زنان

زنجیره صدها کیلومتری برای لغو قانون زن‌ستیزانه

صدها هزار زن هندی با تشکیل یک زنجیره انسانی بزرگ حمایت خود از لغو یک قانون تبعیض‌آمیز جنسیتی در این کشور را اعلام کردند….

به گزارش یورونیوز، این زنان که یک زنجیره به طول ۶۲۰ کیلومتر را در استان کرالا واقع در جنوب هندوستان تشکیل داده بودند، مخالفت خود را با قانون منع ورود زنان به معبد «آیاپا» در منطقه «ساباریمالا» ابراز کرده و از تصمیم مقام‌های قضایی کشورشان برای لغو این قانون استقبال کردند. بر اساس یک قانون قدیمی در هند، زنان بین ۱۰ تا ۵۰ سال حق ورود به این مکان مذهبی هندوها را نداشتند. از چند هفته پیش که دیوان عالی هند این قانون را لغو کرد، مخالفان و موافقان این تصمیم بارها راهپیمایی کرده‌اند. بسیاری از مردان مدافع حقوق زنان و هندوهای میانه‌رو نیز از حرکت امروز زنان هندی در کرالا حمایت کردند.

دولت کمونیست منطقه کرالا از حرکت روز سه‌شنبه راهپیمایان که «دیوار زنان» نام دارد حمایت کرده است. به همین دلیل دانش‌آموزان این استان برای شرکت در این تجمع اجازه یافتند تا نصف روز در کلاس‌های درس مدرسه شرکت نکنند. امتحانات امروز دانشگاه‌های منطقه نیز به همین دلیل به تاریخ دیگری موکول شد. از ماه سپتامبر سال گذشته استان کرالا شاهد درگیری‌های خشونت‌بار میان هندوهای تندرو و طرفداران تصمیم دیوان عالی کشور بوده است. از آن زمان تاکنون چندین زن تلاش کردند تا وارد معبد ساباریمالا بشوند، اما مخالفان هندو مانع آنها شدند. در جریان درگیری‌های میان موافقان و مخالفان این قانون، پلیس در مجموع حدود ۲ هزار نفر را بازداشت کرد.

همه ساله صدها هزار نفر از هندوها شامل مردان از همه سنین، دختران خردسال و زنان سالخورده به این معبد می‌روند تا جشن سالانه مذهبی را که عموما مصادف با روزهای پایانی سال میلادی است، جشن بگیرند. شمار زیادی از گروه‌های افراطی هندو از جمله حزب ملی‌گرای بهاراتیا جاناتا که حزب نخست‌وزیر، نارندرا مودی است، با لغو قانون منع ورود تمام زنان به معبد مخالفند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا