زحمتکشان

زندگی دشوار بازنشستگان

زندگی میلیون ها تن از بازنشستگان کشور با دشواری بیشتری نسبت به قبل روبه رو شده است. رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: «حقوقی که بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مستمری دریافت می کنند، فقط کفاف ۳۰درصد هزینه های زندگی شان را می دهد و حداکثر هزینه های ۱۰ روز یک ماه را پوشش می دهد».
به گزارش ایرنا، اصغر بیات افزود: حقوقی که در حال حاضر بازنشستگان تامین اجتماعی می گیرند با توجه به نوسانات ارز و گرانی کالاها، کفاف ۱۰ روز زندگی آنها را می دهد، اکنون ارزش درآمد بازنشستگان۳۰ درصد پایین آمده است، در واقع می توان گفت که قدرت خرید بازنشستگان به شدت کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: حقوقی که بازنشستگان دریافت می کنند، هزینه زندگی آنها را تامین نمی کند و ۷۰ درصد هزینه های زندگی آنها در این شرایط زمین مانده است و باید برای آنها چاره ای اساسی اندیشید.

وی تصریح کرد: از آنجا که حقوق بازنشستگان به طور کلی ارتباطی با بودجه دولت ندارد، سازمان تامین اجتماعی دو نوع افزایش حقوق سالانه برای بازنشستگان در نظر دارد، یکی مطابق ماده ۴۱ قانون کار و دیگری ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی. در ماده ۴۱ آمده است حداقل حقوق بازنشسته نباید از حداقل حقوق کارگران کمتر باشد.

بیات ادامه داد: در شورای عالی کار که هر ساله جلسه ای در پایان سال برگزار می کند. در این جلسه افزایش حقوق کارگران- را که حدود ۱۴ میلیون نفر هستند- تعین می شود. هر سال به هر درصدی که درباره رشد مستمری بازنشستان به توافق برسند، میزان حداقل مستمری تعیین می شود و این موضوع حداقل بگیران تامین اجتماعی را نیز شامل می شود.

وی با بیان اینکه حداقل بگیران سازمان تامین اجتماعی حدود ۶۰ درصد کل بازنشستگان تامین اجتماعی را شامل می شوند، اظهار داشت: اکنون سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بازنشسته از خدمات تامین اجتماعی بهره مند هستند، به همین منظور شورای عالی کار، منابعی برای سازمان تامین اجتماعی از طریق گرفتن حق بیمه ایجاد کرده است، در کنار این منابع تامین اجتماعی موظف است هر درصدی که شورای عالی کار برای رشد حقوق و مستمری به نتیجه رسید، شامل حداقل بگیران تامین اجتماعی نیز می شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا