اجتماعی

تحریم نفتی؛ تازه ترین موضع آمریکا

معافیت‌ خریداران نفت ایران تمدید نمی‌شود. آمریکا می‌گوید معافیت شش ماهه خریداران نفت ایران را تمدید نخواهد کرد. این معافیت‌ها در ماه مه سال جاری میلادی پایان می‌یابد. آمریکا در نظر دارد صادرات نفت ایران را کاملا متوقف کند….
برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران روز شنبه ۲۲ دی (۱۲ ژانویه) گفت معافیت‌های آمریکا در مورد خریداران نفت ایران به هیچ وجه تمدید نمی‌شوند.

به گزارش رویترز، هوک در یک کنفرانس خبری در امارات متحده عربی گفت: دلیل اصلی معاف کردن برخی کشورهای خریدار نفت ایران جلوگیری از افزایش قابل توجه قیمت نفت بود.

وی افزود: آمریکا انتظار دارد عرضه جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ بیش از میزان تقاضا باشد و به این ترتیب آمریکا بتواند از واردکنندگان نفت ایران بخواهد خرید از این کشور را به طور کامل متوقف کنند.

این مقام آمریکایی گفت: واشنگتن مصمم است با استفاده از حداکثر فشار اقتصادی بدون افزایش قیمت نفت، صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

اقدام غیرمنتطره فرانسه

فرانسه به استقبال تحریم نفتی ایران رفت/ توقف واردات نفت ایران

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران: فرانسه که یکی از امضاکنندگان توافق هسته‌ای بوده و به همراه دو کشور آلمان و انگلیس وعده داده است از تجارت خارجی جمهوری اسلامی در برابر تحریم های آمریکا محافظت کند در ماه سپتامبر و پیش از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی واردات نفت از ایران را متوقف کرده است.

یونان، اسپانیا، فرانسه و ایتالیا واردکنندگان اروپایی عمده نفت ایران در ۹ ماهه ۲۰۱۸ بوده اند. فرانسه طی ماه های اخیر واردات نفت ایران را کاهش داده و در حالی که به طور معمول ۳۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار تن نفت از ایران به طور ماهانه وارد می کرد این رقم را در ماه اوت به ۴۰ هزار تن کاهش داده و در ماه سپتامبر هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است.

کاهش بی سابقه صادرات نفت ایران به آسیا

صادرات نفت ایران به مشتریان آسیایی تقریبا به یک سوم میزان صادرات سال گذشته سقوط کرده است.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، کل صادرات ایران به مشتریان آسیایی شامل چین، هند، کره جنوبی و ژاپن در ماه نوامبر به ۶۶۴ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز سقوط کرده است که کمترین میزان طی پنج سال گذشته است. متوسط صادرات ایران به این کشورها در سال گذشته تقریبا ۱.۷ میلیون بشکه بود.

آمریکا چهارم نوامبر تحریم‌های نفتی ایران را به اجرا گذاشت و به هشت کشور چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، ترکیه، یونان و ایتالیا اجازه داد که برای شش ماه آینده به صورت محدود نفت از ایران وارد کنند.طی ماه نوامبر ژاپن برای دومین و کره جنوبی برای سومین ماه متوالی نفتی از ایران نخریده‌اند.

شرکتهای بزرگ چین و روسه هم کنار کشیدند

بنا به گزارشها، غول نفتی روسیه از پروژه ۳۰ میلیارد دلاری نفت ایران بیرون کشید. شرکت ملی نفت چین نیز اعلام کرد که حاضر به سرمایه‌گذاری در پروژه پارس جنوبی نیست

روزنامه روسی ودموستی نوشت: شرکت “روس نفت” غول نفتی روسیه برنامه خود را برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مشترک به ارزش ۳۰ میلیارد دلار با شرکت ملی نفت ایران، به‌ خاطر ترس از تحریم‌های آمریکا لغو کرده‌ است.

در اوایل نوامبر سال ۲۰۱۷ “روس نفت” و شرکت ملی نفت ایران نقشه راه برای اجرای طرح های استراتژیک در زمینه استخراج معادن نفت و گاز در خاک ایران را امضا کردند.

رئیس “روس نفت” در آن زمان اعلام کرد که این شرکت و شرکت ملی نفت ایران می توانند پروژه هایی را با سرمایه گذاری حدود ۳۰ میلیارد دلار و استخراج حدود ۵۵ میلیون تن نفت در سال را اجرا کنند.

شرکت ملی نفت چین هم کنار کشید

شرکت ملی نفت چین اعلام کرد که حاضر به سرمایه‌گذاری در پروژه بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی نیست. علت خروج این شرکت از پروژه پارس جنوبی، فشارهای آمریکا اعلام شده است. شرکت فرانسوی توتال نیز از این پروژه کناره‌گیری کرده بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع چینی آشنا با استراتژی و عملکرد این شرکت، اعلام کرده است که مسئولان این شرکت زیر فشار آمریکا ناگزیر به اتخاذ این تصمیم شده‌اند.

خروج این شرکت از پروژه پارس جنوبی، پس از چهار دور دیدار و مذاکره با مقامات آمریکایی اتخاذ شده است.

یکی از منابع خبری که با خبرنگار رویترز گفت‌وگو کرده درباره جایگاه و نقش همکاری اقتصادی چین و آمریکا گفته است: «مناسبات با آمریکا برای چین از هر چیز دیگری مهم‌تر است. از این رو، شرکت ملی نفت چین، که یک شرکت دولتی است، قطعا از انجام هر چیزی که بتواند به مناسبات چین و آمریکا و مذاکرات این دو کشور پیرامون مسائل تجاری آسیب برساند، خودداری می‌کند.»

هشدار مجدد آمریکا به کشورهای وارد کننده نفت ایران

دستیار معاون وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که تمام خریداران نفت ایران باید هر چه سریعتر باید از خرید نفت ایران دست بردارند.

به گزارش اسپوتنیک، ساندرا اودکرک، دستیار معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: تمامی کشورهای خریدار نفت ایران باید هر چه سریعتر از خرید نفت این کشور دست بردارند، در غیر اینصورت برای خود تحریم به ارمغان می آورند.

وی افزود: رویکرد ما نسبت به رژیم ایران، حداکثر فشار است. تحریم های تازه آمریکا را باید به عنوان یک آغاز و نه یک تصمیم نهایی به آن نگاه شود. هدف ما به صفر رساندن صادرات نفت ایران است و تمامی وارد کنندگان باید منابع خود را تغییر دهند و در سریعترین زمان ممکن از ایران دور شوند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا