گوناگون

ایران راضی، آمریکا راضی، اروپا، هند، ترکیه، روسیه و عربستان هم راضی…!

ایران می تواند ادعا کند که آمریکا را منزوی کردیم و این کشور علیرغم تلاش فراوان نتوانست صادرات نفت ما را به صفر برساند. و بگوید در حال حاضر حداقل یک و نیم میلیون بشکه نفت خام به هشت کشور که آمریکا از تحریم معاف کرده نفت صادر می کنیم. آمریکا هم راضی است چون با هشت کشور وارد کننده نفت ایران شرط کرده که پول نفت را اولا به پول همان کشور مبادله کنند ثانیا پول در یک صندوق زیر نظر آمریکا است و ۵۵ درصد آن برای همیشه (تا زمانی که تحریم ادامه دارد) در صندوق می‌ماند و ۴۵ درصد زیر نظر آمریکا دارو و غذا داده میشود. یعنی عملا ایران رنگ هیچ پولی حتی ارزهای دیگر غیر دلار را نخواهد دید. تازه این معافیت برای ۶ ماه است.

سوماً از طریق سوئیفت بانک مرکزی وچند بانک دیگر ایران را تعلیق کرده واصولا نمی توانند هیچ پولی را جابجا کنند. هند هم راضی است چون هم نفتش را از ایران براحتی با دلار و بی دلار و با روپیه و بی روپیه می خرد و هم از طریق بندر چابهار به جای پول نفت زردچوبه و بادام زمینی وفلفل وارد می کند! چین هم راضی است چون روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد می کند حتی یوان هم به ما نمی دهد و می تواند هر چی کالا روی دستش مانده روانه ایران کند! روسیه و عربستان هم راضی هستند چون مابقی سهمیه نفت ایران در اوپک را از چنگ ما در آورده اند!
اروپا هم وقتی همه راضی هستند نیازی نیست دنبال راهکاری برای مبادله پول به ایران باشد. برجام هم که سرجایش هست می توانیم از مواهب برجام همچنان همه بهره مند باشیم!
بدین ترتیب همه راضی هستند و آب از آب تکان نمی خورد!
از ترکیه هم می توانیم دوجین دوجین تی شرت و شلوار ترک وارد کنیم!
بقیه دنیا هم سرشان به کار خودشان بند است و خیلی با ما کار ندارند!
قدری فشار گرانی و تورم و بیکاری می ماند که آن هم دولت وعده داده اگر مردم چند ماهی تحمل کنند بحران را پشت سر می گذاریم!
بهار نیوز – حسین ملک‌خدایی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا