گوناگون

نهمین هفته از اعتراضات “جلیقه زردها”

معترضان ضد دولتی در پاریس با گاز اشک‌آور و آب‌ پرفشار مورد حمله و سرکوب قرار گرفتند.

روی بنر یکی از معترضان نوشته شده بود: ماکرون، ما کاخ شما را ویران می‌کنیم!

پلیس پاریس در نهمین هفته از اعتراضات متوالی علیه اصلاحات اقتصادی امانوئل ماکرون، تلاش کرد تا با آب پرفشار و گاز اشک‌آور معترضان جلیقه زردی که اطراف طاق نصرت تجمع کرده‌ بودند، متفرق کند.

به گزارش ایسنا، راهپیمایی هزاران تن از معترضان فرانسوی شنبه در پاریس پر سر و صدا بود اما حرکتشان عمدتا به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شد. با این حال خبرگزاری رویترز گزارش داد، گروه کوچکی از معترضان از مسیر اصلی جدا شدند و بطری و سایر اشیاء به سمت پلیس پرتاب کردند.

به گفته شاهدان، پلیس ضد شورش فرانسه در نزدیکی “طاق نصرت” از آب پر فشار و گاز اشک‌آور علیه معترضانی که اقدام به پرتاب سنگ و ریختن رنگ می‌کردند، استفاده کرد. گروهی از معترضان هم در داخل و اطراف شانزلیزه که در هفته‌های اخیر شاهد اغتشاشاتی بود، تجمع کردند و بسیاری از آنها خواستار استعفای امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه شدند. روی بنر یکی از معترضان نوشته شده بود: “ماکرون، ما کاخ شما را ویران می‌کنیم.”

براساس برآورد وزارت کشور فرانسه، شنبه حداکثر حدود ۸۴ هزار معترض در سراسر این کشور به خیابان‌ها آمدند که ۵۰ هزار تن بیش از اعتراضات هفته گذشته بود اما به رکورد ۲۸۲ هزار ۱۷ نوامبر که اولین روز از آغاز اعتراضات بود، نرسید. این وزارتخانه، شمار معترضان در پاریس را ۸۰۰۰ تن برآورد کرد که بیش از دو هفته گذشته می‌شد.

طبق اعلام پلیس فرانسه، ۱۵۶ معترض جلیقه زرد در پاریس به اتهام حمل اشیایی با کاربرد دوگانه که قابلیت تبدیل به سلاح داشتند، بازداشت شدند. در مجموع ۲۴۴ معترض بازداشت شدند که هنوز ۲۰۱ تن از آنان آزاد نشدند. در جریان اعتراضات این هفته غارت یا سوزاندن خودروها، همچون هفته‌های گذشته، مشاهده نشد.

علاوه بر این، هزاران معترض در شهرهای “بوردو” و “تولون” در جنوب فرانسه و همچنین “استرازبورگ” در شرق و شهر “بورژ” در مرکز فرانسه به خیابان‌ها آمدند. به گفته مقام‌های بورژ،‌ حدود ۵۰۰۰ جلیقه زرد فقط در همان محدوده تعیین ‌شده تجمع کردند. مرکز این شهر تاریخی به روی معترضان بسته بود اما حدود ۵۰۰ معترض وارد آنجا شدند که در نهایت به زد و خورد با پلیس و سوزاندن سطل‌های زباله کشانده شد.

در شهر استرازبورگ، حدود ۲۰۰۰ معترض مقابل ساختمان پارلمان اروپایی تجمع کردند و بعد به سمت مرکز این شهر حرکت کردند. هیچ گزارشی از خشونت یا غارت در آنجا گزارش نشده است. برای اعتراضات این هفته، بیش از ۸۰ هزار نیروی امنیتی در سراسر فرانسه به حالت آماده‌باش درآمدند که شامل استقرار ۵۰۰۰ پلیس در پاریس می‌شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا