گوناگون

وضعیتِ فاجعه‌بار محیط زیست کشور

عامل اصلی تخریب و نابود کردنِ محیط زیست کشور، سیاست و برنامه‌های واپس‌مانده و ضدملی رژیم ولایت‌فقیه است. تجربه، سیاست ها و عملکرد سران رژیم ولایت فقیه به دفعات اثبات کرده است که اینان برای محیط زیست و نقش آن در اکنون و آینده کشور اهمیتی قائل نیستند! برای حفظ محیط زیست باید سیاست‌های این رژیم را افشا و با آن مقابله کرد!….
عیسی کلانتری: تالاب‌های ما در حال خشک شدن است/ با نابودی محیط زیست روبرو هستیم. بزرگ‌ترین علت مشکلات محیط زیست ما، اقتصاد ناکارآمد و غیر پایدار و مصرف بیش از توان تولید و اقتصاد است
به گزارش میزان، عیسی کلانتری، معاون روحانی، در بیست و سومین همایش ملی منطقه‌ای انجمن متخصقان محیط زیست ایران و سیردهمین جشنواره توسعه سبز با عنوان “همایش ملی چالش‌ها، بحران‌ها و فرصت‌های محیط زیست ایران”، بزرگ‌ترین چالش محیط زیست و اصولاً کشور‌های نفتی را اقتصاد ناکارآمد، پول مفت نفت و مصرف بیش از توان تولیدی و اقتصادی عنوان کرد.

وی ضمن بیان این مطلب گفت: بررسی بخش‌های اقتصادی، نشان می‌دهد که با نابودی محیط زیست روبرو هستیم. متأسفانه در ارزش کالای تولیدی، هزینه محیط زیست را محاسبه نکردیم. همه بخش‌های تولیدی و اقتصادی دچار این مشکل هستند، در اقتصاد و توسعه غیر پایدار، محیط زیست کشور اولین قربانی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در ظاهر، زایاترین اقتصاد ما کشاورزی است. ارزش کل محصولات ۴۰ میلیون دلار است، اما انرژی که در این بخش هزینه می‌شود، از برق گرفته تا فراورده‌های نفتی و سایر هزینه‌های این بخش، فراتر از ارزش کل محصول است. البته ضرر‌های زیست محیطی هم‌دست کمی ندارد. صنایع مادر ما نیز تولیداتشان نسبت به آسیب‌هایی که میزند به‌صرفه نیست. صنعت خودروسازی و نفت ما هم هنوز با تجهیزات ۵۰ سال پیش‌تولید می‌شود و این روزها، یکی از دغدغه‌های محیط زیست این است که با نفت کوره چه‌کار کنیم.

کلانتری با اشاره به برداشت بی‌رویه آب در کشور گفت: جنگل‌های ما به دلیل عدم حفاظت از آب رو به نابودی است. تالاب‌های ما در حال خشک شدن است. ما چیزی حدود ۵۱ میلیارد مترمکعب آب را از زیرزمین خارج می‌کنیم.

وی درباره فرسایش خاک نیز گفت: صد‌ها میلیون تن خاک را در طول سال تخریب می‌کنیم، اما صدای کسی درنمی‌آید. بیش از ۵۰ درصد فرسایش برای چرای بی‌رویه است. پوشش گیاهی ما از بین رفته فقط برای تولید ۱۴۰ هزار تن گوشت قرمز. اگر می‌خواهیم محیط‌زیستمان را حفظ کنیم، در سیاست‌های کلان باید تجدیدنظر کرده و سیاست‌های غلط را اصلاح کنیم. هزینه‌های محیط زیست در تمام محاسبات اقتصادی صفر تلقی شده است. اگر محیط زیست را وارد اقتصاد کنیم بسیاری از صنایع ما تعطیل می‌شود؛ زیرا همه اشتغال‌ها بدون توجه به محیط زیست بوده است. اگر سیاست‌های کلان را اصلاح نکنیم هیچ‌چیزی برای نسل بعد باقی نخواهد ماند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا