اخبار

چرا سازوکار ویژه مالی اروپا ارائه‌ نشده است ؟

همزمان با انتشار خبر هایی پیرامون درخواست برای مذاکره میان ایران و امریکا، ظریف در خصوص عدم اجرای سازوکار ویژه مالی اعلام کرد:به همکاری خود با اروپا درباره اس پی وی ادامه می دهیم اما منتظر آن‌ها نمی‌مانیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به دهلی، محمد جواد ظریف پس از دیدار با وزیر حمل و نقل هند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حوزه بانکی خیلی خوشحال هستیم که uco بانک هند و بانک پاسارگاد ایران همکاری خود را در زمینه تجارت آغاز کرده‌اند ما امیدواریم که به رغم تحریم‌های آمریکا، ایران و هند در زمینه همکاری بیشتر و در راستای منافع مردم دو کشور همکاری‌های بیشتری داشته باشند.
ظریف در پاسخ به سوالی در خصوص درخواست هند برای گاز ارزان‌تر و راه‌اندازی صنایع در چابهار گفت: ما برای گفت‌وگو با هند آمادگی داریم تا این که آنها بتوانند سرمایه‌گذاری در چابهار از جمله پتروشیمی را آغاز کنند.
وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: ما همیشه آماده گفت‌وگوها با هند در این حوزه بوده‌ایم و از پیشنهادات هند استقبال می‌کنیم، من نمی‌توانم جلو رسانه‌ها مذاکره کنم ولی ما آمادگی مذاکره داریم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اس پی وی گفت: اروپایی ها تلاش کرده‌اند اما در حد انتظار ما نتوانستند پیشرفت کنند. ما همکاری خود را از طریق کانال‌های مختلف مثل مورد هند گسترش می‌دهیم.
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما با اروپا در تماس هستیم اما منتظر آن ها نمی‌مانیم، ما حوزه‌های همکاری خود را از طریق کانال‌های مختلف مانند هند گسترش می دهیم.
وی افزود: در حالی که با اروپا و همکاری در خصوص SPV ادامه می دهیم اما منتظر آن ها نمی‌مانیم. ما با شرکای سنتی خود کار می‌کنیم مثل چین، هند و روسیه تا این که بتوانیم در راستای منافع مردم‌مان همکاری کنیم.

روایت شمخانی از درخواست آمریکا برای مذاکره

همچنین روزنامه دنیای اقتصاد نوشت :دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نیز مردادماه سال‌جاری خواستار مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران شده بود که این درخواست با پاسخ حسن روحانی مبنی بر اینکه «همزمان با تحریم، مذاکره چه معنایی می‌خواهد داشته باشد» روبه‌رو شده بود. آن‌سو اما آمریکا نیز بارها مدعی درخواست ایران برای مذاکره با این کشور شده است. ادعاهایی که البته ازسوی مقامات ایران تکذیب شده است. آخرین‌بار۱۶ دی ماه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا بابیان اینکه اقتصاد ایران تحت‌تاثیر خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها به‌شدت ضربه خورده است، مدعی شد: «شرایطشان خوب نیست. آنها خواستار مذاکره با آمریکا هستند.»…

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی از پیام نمایندگان آمریکا برای مذاکره با ایران درجریان سفرش به افغانستان خبرداد. علی شمخانی در تشریح این پیشنهاد گفت: در افغانستان که بودم دو نفر نماینده به من مراجعه کردند و گفتند آمریکا آماده مذاکره است، ولی این سوال مطرح است که چه کسی در آمریکا به آن چیزی که شما امضا می‌کنید متعهد است؟ او همچنین تاکید کرد آنها دروغ می‌گویند که ما برای مذاکره به آنها پیام می‌دهیم…

شمخانی همچنین گفت: مساله دیگر این است که این آمریکایی‌ها هستند که پیام می‌دهند و برای مذاکره اعلام آمادگی می‌کنند نه جمهوری اسلامی ایران و آنها توسط نمایندگانی به ما اعلام کردند که آماده مذاکره با ایران هستند. پیش از این نیز حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در بریتانیا، گزارش یک روزنامه کویتی درباره دیدار پنهانی دیپلمات‌های جمهوری اسلامی و آمریکا در لندن با وساطت عمان و برخی کشورهای اروپایی را تکذیب کرده بود…در ادامه شمخانی با اشاره به سیاست تحریم آمریکا علیه ایران، گفت: کسانی نیز که متعهد به همکاری با ایران در برجام بودند باید جوابگو باشند. دیگر زمان تمام شده است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در ادامه افزود: فرصت اروپایی‌ها برای ادای تعهدات برجامی در قبال کشورمان به‌ویژه کانال ویژه مالی (SPV) پایان یافته است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا