گوناگون

حکم قضایی فیلترینگ اینستاگرام صادر شد

سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور اعلام کرد که حکم قضایی برای فیلترینگ اینستاگرام صادر شده و نظر اکثر اعضای شورای عالی فضای مجازی نیز این است که اینستاگرام می‌بایست فیلتر شود….

به گزارش سایت زمانه،جواد جاویدنیا، معاون قضایی امور فضای مجازی دادستانی در گفت‌وگو با ماهنامه «پیوست» اعلام کرد که به این دلیل که ترافیک اینستاگرام از حد مشخصی که شورای عالی فضای مجازی تعیین کرده بود عبور کرده و همین سبب قوه قضائیه حکم فیلترینگ اینستاگرام را صادر کرده است:

«بر اساس مصوبات شورای عالی فضای مجازی باید دولت، برای فعالیت این شبکه در کشور مجوز صادر می‌کرد که این کار هم انجام نشده. اینستاگرام یک بار فیلتر شد و دولت گذشته وعده داد که با کمک فیلترینگ هوشمند می‌تواند این فضا را کنترل کند اما متأسفانه در این زمینه هم هزینه‌های بالایی صورت گرفت ولی به نتیجه‌ای نرسیدیم. هم‌اکنون دستور قضایی برای فیلتر این سرویس داریم و نظر اکثریت شورای عالی فضای مجازی نیز مبنی بر فیلتر شدن این سرویس است.»

۹ دی فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران و نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی طرح ساماندهی پیام‌رسان‌ها را در جلسه‌ای که با پلیس فتا و وزیر ارتباطات برگزار شد متوقف کرده است.

ذوالقدر در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی از ارجاع این طرح به یک کارگروه خبر داده و گفته بود که طرح یاد شده مغایر قانون اساسی جمهوری اسلامی است و فضا را امنیتی می‌کند.

جواد جاویدنیا معاون قضایی امور فضای مجازی دادستانی چند روز بعد از توقف این طرح گفته است که قوه قضائیه می‌تواند شبکه اینستاگرام را به شکل یک طرفه و به دلیل انجام نشدن مصوبات شورای عالی فضای مجازی مسدود کند اما فعلاً ترجیح می‌دهد «منتظر اجماع در این زمیبنه» بماند:

«فعلا منتظر اجماع نظر در این زمینه هستیم ولی اگر صبر کردن فایده نداشته باشد دادستان کشور تصمیم لازم را خواهد گرفت.»

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به اظهارات معاون دادستان کل کشور درباره صدور حکم قضایی برای ‏فیلترینگ اینستاگرام گفت:

«فرض کنیم اینستاگرام فیلتر شد. بعدش قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ این را بیایند برای مردم روشن کنند و شفاف بگویند و دوقطبی ‏فیلتر و مخالفت با فیلتر درست نکنند. با فیلترینگ اینستاگرام در حاکمیت ما چه اتفاقی ‏رخ می‌دهد؟ در کاهش جرائم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟  اینکه ما تفنگ را روی سر کسی بگیریم و شلیک کنیم، طرف می‌میرد، این یک واقعیت است اما اینکه در ‏این واقعیت چه رخ می‌دهد، باید بررسی شود.»‏

طرح مجلس برای ساماندهی پیام‌رسان‌ها به انتقاداتی دامن زده بود. طبق این طرح، «فیلتر پیام‌رسان ‌های غیرقانونی» و «اختیار صیانت از اطلاعات ‏اشخاص به نیروهای مسلح» اعطا شده بود و «کسب و کار آنلاین، در پیام‌رسان‌‏های خارجی» نیز ممنوع بود. به علاوه، ایجاد کانال یا گروه بدون مجوز مشمول مجازات زندان بود. برخی نمایندگان اصلاح‌طلب نیز این طرح را امضاء کرده بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا