گوناگون

واکنش عراق به سفر مخفیانه ترامپ به بغداد

محرمانه بودن این سفر و عدم هماهنگی برای دیدار با مقام‌های عالی رتبه عراقی خشم نمایندگان مجلس بغداد را برانگیخته و احتمال تصویب قانون اخراج نیرو‌های آمریکایی از عراق را بالا برد.


دونالد ترامپ چهارشنبه هفته گذشته به طور سرزده به عراق سفر کرد و در این سفر به جز بازدید از نیرو‌های نظامی آمریکایی در این کشور هیچ دیدار دوجانبه‌ای با مقام‌های عراقی نداشت. محرمانه بودن این سفر و عدم هماهنگی برای دیدار با مقام‌های عالی رتبه عراقی خشم نمایندگان مجلس بغداد را برانگیخته و احتمال تصویب قانون اخراج نیرو‌های آمریکایی از عراق را بالا برد.

به گزارش رویداد ۲۴، نمایندگان مجلس عراق از سفر سرزده ترامپ به این کشور و بازدید او از یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در نزدیکی بغداد خشمگین شده‌اند و یکی از قدرتمندترین گروه‌های پارلمان عراق خواستار بازنگری درباره حضور نظامی آمریکا در این کشور شده است.

روز چهارشنبه ترامپ به طور محرمانه برای بازدید از پایگاه الاسد در غرب بغداد به عراق سفر کرد. رییس جمهور به سربازان آمریکایی قول داده که هیچ برنامه‌ای برای خروج از عراق ندارند. ترامپ با عادل المهدی نخست وزیر عراق در این سفر دیدار نداشت و تنها تلفنی با هم گفت‌وگو کردند.

رییس جمهور آمریکا در واشنگتن به دو دلیل مورد انتقاد است؛ میدان دادن به داعش و ایران با خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه. اما ترامپ در جریان این سفر به سربازان آمریکایی گفت که نیرو‌های آمریکایی قادرند از عراق به عنوان پایگاهی برای عملیات‌های منطقه‌ای علیه دشمنان آمریکا استفاده کنند اما در عراق، یعنی جایی که آمریکا و ایران سال‌هاست با هم در زمینه نفوذ سیاسی رقابت می‌کنند، حمایت کمی از این ایده وجود دارد.

نمایندگان عراقی عضو جریان شیعه مقتدا صدر که بیشترین کرسی‌ها را در انتخابات ماه می کسب کردند، دیدار سرزده رییس جمهور آمریکا را مورد انتقاد قرار دادند و آن را نمونه‌ای از حرکات مغرورانه آمریکا بدون در نظر گرفتن نقطه نظرات عراق خوانده‌اند. آن‌ها اقدام ترامپ را نقض حاکمیت سرزمینی عراق قلمداد کرده‌اند.

این گروه از نمایندگان از مجلس عراق خواسته‌اند که قانونی با محوریت خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق به تصویب برسانند. مقتدا صدر که فرمانده سابق نیرو‌های شبه نظامی‌ای بوده که به نیرو‌های آمریکایی بعد از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ حمله میکردند، در سال‌های اخیر به دلیل حمله به فساد ساختاری در عراق شهرت پیدا کرده است. او هیچ سمت سیاسی‌ای ندارد، اما رهبر حزبی است که بیشترین کرسی را در پارلمان عراق کسب کرده است.

حزب البینه که دیگر گروه قدرتمند در پارلمان عراق است اعلام کرده سفر ترامپ سوالات زیادی را در مورد ماهیت حضور آمریکایی‌ها در عراق ایجاد می‌کند.

حیدرالعبادی نخست وزیر سابق عراق که از نزدیک با آمریکایی‌ها کار می‌کرده نیز گفته سفر ترامپ نقض نُرم‌های دیپلماتیک بوده و به روابط دو جانبه آمریکا و عراق آسیب می‌زند.

قیس خزعلی سیاستمدار عراقی و فرمانده شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق روز چهارشنبه در توییتر خود نوشت که پاسخ عراق، تصمیم مجلس برای اخراج نیرو‌های نظامی ترامپ خواهد بود.

 کاخ سفید اعلام کرده دیدار بین عبدالمهدی و ترامپ به دلیل کوتاه بودن این سفر و عدم هماهنگی‌های لازم انجام نشده است.

نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده اختلاف نظر‌هایی در مورد هماهنگی یک نشست وجود داشته و به همین دلیل سران دو کشور پای تلفن با هم گفت‌وگو کرده اند.

او در این بیانیه اعلام کرد: مقامات آمریکایی قصد ترامپ برای تبریک به مناسبت شکست داعش توسط دولت عراق را به او ابلاغ کرده‌اند.

بیشتر نیرو‌های آمریکایی در سال ۲۰۱۱ از عراق خارج شده‌اند. اما هنوز هزاران تن از آن‌ها برای کمک به دولت بغداد و شکست داعش در عراق مانده‌اند. ۵۲۰۰ تن از نیرو‌های آمریکایی در دسامبر سال ۲۰۱۷ در عراق حضور داشتند و این آخرین آماری است که پنتاگون منتشر کرده است

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا