گوناگون

روحانی استعفای وزیر بهداشت را پذیرفت

با پذیرفته شدن استعفای حسن قاضی‌زاده هاشمی از وزارت بهداشت روحانی سعید نمکی معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه را به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد…
خبرگزاری تسنیم علت استعفای قاضی زاده هاشمی را عدم تخصیص بودجه مناسب برای طرح تحول سلامت گزارش کرده است. بنابر این گزارش او محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه را هدف قرار داد و گفت که این سازمان در آن حدی که انتظار است وزارت بهداشت را حمایت نمی‌کند و حتی پاداش بازنشستگان این وزارتخانه را نمی‌دهد.

هفته گذشته حسن قاضی‌زاده هاشمی به دلیل «کاهش بودجه» استعفای خود را تقدیم رئیس جمهوری اسلامی کرد اما دولت روحانی به طور رسمی استعفای او را تأیید نکرد. محمود واعظی، سخنگوی دولت چهارشنبه ۱۲ دی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، استعفای وزیر بهداشت به دلیل اختلافش با رئیس سازمان برنامه و بودجه بر سر بودجه طرح سلامت را تأیید کرد اما اعلام کرد که رئیس جمهوری اسلامی به این دلیل که قاضی‌زاده هاشمی را «وزیری لایق» می‌داند استعفای او را هنوز نپذیرفته است. واعظی پذیرفت که وزارت بهداشت «نیازمند بودجه قابل توجهی است.» بعد از این سخنان و حمایت تلویحی سخنگوی دولت از وزیر مستعفی بهداشت بود که محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه با لحنی که از عصبانیت نشان داشت قاضی‌زاده هاشمی را به زیاده‌خواهی متهم کرد. نوبخت خطاب به وزیر مستعفی بهداشت گفته بود:

«اگر می‌خواهید سازمان برنامه و بودجه را هم بکنیم و ببریم آنجا بگذاریم؟ می‌خواهید ما هم مستعفی شویم. اینها که مشکل کشور را حل نمی‌کند.»

اکنون روحانی تنها یک روز بعد از این اظهارات، با پذیرش استعفای قاضی‌زاده هاشمی، سعید نمکی، یکی از اطرافیان نوبخت را به سرپرستی وزارت بهداشت منصوب کرد.

روحانی از خدمات و تلاش‌های حسن قاضی‌زاده هاشمی که در دولت یازدهم هم وزیر بهداشت بود و به ویژه از اجرای طرح سلامت در دوران وزارت او تقدیر کرده است. حسن روحانی پیش از این از برجام و از طرح سلامت به عنوان دو دستاورد دولتش یاد کرده بود.

طرح تحول نظام سلامت از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ در بیمارستان‌های وزارت بهداشت با هدف «حفاظت مالی مردم، عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و ارتقای کیفیت خدمات» آغاز شد. در لایحه بودجه سال ۹۸ محمد باقر نوبخت ۱۲ هزار میلیارد تومان برای سازمان بیمه سلامت بودجه در نظر گرفته بود که یک سوم کمتر از بودجه درخواستی این سازمان است.

بار مالی طرح تحول نظام سلامت بر دوش شرکت‌های تأمین‌کننده تجهیزات پزشکی و دارویی اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان و توزیع کنندگان قرار گرفته. دولت اما از پرداخت بدهی این شرکت‌ها عاجز است. با وجود سقوط ارزش ریال در برابر دلار آمریکا، کالاهای سلامت محور بعد از گذشت حدود ۳ سال از این طرح همچنان بر پایه نرخ ارز هر یورو ۳۹۲۰۰ ریال قیمت‌گذاری شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا