فرهنگی

تهدید رخنه «آتش» در ۶۳ هزار کلاس درس

داغ سوختن و جان باختن چهار دانش آموز معصوم در یکی از مدارس زاهدان دل‌های زیادی را به درد آورد. دل‌هایی که هر ازگاهی انگار به حوادثی که قربانیان آن، دانش‌آموزان هستند، عادت کرده است. نبود ایمنی لازم در بخش از مدارس کشور از فرسودگی کلاش‌ها گرفته تا وجود چراغ‌های نفتی سبب شده تا هر لحظه حادثه در کمین دانش‌آموزان باشد. در این میان، مسئولان دولتی و وزارت آموزش و پرورش نیز یا به اعلام وعده‌های بی‌عمل می‌پردازند یا منتظر وقوع حادثه‌ای هستند تا با بازماندگان قربانیان ابراز همدردی کنند. اینکه چرا با وجود گذشت سال‌های از وعده‌ها و برنامه‌هایی که دولت‌ها برای ایمن سازی مدارس دادند، همچنان آتش‌سوزی در مدارس روستاها و شهرها رخ می دهد. سوالی است که رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور می‌گوید راه درازی تا ایمن‌سازی همه مدارس باقی است و «اکنون ۸۳ هزار کلاس درس مدارس دولتی با بخاری نفتی گرم می‌شوند که بابت ایمنی آنها نگران هستیم»….

 به گزارش روزمانه قانون،مهرا… رخشانی مهر در این‌باره می‌گوید:‌ جمع آوری بخاری نفتی مدارس دولتی از وظایف سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور است و اعتبارات در اختیار ما برای نوسازی سیستم گرمایشی مدارس دولتی است و نمی‌توانیم اعتبارات دولتی را در مدارس غیردولتی هزینه کنیم. مدارس غیردولتی هنگام دریافت مجوز باید سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی استاندارد داشته باشند تا به آن‌ها مجوز داده شود. با وجود بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و تذکر برای مراقبت در استفاده از بخاری نفتی، این‌بار شاهد وقوع حادثه در یک مدرسه غیردولتی بودیم. این مدارس برای دریافت مجوز باید تاییدیه نوسازی را دریافت کنند که به لحاظ استحکام مدرسه و سیستم گرمایشی و سرمایشی بررسی می‌شوند و گاه به صورت مشروط مجوز دریافت می‌کنند به عنوان مثال ۶ ماه به آن‌ها فرصت می‌دهیم تا اشکالات را برطرف و استانداردها را راعایت کنند و تاییدیه نهایی مبنی بر رعایت این موارد است. هم‌اکنون در مناطقی از کشور که گازکشی نشده است، بخاری نفتی استفاده می‌شود و در سیستان و بلوچستان و بخش‌هایی از خوزستان گازرسانی نداریم و مدارس به ناچار از بخاری نفتی استفاده می‌کنند.

بخاری تابشی، وعده‌ای تو خالی برای مدارس

وی در پاسخ به این پرسش که چرا به جای بخاری نفتی از بخاری تابشی استفاده نمی‌شود، چند سال قبل وزارت آموزش‌وپرورش نسبت به جمع آوری بخاری نفتی و استفاده از بخاری‌های تابشی وعده داده بود؟ عنوان کرد: بخاری تابشی در برخی مدارس دولتی استفاده می‌شود اما برای استفاده از این بخاری‌ها هم حرف‌هایی مطرح است که ممکن است بر روی پوست بچه‌ها اثرات منفی داشته باشد البته هزینه‌های آن هم بالا است. اعتباری که برای استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس تخصیص داده شد، صرف سیستم گرمایشی تعداد زیادی از مدارس استاندارد شد و از پکیج یا بخاری هرمتیک استفاده کنیم. هم‌اکنون با توجه به اعتبارات دریافتی سیستم گرمایشی، بیش از ۶۰ درصد مدارس دولتی استاندارد سازی شده است. رخشانی مهر با اشاره به اینکه امسال ۲۲۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات مربوط به استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی دریافتی داشتیم، گفت: سالانه ۲۵۰ تا ۲۷۰ میلیارد تومان در اختیار ما قرار می‌گیرد که ۳۰ درصد آن را برای خرید تجهیزات هنرستان‌ها کنار می‌گذاریم. وی در باره اینکه که چرا از محل اعتبارات مربوط به تجهیز سیستم گرمایشی مدارس برای خرید تجهیزات مورد نیاز هنرستان‌ها اقدام می‌کنید؟ عنوان کرد: این اجازه به ما داده شده است و عنوان این ردیف اعتباری نوسازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و خرید تجهیزات هنرستان‌هاست. پس از کسر ۳۰ درصد اعتبار برای خرید تجهیزات هنرستان‌ها، هر میزان اعتبار که باقی بماند را به نوسازی سیستم گرمایشی و سرمایشی اختصاص می‌دهیم. با توجه به اقلیم‌های متفاوت در کشور برای مناطقی مانند بوشهر و خوزستان بخشی از هزینه را برای استاندارد سازی سیستم سرمایشی و در مناطق سردسیر هم برای سیستم‌های گرمایشی اختصاص می‌دهیم. اگر به ما یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار بدهند می‌توانیم این ماجرا را جمع و تمام سیستم‌های گرمایشی را استاندارد کنیم اما توجه داشته باشید اگر تجهیزات به‌طور مناسب نگهداری نشوند، فرسوده شده و باید برای جایگزینی مجدد هم اقدام کنیم. رخشانی مهر در پاسخ به این پرسش که آیا نوسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس در بودجه سازمان نوسازی ردیف جداگانه‌ای دارید یا اینکه سازمان براساس اولویت‌بندی خود تشخیص می‌دهد که چه مواردی در اولویت است و باید به آن اعتبار اختصاص دهد؟ بیان کرد‌: ردیف جداگانه‌ای در ردیف‌های متفرقه سازمان نوسازی مدارس برای نوسازی سیستم گرمایشی مدارس وجود دارد. رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس درباره آموزش عوامل مدرسه برای رعایت نکات لازم در استفاده از بخاری نفتی گفت: ما در حوزه نوسازی هستیم و فقط مدرسه را ساخته و تحویل می‌دهیم. بحث آموزش به ادارات کل استان‌ها مربوط است و نمی‌دانم که آیا آموزشی ارائه می‌شود یا خیر.

وعده دوباره وزیر دولتی!

اما در شرایطی که رییس سازمان نوسازی مدارس کشور از تنگناها و محدودیت ها در ایمن سازی مدارس و حذف چراغ های نفتی از کلاس ها سخن می‌گوید، محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش بار دیگر وعده داده که کلاس‌های درس سیستان و بلوچستان تا دو سال دیگر با چراغ های نفتی خداحافظی کنند! او که به همراه شماری از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در منازل چهار دانش آموز فوت شده حادثه آتش سوزی دبستان غیر دولتی «اسوه حسنه» زاهدان برای ابراز همدردی با خانواده آنان حضور یافته بود، گفت: ما پیگیر این مساله هستیم که قصور از طرف چه کسی بوده است و بازدید چگونه انجام شده و همه این‌ها خودشان را نشان خواهد داد و مطمئن باشید که مقصر این ماجرا تاوانش را خواهد داد. ما تا جایی که در توان‌مان باشد درصدد آن هستیم تا حداقل در استان محروم سیستان و بلوچستان ظرف دو سال آینده مدارس‌مان را به وسایل گرمایشی استاندارد تجهیز کنیم و بنده و شخص رییس جمهور پیگیر هستیم تا مشکلات این استان را به طور کامل برطرف کنیم. جلوگیری از تکرار حوادث آتش سوزی در مدارس کشور با شرایطی که اکنون کشور و وزارت آموزش و پرورش به ویژه در حوزه مالی قرار دارد، به نظر می رسد اقدامی نشدنی باشد و همچون حوادثی که در شین آباد، درودزن، زاهدان و … رخ داد، زخم ناسور سوختن دانش آموزان التیام نیافتنی باشد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا