فرهنگی

خط قرمزها باید منافع ملی ما باشد

یک نماینده مجلس: باید در شرایط فعلی کشور به فکر حفظ منافع ملی باشیم. آمارهای رسمی نشان می‌دهد اعتماد عمومی به دستگاه‌های حاکمیتی به کمترین میزان رسیده است.

غلامرضاحیدری در گفتگو با ایلنا،‌ درباره لایحه بودجه سال ۹۸ و افزایش‌ها و کاهش در برخی از نهادها و سازمان‌ها، با بیان اینکه باتوجه به شرایط موجود منابع درآمدی شدیداً در محدودیت قرار دارد، گفت: همان‌طور که می‌دانید بیشترین منابع درآمدی ما را نفت تشکیل می‌دهد؛ بسیاری از قسمت‌های دیگر درآمدی کشور سرنخ‌هایش به درآمدهای نفتی می‌رسد.

نماینده تهران با اشاره به شرایط تحریمی کشور عنوان کرد: به یاد داشته باشید شرایط تحریم علاوه بر اینکه منابع درآمدی ما را محدود می‌کند، واردات مواد اولیه که بسیاری از صنایع ما به آن وابسته هستند را هم دچار مشکل و محدودیت می‌کند.

وی با بیان این‌که من دوست ندارم تعبیر عوام فریبی به کار ببرم و ان‌شاالله افرادی که می‌گویند تحریم‌ها هیچ اثری نداشته است از سر ناآگاهی است،‌ اظهار داشت: اصلا چنین چیزی با واقعیت سازگاری ندارد.

وی با بیان این‌که امیدوارم وجود چنین شرایطی موجب تبعیض در بودجه‌های مناطق و عمرانی استان‌ها نشود، عنوان کرد: سیاست‌های کلی حکومت که تجلی آن در دولت و مجلس نمود پیدا می‌کند، خدایی نکرده طوری نشود با شعارهای افزایش مالیات‌ها به کسبه خورده پا فشار وارد کنیم؛ این بدترین ظلم است که بدون توجه به دیگر جهات بخواهیم به قول معروف پوست از کله  کسبه خورده پا بکنیم .

حیدری با اشاره محل هزینه در لایحه بودجه عنوان کرد: یکی از هزینه‌هایی که بسیار به چشم می‌آید بودجه صداوسیماست؛ صداو سیما کجا ملی عمل کرده است که بخواهد بعد از بودجه ملی استفاده کند، آن هم بدون حساب و کتاب!

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه یکی از بخش‌های بودجه، بودجه دفاعی کشور است،‌ گفت: در بحث بودجه دفاعی دو رویکرد وجود دارد؛ محور نخست اینکه ایران متولی دفاع از مستضعفان جهان بویژه سرزمین‌های اسلامی است در نتیجه بایستی با نیروهای نظامی و ورود به سرزمین‌های آنان این دفاع را انجام دهد.

حیدری با بیان این‌که رویکرد دیگر این است که جمهوری اسلامی باید واقع‌بینانه نگاه کند و متولی حفظ منافع ملی و ملت ایران است، گفت: به استناد آمارهای رسمی هر سال تعداد فقرای ما بیشتر و خط فقر ما پائین‌تر می‌آید. در چنین شرایطی نمی‌شود ما برویم هزینه‌های هنگفتی را در جاهای دیگر انجام دهیم. خط قرمزها باید منافع ملی ما باشد، در این صورت است که ما می‌توانیم در روابط خارجی‌مان تجدیدنظر  کنیم.

نماینده تهران در مجلس اظهار داشت: با این کار ما در یک تعامل قرار خواهیم گرفت،‌ به این معنا که اگر شاخصه‌های اصلی ما منافع کشور شود، بر اساس توان‌مندی‌هایی که داریم نه توهمات در یک بده و بستان قرار درست قرار می‌گیریم.

وی خاطرنشان کرد: اگر  به غیر از این باشد دچار یک توهم می‌شویم که همه ایده‌آل‌های ما باید آنلاین به دست بیاید و این امری غیرواقع‌بینانه است و نتیجه‌ای که به دست می‌آید این می‌شود که امتیاز می‌دهیم و هزینه می‌کنیم با این کارها منافع عمومی و بنیه اقتصادی را کاهش و توخالی می‌کنیم.

حیدری خاطرنشان کرد: چنین رفتارهایی باعث کاهش شدید اعتماد مردم به حکومت می‌شود که بزرگترین سرمایه برای یک ‌حکومت است. متاسفانه آمارهای رسمی نشان می‌دهد اعتماد عمومی به دستگاه‌های حاکمیتی به کمترین مقدار خود و به حد اعتماد به بنگاه‌ها معمالاتی رسیده است.

حیدری در پاسخ به سوالی دیگر در بحث بودجه آموزش و پرورش و آموزش عالی گفت: متاسفانه یک رویکرد سیاسی و جناحی در این  چهل ساله در بودجه این مراکز دخیل شده و یک سری تسویه‌حساب‌های سیاسی بر سر این دوستگاه خراب شده است. امروز هزینه‌های این دستگاه‌ها با درآمدهایشان فاصله دارد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا