زحمتکشان

تاراج دارایی‌های نیشکر هفت‌ تپه؛ مدیر کجاست؟

مدیر نیشکر هفت‌تپه فراری هست یا نیست؟

در حالیکه دیروز در جریان دادگاه رسیدگی به اتهام‌های قربانعلی فرخ‌زاد، مالک ماشین‌سازی تبریز، که به اخلال‌ارزی از راه قاچاق عمده ارز متهم‌است، نام امید اسدبیگی، هم به عنوان مدیرعامل فراری کارخانه نیشکر هفت‌تپه مطرح شد، اما امروز دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان فراری بودن او را تکذیب و عنوان کرد: نامبرده متواری نیست و در جلسات کار گروه زیر مجموعه شورای تامین که به منظور بررسی و مشکلات هفت تپه تشکیل می‌شود؛ در دادستانی مرکز استان خوزستان حضور مستمر دارد….

تاراج دارایی‌های نیشکر هفت‌تپه

ایلنا: در دیدار و گفتگو با کارگران بخش‌های مختلف کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، به مشکلاتی اشاره ‌شد که از چند دهه قبل شروع شده و سال به سال عمیق‌تر و پیچیده‌تر شده‌اند. در دوره‌ای طولانی که این مجتمع بزرگ تولیدی زیر نظر دولت بود، عدم نوسازی و صعود بدهی‌ها مسائلی بود که برای آن مشکل‌آفرین شد و در سه سال اخیر خصوصی‌سازی، تداوم عدم نوسازی، بی‌نظمی در پرداخت دستمزد کارگران، تاراج دارایی‌های شرکت و ناکارآمدی در تولید، خشم کارگران و اعتصابات گسترده آنها را برانگیخت.

زمانی که کارگران متوجه می‌شوند خبرنگارانی آمده‌اند، گردمان جمع می‌شوند و درد و رنج‌شان را با صدایی خشمگین اما خسته فریاد می‌کنند. یکی از آنها که جوان‌تر است خوشامد می‌گوید و با دلخوری می‌پرسد چرا در زمان اعتراضات نیامدید؟ پاسخ قانع‌کننده‌ای نداریم که بدهیم. با این‌حال، سریعا بحث‌ها آغاز می‌شوند.

کارگران از وضعیت بلاتکلیف شرکت و کارفرمایان خصوصی ناراضی‌اند و می‌گویند از زمانی که شرکت خصوصی شد، مشکلات آغاز شد. خصوصی‌سازی را به باد انتقاد می‌گیرند و می‌گویند که موجب تاراج دارایی‌های شرکت شده است. به قول یکی از کارگران، هفت‌تپه همچون ورزایی مرده و افکنده بر زمین است که عده‌ای با چاقو بر سر پیکر بی‌جان آن ایستاده، و هر یک به دنبال دریدن تکه‌ای با هدف برداشتن سهم خودش است.

فیلم زیر: گزارش ویدئویی از نابود کردن ماشین‌آلات و تجهیزات نیشکر هفت تپه

در گزارش ویدئویی زیر عدم رسیدگی های عمدی و یا عدم تامین قطعات برای تعمیر ماشین آلات و همچنین تجهیزات کارگاهها و کارخانه‌ها توسط کارگران و مسئولین قسمتهای مربوطه توضیح داده می شود. امری که بتدریج باعت از گردونه کار خارج شدن بسیاری از ماشین آلات و تجهیزات شده و در نتیجه کارگزان و نفراتی هم که با آنها کار می کنند عملا بیکار شده و زمینه را برای جابجایی و اخراج و یا اعمال فشار بر آنها ایجاد می کند. به گفته کارگران بسیاری از ماشین آلات در حالیکه سالم بودند و نیاز به رسیدگی های جزئی داشتند توسط صاحبان شرکت برش داده و قطعه قطعه شده و به فروش رسانده شده و یا از رسیدگی به زمینهای زیر کشت و همچنین برداشت محصول آنها خود داری می شود طوری که زمینها تبدیل یه زمینهای بلا استفاده شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا