اجتماعی

خدعـه ناپاک

به گزارش روزنامه قانون،درگیری‌‌های سیاسی در این روزهای جنگ اقتصادی به کام مردم خوش نمی‌آید ولی شاهد آن هستیم که برخی از جریان‌ها و افرادی که در کشور دستی بر ایجاد معضلات این روزها دارند نیز در بروز این نوع درگیری‌ها پیشرو هستند. در همین حال چندی پیش و بعد از آنکه سعید‌حجاریان به عنوان یک شخصیت اصلاح‌طلب سخنانی را درباره وضعیت کشور و شیوه کشورداری روحانی به زبان آورد، محمودواعظی که چهره قابل نقدی در دولت است، با خود دولت پنداری اظهاراتی را به زبان آورد. واعظی که در تله خبرگزاری‌های خاص افتاد در بخشی از سخنان خود با تقسیم اصلاح طلبان به تندور و غیرتندرو مدعی شد که دولت با قسمتی از جریان اصلاحات رابطه مناسبی ندارد که سبب اعتراض تند اصلاح طلبان شد….

آقای واعظی توخوبی!

در همین حال محمدعلی ابطحی، رییس دفتر رییس دولت اصلاحات،‌ در واکنش به اظهارات واعظی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت که آقای واعظی گفته ما با هیچ گروهی ائتلاف نکردیم، نه در سال ۹۲ و نه در سال ۹۶، یعنی رای مال خود آقای روحانی بوده و نه برای حمایت اصلاح‌طلب‌ها. به نمک‌نشناسی کاری ندارم ولی قربان دهنت آقای واعظی؛ همه رای مال خود آقای روحانی بوده، همه افتخارات دولت و رییسش هم مال خودتان. حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی نیز در انتقاد به اظهارات واعظی خاطرنشان کرد: «به آقای واعظی بگویید شکسته نفسی می‌کنید؛ آقای روحانی با اتکا به شما پیروز انتخابات شد. اصلاح‌طلبان که هیچ حتی اعتدالی‌ها هم در پیروزی آقای روحانی نقش نداشتند؛ فقط شما بودید».

انتقاد از افتراق

محمود میرلوحی، عضو حزب اتحاد ملت نیز در واکنش به اظهارات اخیر محمود واعظی که گفته بود « این‌که ما در سال ۹۶ با گروهی نشسته باشیم و با یکدیگر برگه‌ای را به‌عنوان ائتلاف امضا کرده باشیم خیر، نه در سال ۹۲ این کار را کرده‌ایم و نه در سال ۹۶» گفت: در انتخابات سال‌های ۹۲ تا ۹۶ اصلاح طلبان سه گام موفق در راستای اعتلای گفتمان اصلاح طلبی برداشتند که این سه گام محصول ائتلاف جریان اصلاحات با اعتدالیون بود که نتیجه این ائتلاف امروز پیش روی مردم قرار دارد. وی افزود: البته از آنجا که انتخابات شوراها شامل نظارت استصوابی شورای نگهبان نمی‌شود، اصلاح طلبان نیازی به ائتلاف با دیگر جریان‌های سیاسی نداشتند و شاهد بودیم که نمایندگان جریان اصلاحات در اکثر شهرهای کشور موفق به ورود به شوراهای شهر و روستا شدند.عضو حزب اتحاد ملت یاد‌آور شد: آقای واعظی به عنوان یکی از نزدیکان رییس جمهور و کسی که ریاست دفتر او را برعهده دارد، باید نهایت، تلاش خود را به کار ببندد تا روابط میان دولت و حامیان انتخاباتی او حفظ شود. میرلوحی تاکید کرد: اگر در سال ۹۲ ائتلاف میان اصلاح طلبان و اعتدالیون شکل نمی‌گرفت، آقای روحانی نمی‌توانست پیروز انتخابات شود.

عضو حزب اتحاد ملت همچنین در واکنش به بخش دیگری از اظهارات واعظی که گفته بود «ممکن است برخی از اصلاح طلبان تند باشند و ما با آن‌ها روابط خوبی نداشته باشیم» گفت: جبهه پایداری و ضد اصلاحات است که اصلاح طلبان را با این ادبیات مورد خطاب قرار می‌دهد و ما انتظار نداریم که آقای واعظی جریانی را تندرو خطاب کند که اگر با تمام ظرفیت‌ خود اقدام به حمایت از آقای روحانی نمی‌کرد، ممکن نبود که ایشان در انتخاب به پیروزی برسد. این عضو شورای شهر تهران یادآور شد: اصلاح طلبان علی‌رغم انتقاداتی که به برخی سیاست‌های دولت دارند،‌ اما ناچارند به دلیل ترغیب مردم برای حضور در انتخابات و رای دادن به آقای روحانی، پاسخگوی عملکرد دولت باشند.

ماجرای رای پایین روحانی

محمدصادق جوادی‌حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز درباره اظهارات اخیر محمود واعظی که گفته بود « این‌که ما در سال ۹۶ با گروهی نشسته باشیم و با هم قراردادی را به‌عنوان ائتلاف امضا کرده باشیم خیر، نه در سال ۹۲ این کار را کرده‌ایم و نه در سال ۹۶» گفت: آقای واعظی درست می‌گوید که در سال‌های ۹۲ و ۹۶ هیچ ائتلافی به معنای مشخص بودن سهم طرفین پیروز در انتخابات وجود نداشته است. وی افزود: اما این واقعیت است که قبل از سال ۹۲ آقای هاشمی و برخی بزرگان جریان اصلاحات در قالب قراردادی اجتماعی و سیاسی به این جمع‌بندی رسیدند که از آقای روحانی حمایت کنند. جوادی‌حصار ضمن بیان این مطلب که حمایت از آقای روحانی در شرایط خاص سال ۹۲ یک ضرورت بود و اصلاح طلبان بابت این حمایت هیچ منتی بر سر دولت نمی‌گذارند، تصریح کرد: اما این بی‌انصافی است که دوستان ما در دولت بگویند هیچ جریان سیاسی در پیروزی آن‌ها در انتخابات نقشی نداشته است.

به هر حال جریان پیروز انتخابات جریانی بوده که از ائتلاف نانوشته بین اصلاح طلبان و اعتدالیون شکل گرفته است. عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی لازم است که هم اصلاح اطلبان که حامیان اصلی آقای روحانی بودند، به حمایت خود از دولت پایبند باشند و هم آقای روحانی باید نسبت به وعده‌هایی که به حامیان خود داده متعهد باشد. جوادی حصار خطاب رییس دفتر رییس جمهور گفت: سوال من از آقای واعظی این است که اگر شما با سرمایه اجتماعی حزب اعتدال و توسعه وارد عرصه رقابت‌های انتخاباتی می‌شدید، درصد پیروزی‌تان چقدر بود؟ بنابراین اینکه گفته شود هیچ حزب و جریانی در پیروزی آقای روحانی دخیل نبوده، به نوعی پاک کردن صورت مساله است. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: به فرض اینکه بگوییم در سال ۹۲ آقای روحانی تنها با حمایت‌های مرحوم هاشمی پیروز انتخابات شد. سال ۹۶ چگونه بود؟ اگر اصلاح طلبان در آن انتخابات پای کار آقای روحانی نمی‌آمدند آیا باز هم پیروز انتخابات می‌شد؟وی در پایان تاکید کرد: اگر اصلاح طلبان در انتخابات ۹۶ از آقای روحانی حمایت نمی‌کردند در خوشبینانه‌ترین حالت ایشان ۱۶ میلیون رای داشت که با این تعداد رای بی‌شک نمی‌توانست توفیقی در انتخابات داشته باشد.

ماستمالی یک توطئه

از طرف دیگر، اکبر ترکان عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه درخصوص اظهارات اخیر واعظی مبنی بر اینکه «با هیچ گروهی ائتلاف نکردیم نه در سال ۹۲ و نه در سال ۹۶»، گفت: بنده از صحبت‌های آقای واعظی این را استنباط نمی‎کنم که دولت می‌خواهد خود را از اصلاح‌طلبان جدا کند. وی ادامه داد: از گذشته اصلاح‌طلبان با تمام صمیمیت و ظرفیت در پشتیبانی از دولت بودند و در مورد ائتلاف، منظورشان مساله دیگری است، چراکه ائتلاف تاکنون در سیستم‌های ما اتفاق نیفتاده است. ترکان با بیان این پرسش مبنی بر اینکه مگر ما از اول انقلاب تا الان ما مقوله‌ای بنام ائتلاف داشتیم؟، تصریح کرد: مفهوم ائتلاف یک موضوع دیگر است و در نظام سیاسی کشورمان احزابی وجود ندارند که به بلوغ ائتلاف رسیده باشند. عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه خاطرنشان کرد: احزاب کشورمان احزابی نیستند که به مرحله‌ای رسیده باشند که دارای ارزیابی روشن از آرای طرفداران‌شان داشته باشند، بنابراین احزابی که به اصطلاح رقیب هستند تصمیم بگیرند که برای رقابت ائتلاف‌ها را انجام بدند، این مساله در سیستم انتخاباتی کشورمان هیچ وقت نبوده و اکنون هم نیست.

ماجرای افتراق و توطئه

محمودواعظی و تیم اعتدال و توسعه از همان زمان انتخابات سال ۹۴ مجلس که اصلاح‌طلبان را دور زدند و به سمت نیروهایی رفتند که ریشه سیاسی مشخصی نداشتند و بیشتر به اصولگرایان نزدیک بودند، نشان دادند که چه رویکردی را به دنبال دارند و اگر انتخابات حساس و خطرساز سال ۹۶ نبود، اصلاح‌طلبان گزینه خود که اسحاق‌جهانگیری بود را حمایت و راه را از این طیف جدا می‌کردند. ولی از آنجایی که رقیب فردی مانند رییسی بود و احتمال ریزش رای و رفتن انتخابات به دور بعد وجود داشت، این هزینه را به جان خریدند و وضعیت این‌گونه شد که امروز یک مهره از تیم اعتدال و توسعه این‌گونه خودبزرگ‌بینی دارد و سخنانی را به زبان می‌آورد که سبب تامل است. نکات تامل‌برانگیز دیگری که در این بین وجود دارد به مساله همگرایی امثال واعظی و تسنیم و فارس باز می‌گردد، رویدادی که توجیه چندانی برای تحلیل آن نیاز ندارد. رسانه‌های معلوم‌الحال خاص برای ایجاد انشقاق و آسیب وارد کردن به اعتقاد و باور بدنه حامی اصلاحات به توانایی و راهبردهای سران این جریان می‌کوشند تا اختلافات میان شخصیت‌های برتر اصلاحات و اعتدالی را به رخ بکشند و به نوعی عمل می‌کنند که این موضوع چشمگیر شود و افرادی مانند واعظی نیز به کمک آن‌ها می‌آیند.

نکته تامل برانگیز دیگری که در این بین وجود دارد سکوت تامل‌برانگیز حسن‌روحانی و عقلای دولت در برابر این توطئه است! آن‌ها در برابر این شیطنت‌ها سکوت پیشه کرده‌اند و به نوعی عمل می‌کنند که افرادی مانند واعظی در مسیر ایجاد انشقاق میان حامیان دولت و شخص روحانی موفق نشان دهند. این طیف و افرادی که امروز تصور می‌کنند برای آنکه به رای مردم نیازی ندارند، می‌توانند به هر شیوه ممکن به تاخت و تاز بپردازند باید بدانند که گذر پوست به دباغ‌خانه‌ خواهد افتاد و روزگاری همین مردم انتقام ناکارآمدی شما و شیطنت‌ها را خواهند گرفت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا