گوناگون

اعزام کاروان نظامی ترکیه به مرزهای سوریه

ارتش ترکیه کاروانی جدید از تجهیزات و نیروهای نظامی خود را به مرزهای مشترک با سوریه گسیل کرده است‌. این کاروان نظامی شامل نفربرهای زرهی است که ارتش ترکیه به همراه نیروهای پلیس و ژاندارمری از پادگان‌های مختلف خود در سراسر کشور به شهرستان البیلی در استان کلیس اعزام کرده است‌….
به نوشته آناتولی، این کاروان نظامی برای تقویت یگان‌های نظامی مستقر در مرزهای مشترک با سوریه اعزام شده‌اند‌. این در حالی است که پیشتر شنبه گذشته نیز نیروهای نظامی ترکیه به همراه خودروهای زرهی به استان کلیس وارد شده بودند‌. دیده‌بان حقوق بشر سوریه که دفتر آن در لندن بوده و حامی مخالفان سوریه است، اظهار کرد ترکیه تجهیزات نظامی خود را به شمال سوریه و نزدیکی منطقه تحت کنترل کردهایی فرستاده که آنکارا آنها را تهدید به حمله نظامی جدید کرده است‌.
این اعزام نیرو چند روز بعد از تصمیم غیرمنتظره چهارشنبه گذشته دونالد ترامپ اتخاذ شده که گفت:‌ نیروهای آمریکایی مستقر در شمال شرقی سوریه را از این کشور خارج می‌کند‌. دیده‌بان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت حدود ۳۵ دستگاه تانک و دیگر تجهیزات نظامی سنگین روی نفربرهای زرهی از گذرگاه مرزی جرابلس عبور کردند‌.
رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه افزود تجهیزات نظامی به منطقه‌ای واقع در نزدیکی رود الساجور بین جرابلس و منبج منتقل شدند که چندان از خطوط مقدم نیروهای کرد شورای نظامی منبج فاصله ندارد‌. در این راستا یک مسوول در شورای محلی مسلح مخالف نظام سوریه که مورد حمایت ترکیه است، ورود این نیروها و تجهیزات را تایید کرد‌.
وی که خواست نامش فاش نشود، گفت نیروهای ترکیه از گروه‌های مورد حمایت خود خواسته‌اند حالت آماده‌باش اعلام کنند، اما هنوز هیچ درخواستی برای اعزام به منطقه‌ای که تجهیزات به آنجا منتقل شده، مطرح نشده است‌. اخیرا رجب طیب اردوغان به آغاز عملیات نظامی جدید علیه یگان‌های مدافع خلق کرد در شمال سوریه تهدید کرد‌. اردوغان بار دیگر جمعه گذشته تهدید کرد شر داعش و شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه را خواهد کند‌.
کردهای سوریه نیز طی چند روز گذشته هشدار داده‌اند در صورت هرگونه حمله نظامی ترکیه نیروهای خود را از جبهه‌های جنگ با داعش در استان دیرالزور خارج خواهند کرد‌. کردها نگران عملیات نظامی ترکیه علیه خود بعد از خروج قریب‌الوقوع آمریکا از سوریه هستند‌. شبه‌نظامیان کرد از نظر ترکیه تروریست محسوب می‌شوند و از دیرباز هدف حملات این کشور بوده‌اند‌.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا