اخبار

مجمع‌ تشخیص مصلحت‌، قانون مبارزه با پول‌شویی را با اصلاح تایید کرد!

همزمان با تاکید مقامات جمهوری اسلامی بر آغاز اجرای ساز وکار ویژه مالی اروپا، قانون مبارزه با پولشویی به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید. با این مصوبه مجمع تشخیص عملا به حوزه قانون‌گذاری وارد شد.

عضو مجمع‌ تشخیص مصلحت‌ نظام خبر داده لایحه اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی همراه با اصلاحاتی در لایحه در مجمع تایید شد تا این مجمع، با اصلاح لایحه‌های مصوب مجلس عملا به حوزه قانون‌گذاری وارد شود!

غلامرضا مصباحی‌مقدم، افزود: «علی لاریجانی، و نیز الهیار ملکشاهی، رییس کمیسیون قضایی مجلس از طرف مجلس و فرهاد دژپسند وزیراقتصاد و لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهوری، به‌نمایندگی از دولت در جلسه امروز حاضر بوده‌اند.» مجید انصاری دیگر عضو این مجمع هم گفت: لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی با اصلاحات جزیی در دو- سه مورد به تصویب رسید.

اصلاح قانون داخلی ایران برای مبارزه با پول‌شویی، یکی از شرط‌های پیوستن ایران به به FATF است. برای برآوردن این شرط، لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی» از دولت بمجلس رفت و در مجلس تصویب شد.
اما شورای نگهبان نیز پس از بررسی لایحه به آن ایراد گرفت و آن را به مجلس برگرداند و مجلس هم بر مصو‌به‌اش اصرار کرد تا لایحه به مجمع تشخیص برود. مجمع تشخیص مصلحت هم اگرچه حالا این لایحه را تایید کرده و باید برای اجراشدن آن‌ را به رئیس‌مجلس بفرستد اما ۲۴آذر امسال، در نخستین جلسه بررسی این لایجه، براساس نظر هیات‌عالی‌نظارت مجمع، ماده یک این لایحه را اصلاح کرد؛ کاری‌که بنابر تحلیل برخی نمایندگان مجلس و بسیاری تحلیل‌گران، زیرپاگذاشتن قانون‌اساسی است؛ چون مجمع تشخیص با اصلاح این لایحه عملا به حوزه قانون‌گذاری وارد شد.

کدخدایی: CFT همچنان دارای ایراد است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: این شورا لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را همچنان دارای ایراد دانست و تایید نکرد.

به گزارش ایرنا، «عباسعلی کدخدایی» امروز شنبه در نشست خبری درباره لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی تامین مالی تروریسم اظهار داشت: اعضای شورای نگهبان تنها در دو بند نظر مجلس را تایید کردند ولی بقیه ایرادات این شورا به لایحه CFT همچنان به قوت خود باقی است. کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که رویه مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی لوایح چهارگانه خلاف قانون اساسی است، گفت: این رویه از سال ۸۴ اجرا شده و روند جدیدی نیست، از این رو هیچ اشکالی به این موضوع وارد نیست.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اعضای شورای نگهبان طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دو ایراد به آن وارد دانستند و مغایر با قانون اساسی و شرع تشخیص دادند. سخنگوی شورای نگهبان یکی از ایرادات به طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی را نافی قوانین و مقررات قبل از انقلاب عنوان کرد و یادآور شد: تشخیص خلاف شرع بودن آنها به عهده فقهای شورای نگهبان است و مجلس نمی بایست آن را بررسی می کرد. کدخدایی اضافه کرد: اعضای شورای نگهبان همچنین لایحه عضویت جمهوری اسلامی ایران در همکاری های تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا- اقیانوسیه را مغایر قانون اساسی و شرع دانستند و ایراداتی را به آن وارد کردند.

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: اعضای این شورا طرح اصلاح قانون صدور چک را نیز مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانستند و آن را تایید کردند. کدخدایی همچنین از ایراد شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور خبر داد و گفت: مصوبه مجلس در این طرح مغایر با قانون اساسی است لذا در صورت لزوم متمم یا اصلاحیه بودجه باید از طریق دولت در لایحه ای تهیه و ارسال شود. وی اظهار داشت: اعضای شورای نگهبان اساسنامه شرکت فناوری های پیشرفته ایران، اساسنامه شرکت بازآفرینی شهری ایران را نیز مغایر با قوانین شرع و قوانین اساسی نشناختند و آن را تایید کردند.
پایگاه خبری بهار نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا