اخبار

آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در حکمی صادق آملی لاریجانی را به سمت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کرد. گفته می‌شود به زودی ابراهیم رئیسی در رأس قوه قضائیه قرار خواهد گرفت.

آملی لاریجانی تاکنون ریاست قوه قضائیه را برعهده داشته است. گفته می‌شود به زودی ابراهیم رئیسی در رأس قوه قضائیه قرار خواهد گرفت.

در پی فوت آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی که ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را عهده‌دار بود، رهبر جمهوری اسلامی صادق آملی لاریجانی را به این سمت منصوب کرد.

علی خامنه‌ای در حکم خود از “تغییرات در ساختار و محتوای” مجمع تشخیص سخن می‌راند و می‌گوید: «مجمع در این دوره عهده‌دار مسئولیت مهم و اساسی تغییرات در ساختار و محتوای آن نهاد مؤثر و مهم نیز می‌باشد که با توجه به سابقه‌ی برجسته و ارزشمند جنابعالی در شورای نگهبان و مدیریت پر تلاش و عالمانه و مخلصانه بر قوه قضائیه، امید می‌رود با حضور فعال و عالمانه اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و ایفای نقش مؤثر دبیرخانه و دبیر محترم در انجام وظایف خود تحت نظارت و اشراف ریاست مجمع، مسئولیت‌های محوله در این دوره در کمال اتقان و به بهترین وجه به انجام برسد

به گزارش دویچه وله، وظیفه مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیدگی به اختلافات میان مجلس و شورای نگهبان است. از سوی دیگر این مجمع می‌تواند در تدوین سیاست‌های کلی نظام به رهبر جمهوری اسلامی مشاوره دهد.

اکبر هاشمی رفسنجانی ریاست این مجمع را از زمان تاسیس رسمی در سال ۱۳۶۸ تا دی‌ماه ۱۳۵۹ برعهده داشت. این مجمع که به دستور آیت‌الله خمینی در سال ۱۳۶۶ تاسیس شده بود در دو سال نخست کارکردی غیررسمی و مشاوره‌ای داشت، تا اینکه سرانجام در سال ۱۳۶۸ جایگاه آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی تدوین شد.

محمود هاشمی شاهرودی نیز پیش از ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس قوه قضائیه بود. دوره دوم پنچ ساله صادق آملی لاریجانی در تابستان ۱۳۹۸ به پایان می‌رسد. تا کنون کسی بیش از دو دوره مسئولیت قوه قضائیه را برعهده نداشته است.

در هفته‌های اخیر در رسانه‌های ایران خبری مبنی بر انتصاب محتمل ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه منتشر شد که از سوی  مسئولان تا کنون تکذیب یا تایید نشده است.   

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا