گوناگون

تکرار نژادپرستی در آلمان و چالش مرکل

حمله یک مرد ۵۰ ساله آلمانی با استفاده از خودرو به جمعیت خارجی ها، در حالی نژادپرستی در آلمان را تکرار کرد که قدرت گرفتن احزاب دست راستی بیگانه ستیز، آینده سیاسی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان را با تردید مواجه کرده است.

به گزارش ایرنا، آلمان در تازه ترین حمله نژادپرستانه در این کشور سه شنبه شب شاهد حمله دیگری بود که چهار زخمی بر جای گذاشت.
مقامات پلیس آلمان اعلام کردند فردی را که در شهر برتروپ در شمال غربی این کشور با خودرو به جمعیت حاضر حمله کرده بود، دستگیر کرده است.
پلیس این حمله را عمدی ارزیابی کرده است . به گفته مقامات پلیس فرد مهاجم حین دستگیری اظهارات نژاد پرستانه را مطرح کرده و جمعیتی که هدف این حمله قرار گرفته بودند، مهاجران سوری و افغان بوده اند.

**بیگانه ستیزی و نژادپرستی در آلمان
تارنمای «اینترنیشنز» در گزارش مبسوطی به تشریح بیگانه ستیزی و نژادپرستی در آلمان پرداخته و نوشت: آلمان به دلیل گذشته فاشیستی خود با این نوع از تبعیض در جامعه این کشور مواجه است و این مساله توجه بسیاری از رسانه های بین المللی راجلب کرده است.
یکی از بیرحمانه ترین اشکال نژادپرستی در آلمان که به بروز جرائم ناشی از تنفر نژادی منجر می شود با حملات خشونت باری که گاه و بیگاه در این کشور رخ می دهد، همراه است.
این حملات را اغلب گروه های تند راست افراطی علیه افرادی انجام می دهند که «خارجی» به نظر می رسند و شامل پناهجویان، مهاجران، مسلمانان، آفریقایی یا آسیایی تبارها می شود.
بین دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی، نژادپرستی در آلمان به اوج خود رسید. حمله با آتش زدن خانه های مسکونی عمدتا منازل پناهجویان را هدف قرار می داد که به قتل تعدادی از اتباع خارجی در این کشور منجر شد.
از آن زمان به بعد موارد بیشتری از نژادپرستی خشونت بار توسط تندروهای راست افراطی رخ داده است. واکنش افکار عمومی عمدا با شوک و احساس ناراحتی بوده که این امر به طرح مباحثی درباره بیگانه ستیزی و نژادپرستی در آلمان منجر شده است.
با وجود این که شهروندان عادی آلمان حسن نیت خود را در این زمینه نشان داده اند، نژادپرستی در آلمان همچنان زنده است.
در مناطق فقیرنشین آلمان و به ویژه با توجه به رقم بالای بیکاری، آزار و اذیت افرادی که خارجی قلمداد می شوند، راحت تر است. این اتفاقات عمدتا در مناطقی رخ می دهد که برخی از نونازی ها در معدودی از پارلمان های منطقه ای انتخاب شده اند.
بر اساس برآورد اداره امنیت داخلی آلمان، تقریبا ۲۵ هزار تندروی راست افراطی در این کشور زندگی می کنند. آنها اغلب تلاش می کنند نوجوانان وجوانان را جذب کنند.
بر اساس گزارش اینترنیشنز، نژادپرستی در آلمان مورد حمایت دو تا سه درصد جمعیت این کشور است.

** تبعیض مذهبی
یهودستیزی و اسلام هراسی محور تبلیغات نژادپرستی در آلمان را تشکیل می دهد. موضوع یهودستیزی با توجه به سابقه هولوکاست در آلمان که عمدتا با توهین های لفظی و خرابکاری در کنیست های و آرامگاه های یهودیان بروز می کند، موضوعی بسیار جدی در این کشور است. آلمان بر اساس گزارش پایگاه اینترنیشنز حدود ۱۰۰ هزار یهودی دارد که به دلیل اقدامات راست گرایان افراطی، کنیست ها و کسانی که از آنها بازدید می کنند همواره باید تحت نظر باشند. بر اساس قوانین آلمان از این اماکن حفاظت و از یهودیان حمایت می شود.
اما اسلام هراسی با وجود این حقیقت در آلمان رواج دارد که بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر این کشور شاهد حمله تروریستی مهمی نبوده است. با این حال مسلمانان در آلمان بعد از حمله ۱۱ سپتامبر تحت نظر شدید قرار دارند.
بسیاری در آلمان، اسلام را با بنیادگرایی و خشونت تحت انگیزه های مذهبی در ارتباط می دانند و تلاش های انجمن های اسلامی در این کشور برای ایجاد مساجد در برخی از شهرهای آلمان گاه از سوی برخی از ساکنان محلی با مقاومت مواجه شده است.
در شهر «کلن» آلمان پوپولیست های دست راستی طرح هایی را برای استفاده از موضوع افراط گرایی راست افراطی و البته با کاستن از شدت آن و تلاش برای بحث در این زمینه در چارچوب عملی کرده اند.

**وضعیت خارجی ها در آلمان
تارنمای اینترنیشنز در تشریح وضعیت اتباع خارجی در آلمان نوشت: به طور کلی تبعیض نژادی و مذهبی از نظر فیزیکی چندان خارجی ها را در معرض خطر قرار نمی دهد. همکاران و همسایگان آلمانی یک تبعه خارجی به طور معمول رفتار مودبانه ای با او دارند.
البته نباید فراموش کرد که تا اندازه ای رفتار سرد موضوعی متعارف در تعامل آلمانی ها به ویژه با دیگرانی است که شناخت خوبی از آنها ندارند. اما ابراز احساسات پوپولیست های راست گرا و نژادپرستی کلامی از جمله استفاده از طعنه یا برخی شوخی ها امری غیرعادی نیست و یا حتی ممکن است خارجی ها در برخی از اماکن مانند باشگاه ها مورد آزار واذیت لفظی قرار بگیرند.

**مرکل خواستار مبارزه با گرایشات نژادپرستانه است
تارنمای سی ان ان درباره تعداد حملات انجام شده به پناهجویان و مهاجران نوشت: فقط در سال۲۰۱۶ ، بیش از ۴۲۰ حمله فیزیکی به پناهجویان و پناهندگان انجام شد. در این سال همچنین تقریبا ۷۵۰ اقدام آتش زدن و تخریب امواال رخ داد. وزارت کشور آلمان گزارش داده که در حملات این سال ۵۶۰ پناهجو و پناهنده زخمی شدند که ۴۳ کودک در میان آنها دیده می شد.
«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان که به دلیل سیاست به اصطلاح درهای بازش فشار هجوم پناهجویان را شاهد بوده است و از این رو در افزایش خشونت و نژادپرستی به ویژه علیه مسلمانان مقصر شناخته می شود از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته با گرایشات نژادپرستانه مقابله کنند و رویکرد مشترکی را برای مقابله با چالش های ناشی از هجوم مهاجران بکار بندند.
مرکل همچنین درباره تحمل نژادپرستی هشدار داده است. وی می گوید «احساس تنفر» وحملات علیه خارجی ها جایی در آلمان ندارد.
پیشتر حملات به اتباع سوری و عراقی در آلمان به بروز اعتراضاتی خیابانی در این کشورمنجر شده است. منتقدان، هشدار می دهند که مقامات سالها در جدی گرفتن تهدید راست افراطی ناموفق عمل کرده اند.
مرکل با اعمال سختگیری بیشتری در سیاست های مهاجرتی اش در چند وقت گذشته اعلام کرده که قصد دارد برای یک دوره دیگر درانتخابات شرکت کند اما تحلیلگران سیاسی می گویند سیاست جنجال برانگیز مهاجرتی او زمینه را برای قدرت گرفتن حزب دست راستی آلترناتیو برای آلمان که به قوی ترین حزب اپوزیسیون در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۷ تبدیل شد، فراهم کرده است.
بر اساس گزارش وال استریت ژورنال به طور کلی دیدگاه های بیگانه ستیزانه در آلمان افزایش یافته به طور که ۳۶ درثد می گویند خارجی ها بر این کشور چیره شده اند. بر اساس نظرسنجی ماه نوامبر دانشگاه لایپزینگ آلمان از ۲ هزار و ۴۱۶ آلمانی، ۲۴ درصد مخالفت خود را با خارجی ها بیان کرده اند که این رقم نسبت به آمار ۲۰ درصد سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا