گوناگون

طالبان در تهران چه هدفی را دنبال می‌کنند؟

سخنگوی وزارت امورخارجه از دیدار و گفت و گوی هیاتی از طالبان با معاون سیاسی وزیر امور خارجه در تهران خبر داد و گفت: این هیات روز گذشته مذاکرات مفصلی با هیات ایرانی به ریاست «سید عباس عراقچی» انجام داد…

به گزارش ایرنا، «بهرام قاسمی» روز دوشنبه در نشست خبری این مطلب را در پاسخ به سوالی درباره سفر روز گذشته هیات طالبان به تهران بیان کرد.

خبرنگاری پرسید گفته می‌شود بعد از سفر دبیر شواری عالی امنیت ملی به افغانستان هیاتی از طالبان به ایران سفر کرد، آیا حضور این هیات را در تهران تایید می‌کنید؟

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز ضمن تایید این سفر، اظهارداشت: بعد از سفر «علی شمخانی» و دیدار‌هایی که در افغانستان انجام و اخبار آن منتشر شد، روز گذشته هیاتی از طالبان در تهران بود.

قاسمی یادآور شد: این هیات مذاکرات و گفت و‌های مفصلی را با هیات ایرانی به ریاست عراقچی انجام داد.

وی ادامه داد: با توجه به این که بیش از ۵۰ درصد از خاک افغانستان در اختیار طالبان است و باتوجه به وجود ناامنی، بی ثباتی و مشکلاتی که در داخل این کشور وجود دارد، آن‌ها تمایل به مذاکره با ایران داشتند و مذاکرات با اطلاع دولت افغانستان انجام شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی، هدف اصلی این مذاکرات را یافتن راهکار و زمینه‌های تسهیل کننده برای کمک و مساعدت به گفتگو‌های بین گروه‌های افغانستانی و دولت این کشور برای پیشبرد روند صلح در این کشور ذکر کرد.

قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به مرز‌های طولانی با افغانستان و پیشینه فرهنگی و تاریخی به عنوان یک نقش آفرین مهم در منطقه که صلح، ثبات و امنیت را برای منطقه جستجو می‌کند بعد از مذاکرات با دولت افغانستان این علاقه مندی را برای ورود به این مذاکرات داشت تا بتواند به سهم خود نقش اساسی و مهم تری را در ایجاد ثبات وا منیت در افغانستان ایفا کند. این یک گامی است که اهداف آن مشخص است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا