گوناگون

آغاز تظاهرات جلیقه‌زردهای فرانسه برای ششمین هفته متوالی

در آستانه سال نو میلادی معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه‌زردها بار دیگر با تجمع در خیابان‌های پاریس اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های دولت ماکرون اعلام کردند…
معترضان وابسته به جنبش جلیقه‌زردها برای ششمین هفته متوالی دیروز در خیابان‌های پاریس گرد هم آمدند. این تظاهرات که در اعتراض به سیاست‌های دولت امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه سازماندهی شده با حضور جمعی از معترضان آغاز شد، اما شمار معترضان خیابانی به علت آغاز پاکسازی کمپ‌های تجمع‌کنندگان به دست پلیس در آستانه تعطیلات سال نو‌ میلادی کاسته شده است.
به گزارش منابع محلی پلیس فرانسه برای مقابله با معترضان تدابیر امنیتی را در خیابان‌های پایتخت تشدید کرده و تجهیزاتی را به این منظور به خیابان‌ها آورده است. عصر جمعه گذشته سنای فرانسه بعد از مجلس ملی، یک سری قوانین برای کمک به افراد زیر خط فقر و بازنشسته‌ها تصویب کرد. این قوانین باید از اوایل ۲۰۱۹ اجرایی شود. پیش از آن هم نخست‌وزیر فرانسه که به منطقه‌ای در مرکز فرانسه رفته بود، با معترضانی که علیه رییس‌جمهوری فرانسه شعار «ماکرون استعفا» سر می‌دادند، مواجه شد.
این در حالی است که اجلاس پارلمان برای رای‌گیری با شتابی بی‌سابقه شامگاه پنجشنبه گذشته تشکیل شد. علت شتاب آن بود که امانوئل ماکرون مایل است معترضان جلیقه‌زرد پیش از ایام کریسمس و سال نو، بسته عیدی دولت را دریافت کنند. در جریان نشستی فشرده که ۱۳ ساعت طول کشید، تصمیم‌گیری‌ها آشکارا برای خشنود کردن معترضان جلیقه‌زرد بود که با اقدامات مالیاتی مخالف هستند.
وزیر امور اجتماعی که تلاش داشت حداقل دستمزد را ثابت نگه دارد، زیر فشار اعتراضات مجبور شد آن را به میزان ۱۰۰ یورو افزایش دهد. اما این افزایش دستمزد بیشتر به اقدامات پیشین دولت، از جمله در اعطای اعتبار و جایزه به مزدبگیران بستگی دارد.
نیروهای مخالف دولت را متهم می‌کنند که برای بیش از ۱۰ میلیارد یورو مخارج معافیت‌های تازه بودجه کافی در نظر نگرفته است. نیروهای چپ از اینکه اضافه‌کاری مزدبگیران از مالیات معاف شده است، ناراضی هستند، زیرا با این روش شغل تازه ایجاد نمی‌شود و به سود کارفرمایان خواهد بود. در برابر نیروهای محافظه‌کار از اینکه ۷۰ درصد از کل بازنشستگان، یعنی تمام کسانی که ماهانه زیر هزار یورو درآمد دارند، از پرداخت مالیات معاف می‌شوند، ناراضی هستند. به نظر آنها این امر غیرعادلانه است و به زیان سایر حقوق‌بگیران تمام می‌شود.
دولت متعهد شد که نه تنها سهم مالیات بازنشستگان کم‌درآمد را متقبل شود، بلکه کارفرمایان را وادار می‌کند که تا مارس ۲۰۱۹ به طور فوق‌العاده مبلغ هزار یورو به مزدبگیران پرداخت کنند. تاکنون شرکت راه‌آهن سراسری، پست سراسری و کنسرن انرژی توتال آمادگی خود را برای پرداخت این مبلغ اعلام کرده‌اند، اما وضعیت سایر بنگاه‌ها روشن نیست. دولت پیش از این از افزایش مالیات سوخت، که انگیزه اصلی اعتراضات جلیقه‌زردها بود، صرف‌نظر کرده است. پرزیدنت ماکرون، در پاسخ به فراخوانی که در سایت معترضان جلیقه‌زرد، آمده بود حق را کاملا به آنها داد و گفت که با وجود اهمیت مبارزه با گرمایش و مشکلات اقلیمی، نمی‌توان زندگی مزدبگیران را به خطر انداخت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا