جوانان

لشکر تحصیلکرده‌های بیکار

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در پاییز سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که ۷/۱۱ درصد از جمعیت فعال کشور بیکار بوده‌اند. واکاوی این اطلاعات نیز گویای وضعیت جدیدی از بازار کار کشور است. به‌گونه‌ای که طبق این آمار، جمعیت شاغل کشور به مرز ۲۴ میلیون نفر نزدیک شده و جمعیت فارغ‌التحصیل بیکار با رشد ۱۳۵هزار نفری به یک میلیون و ۲۸۰ نفر رسید تا تحصیلکرده‌ها، ۵/۴۰ درصد از کل جمعیت بیکار را تشکیل دهند. همچنین، بررسی سهم شاغلان ۱۰ ساله و بیشتر با ساعت کار معمول ۴۹ ساعت و بیشتر بیانگر آن است که ۵/۳۶ درصد شاغلان به طور معمول ۴۹ ساعت و بیشتر در هفته کار می‌کنند. این شاخص که یکی از مولفه‌های کار شایسته به شمار می‌رود نشان می‌دهد در کشور سهم زیادی از شاغلان بیشتر از استاندارد کار می‌کنند. این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل ۹/۰ درصد کاهش داشته است. مطابق نمودار مرکز آمار ایران کمترین نرخ بیکاری برای استان‌ها سمنان، مرکزی و همدان به‌ترتیب با ۶/۶، ۹/۶ و ۳/۷ درصد و بیشترین نرخ بیکاری برای استان‌های کرمانشاه با ۲/۱۸درصد، چهارمحال و بختیاری با ۱۷درصد و البرز با ۸/۱۵درصد است. البته جدیدترین وضعیت بیکاری در بین زنان و مردان نشان از تغییر چندانی برای کاهش یا افزایش آن ندارد؛ نرخ بیکاری در بین مردان به ۱/۱۰ و زنان ۱۸ درصد رسیده است….
براساس اطلاعات منتشر شده، بیش از سه میلیون بیکار در کشور وجود دارد که سالانه ۸۰۰ هزار نفر به این آمار افزوده می‌شود. در این میان، ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان بیکار همواره یکی از دغدغه‌های جدی تمام دولت‌ها بوده که متاسفانه افزایش تعداد بیکاران در کشور نشان می‌دهد که برنامه‌های حوزه اشتغال تاکنون کارآمد نبوده است. در همین زمینه، رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس، اشتغال روستایی و اشتغال فارغ‌التحصیلان را به‌عنوان دو هدفگذاری کلان دولت در حوزه اشتغال در دو سال اخیر برای مقابله با بیکاری اعلام کرده است.
بیکاری در زنان و مردان
جدیدترین وضعیت بیکاری در بین زنان و مردان نشان از تغییر چندانی برای کاهش یا افزایش آن ندارد؛ نرخ بیکاری در بین مردان به ۱/۱۰ و زنان ۱۸ درصد رسیده است. به گزارش ایسنا، همچنین بررسی جزئیات نرخ بیکاری در پاییز امسال در بین گروه‌های مختلف از این حکایت دارد که در حال حاضر از جمعیت بیکار موجود حدود دو میلیون و ۱۹۳ هزار و ۴۶۳ نفر را مردان تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در بین آنها ۱/۱۰ درصد گزارش شده است. جمعیت بیکار در مردها تا حد ۱/۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دارد و حدود ۷۱ هزار و ۴۹ نفر بر تعدادشان افزوده شده است. با این وجود از تعداد جمعیت بیکار زنان تا حدی کاسته شده است به‌گونه‌ای که نرخ بیکاری بین آنها به ۱۸ درصد رسیده است که در مقایسه با پاییز سال گذشته یک درصد کاهش دارد. جمعیت بیکار زنان برای سال جاری حدود ۹۸۰ هزار و ۵۷۸ نفر گزارش شده که در مقایسه با پاییز سال قبل حدود ۵۹۶ نفر کاهش دارد. سهم اشتغال ناقص نیز نشان می‌دهد که ۷/۱۱ درصد جمعیت شاغل، دارای اشتغال ناقص بوده‌اند. این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است. سهم اشتغال ناقص در پاییز ۱۳۹۷ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۷/۰ درصد افزایش داشته است.
شاغلانی که بیشتر از استاندارد کار می‌کنند
تازه‌ترین نتایج طرح آمارگیری نیروی کار حاکی از آن است که بخش خدمات در میان بخش‌های اقتصادی با ۹/۴۹ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است و بخش‌های صنعت با ۹/۳۲ درصد و کشاورزی با ۲/۱۷ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. افزون بر این، بررسی سهم شاغلان ۱۰ ساله و بیشتر با ساعت کار معمول ۴۹ ساعت و بیشتر بیانگر آن است که ۵/۳۶ درصد شاغلان به طور معمول ۴۹ ساعت و بیشتر در هفته کار می‌کنند. این شاخص که یکی از مولفه‌های کار شایسته به شمار می‌رود نشان می‌دهد در کشور سهم زیادی از شاغلان بیشتر از استاندارد کار می‌کنند. این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل ۹/۰ درصد کاهش داشته است.
رشد جمعیت فارغ‌التحصیل
همچنین جمعیت فارغ‌التحصیل بیکار با رشد ۱۳۵هزار نفری به یک میلیون و ۲۸۰ نفر رسید تا تحصیلکرده‌ها، ۵/۴۰ درصد از کل جمعیت بیکار را تشکیل دهند. به گزارش تسنیم، همچنین فارغ‌التحصیلان آموزش عالی تا پایان پاییز امسال، یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۸۵ نفر از جمعیت بیکار کشور را به خود اختصاص می‌دهند، در حالیکه جمعیت این افراد در پاییز سال گذشته یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۹۶۹ نفر بود. بنابراین به‌رغم اینکه نرخ بیکاری جمعیت فارغ‌التحصیل کشور در پاییز امسال بدون تغییر نسبت به پاییز سال گذشته ۳/۱۸ درصد اعلام شد، اما آمارها نشان می‌دهند در یک‌سال گذشته ۱۳۵ هزار و ۱۱۶ نفر به جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل اضافه شده است.
نرخ بیکاری در استان‌ها
مطابق نمودار مرکز آمار ایران کمترین نرخ بیکاری برای استان‌ها سمنان، مرکزی و همدان به‌ترتیب با ۶/۶، ۹/۶ و ۳/۷ درصد و بیشترین نرخ بیکاری برای استان‌های کرمانشاه با ۲/۱۸درصد، چهارمحال‌و‌بختیاری با ۱۷درصد و البرز با ۸/۱۵درصد است. مطابق آمار مرکز آمار ایران در حال حاضر تنها پنج استان سمنان، مرکزی، همدان، زنجان و خراسان جنوبی نرخ بیکاری پایین‌تر از نرخ بیکاری تعیین‌شده در سال ۱۴۰۰دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا