؟

همزمان با رایزنی سوئیس برای فروش کالاهای بشردوستانه به ایران٬دیپلمات‌های اروپایی اعلام کردند٬احتمال کمی وجود دارد که سازو کار ویژه مالی در صورت اجرایی شدن فروش نفت ایران را پوشش دهد.

اجرای سازوکار ویژه مالی اروپا همچنان نا مشخص است!

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، با وجود اینکه فرانسه و آلمان مشترکا برای پذیرفتن مسئولیت مکانیسم تجارت اتحادیه اروپا با ایران برای به حداقل رساندن تاثیر تحریم‌های ایالات متحده تلاش می‌کنند، اما اکنون برخی از دیپلمات‌های اروپایی معتقدند که احتمال کمی وجود دارد که این سازو کار فروش نفت را پوشش دهد و همین باعث نگرانی بابت اینکه این توافق هم به سرنوشت برجام دچار شود را افزایش خواهد داد.

یک دیپلمات فرانسوی درباره ساز و کار مالی ایران و اروپا گفت: این سازو کار مهم است، اما مهم‌تر از همه برای ایرانیان نفت و تأمین صادرات آن در بلندمدت است. هیچ کدام از اقداماتی که ما در تلاش برای انجام آن هستیم، معجزه نمی‌کند اما آنچه ما در تلاش برای انجام آن هستیم، مجموعه‌ای از اقدامات برای متقاعد کردن ایرانیان به ادامه اجرای تعهدات هسته‌ای است؛ این هدف ماست…

با این حال بر اساس نظرات دیپلمات‌های اروپایی این ساز و کار فقط برای تجارت‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان مثال تجارت محصولات انسان‌دوستانه یا محصولات کشاورزی.

«میگل آریاس کانیته» کمیسیونر انرژی اروپا، در پاسخ به اینکه آیا این مکانیسم قادر به فروش نفت خواهد بود گفت: ما در حال توسعه یک ساز و کار مالی ویژه هستیم اما این کار آسان نیست.دیپلمات‌ها گفتند که جنبه‌های حقوقی و فنی این ساز و کار، مانند بحث‌های مربوط به مالکیت، صلاحیت حقوقی و زیرساخت‌های بانکی که در صورت لزوم مورد استفاده قرار می‌گیرند، نهایی شده است.

با این حال یک دیپلمات دیگر در اتحادیه اروپا بیشتر نگران وضع موجود بود و گفت: تلاش‌های اروپایی نمادین است و در نهایت هرگونه تصمیم برای ادامه مذاکره هسته‌ای و ادامه رابطه با ایران سیاسی خواهد بود و تنها به اقدامات اروپایی‌ها بستگی ندارد…

رایزنی های معاون سیاسی وزارت امور خارجه در سوئد

معاون سیاسی وزیر امور خارجه، در دومین روز سفر خود به استکهلم با تعدادی دیگر از مقامات این کشور اروپایی دیدار و رایزنی کرد.

به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی در دومین روز از سفر خود به سوئد، در دیدارهای غیررسمی جداگانه ای با « کارل بیلت» نخست وزیر اسبق سوئد و رئیس شورای روابط خارجی اروپا و« هانس بلیکس» مدیرکل اسبق آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفتگو و در خصوص آخرین تحولات مرتبط با برجام و سایر مسائل منطقه ای و بین المللی به بحث و تبادل نظر پرداخت…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا