گوناگون

ترکیه گزارشات مبنی بر انتقال فناوری اس-۴۰۰ به آمریکا راتایید نکرد

یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که این کشور گزارشات مبنی بر انتقال فناوری اس ۴۰۰ به آمریکا از طریق ترکیه را تایید نمی کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، یک منبع در وزارت امور خارجه ترکیه به این خبرگزاری اعلام کرد که خبری مبنی بر اینکه آنکارا به واشنگتن پیشنهاد داده است تا سیستم پدافند هوایی اس-۴۰۰ را یاد بگیرد را تایید نمی کند.

گفتنی است که پیش از این خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد که آمریکا نگران است نظامیان روسیه بتوانند به اطلاعات مخفی در مورد جنگنده اف-۳۵ از طریق قطعات یدکی این جنگنده که در ترکیه تولید می شوند، دست پیدا کنند.

این منبع به اسپوتنیک گفت: در طول تماس های دو جانبه، با طرف آمریکایی گفته شد که اس-۴۰۰ به طور مستقل از سیستم های ناتو استفاده می شود و به گونه ای نیست که به جنگنده های اف-۳۵ آسیب برساند و اطلاعات حساس مربوط به آنها را افشا کند.

یک سال پیش، مسکو و آنکارا توافقنامه ای برای خرید اس-۴۰۰ امضا کردند. ترکیه بخشی از مبلغ این معامله را پرداخت کرده و بخش دیگر از طریق وام های دفاعی ارائه شده توسط روسیه پرداخت می شود.

سامانه دفاع موشکی متحرک زمین به هوا اس-۴۰۰ برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن همچون هواپیماهای پارازیت انداز، هواپیماهای رادار محور و کنترل هوایی، هواپیماهای شناسایی و جاسوسی، هواپیماهای استراتژیک و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی ـ عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر اهداف هوایی پیشرفته ساخته شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا