اخبار

پتانسیل اعتراض‌های شهری همچنان وجود دارد

توزیع نا عادلانه درآمد ملی ، رشد فقر و شکاف ژرف طبقاتی به همراه نقض خشن حقوق و آزادی ها ی اجتماعی عوامل اصلی نارضایتی‌ مردم هستند. یک جرقه کافی است تا دوباره اعتراض ها شعله‌ور شود.

عوامل نارضایتی‌ها هنوز از بین نرفته و یک جرقه کافی است تا شعله‌ور شود!

حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری، گفت: پنانسیل اعتراض‌های شهری همچنان وجود دارد، چون علل آن برطرف نشده است.
آشنا در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا که فیلم آن روز جمعه ۲۱ دی، منتشر شده است، اظهار کرد: زمینه‌های اقتصادی اعتراض‌های دی ماه سال گذشته با اعتراض‌های دهه ۷۰ مشترک بود اما زمینه‌های اجتماعی اعتراض‌های ۹۶ متفاوت و خیلی عمیق‌تر بود.

در دهه ۷۰ نیز شورش های شهری در مشهد، قزوین و اسلامشهر رخ داد که تعداد زیادی از معترضان توسط نیروهای امنیتی کشته شده و تعدادی از بازداشت شدگان نیز اعدام شدند.

پیش از این نیز مقامات دولت از دربارهٔ تکرار اعتراض‌های سراسری دی ماه هشدار داده‌اند و از جمله عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفته بود که عوامل نارضایتی‌ها هنوز از بین نرفته و یک جرقه کافی است تا شعله‌ور شود.

آشنا تاکید کرد:برخی فکر می‌کردند می توان بدون تغصیف نظام دولت را تضعیف کرد اما تجربه اعتراضات دی ماه نشان داد که تضعیف دولت و نظام یک مسیر است.در اعتراض‌های دی ماه در برخی شهرها به ویژه قم و مشهد، شعارهایی در حمایت از خاندانپهلوی و در مخالفت با انقلاب اسلامی بهمن ۵۷ سر داده شد.

مشاور رییس جمهور در پایان گفت: اعتراض‌های دی ماه ۹۶ به سرعت گسترش یافت و بیش از ۱۰۰ شهر ایران را در برگرفت.
روزنامه مستقل

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا