اجتماعی

آخرین نفس‌های خوزستان

استاندار اصفهان خبر تصویب انتقال آب کارون به اصفهان را در هیئت دولت داده و آن را بهترین مصوبه دولت خوانده است، او گفته در واقع بدون آب هیچ چیزی معنایی ندارد. حسن روحانی، خبر تصویب انتقال آب کارون در دولت محیط زیستی شما جو روانی و نگرانی تازه‌ای برای خوزستانی‌ها رقم زده است، می‌خواهیم بدانیم آیا مصوبه انتقال آب کارون به اصفهان که استاندار آن را بهترین مصوبه دولت خوانده، بهترین مصوبه برای خوزستان هم خواهد بود و آیا در تصویب این مصوبه، نیم نگاهی هم به خوزستان و خوزستانی داشته‌اید یا خیر؟…

آقای روحانی، نمی‌خواهیم بگوییم خوزستان کجاست و خوزستانی‌ها در این ۴۰ ساله انقلاب چه نقش و جایگاهی داشته اند، از مصیبت‌ها و نامهربانی‌هایی که بر مردم این استان هم رفته حرفی نداریم، آدرس دیوارهای تیر و‌ترکش خورده یادگار جنگ را هم به شما نمی‌دهیم. حتی قصد نداریم از باریدن یک دهه‌ای خاک بر زندگیمان و نقش پروژه‌های انتقال آب و خشک کردن تالاب‌ها در این مصیبت ناله کنیم یا بخواهیم صحبتی از کیفیت پایین آب شرب و قطعی مداوم آن در استان داشته باشیم، حتی قصد نداریم اثرات زیست محیطی و معیشتی این انتقال را در خوزستان برای شما تشریح کنیم یا بپرسیم آیا این انتقال برای شرب خواهد بود یا صنایع و کشاورزی.

تنها یک سئوال داریم آقای رئیس جمهور، وقتی این مصوبه را در هیئت دولت بررسی و تصویب کرده‌اید لحظه‌ای به خوزستان فکر کرده اید، گفته‌اید که خوزستان هم استانی از همین کشور است و باید هوای مردمی که هوایم را داشته اند، داشته باشم، بررسی کرده‌اید که این مصوبه ممکن است چه تبعاتی در خوزستان داشته باشد یا تنها همین که قانع شدید مزایایی برای اصفهان دارد برایتان کافی بود؟

آقای روحانی، مسئولین اصفهانی خوب می‌دانستند که دولت محیط زیستی شما یک ویژگی بارز دارد و در مقابل فشارها و تهدیدها از برنامه‌ها و شعارهایی که داده است عقب نشینی می‌کند، برای تصویب انتقال آب کارون هم از همین خصیصه دولت و دولت مردانتان استفاده کرده و با استفاده از استعفا، تهدید و لابی تصویب این مصوبه را گرفته اند، رویه‌ای که اگر باب شود برای اداره کشور خطرناک خواهد بود. البته به مسئولین اصفهانی هیچ ایرادی وارد نیست و کار درستی را برای استان‌شان انجام داده اند، به دولت شما این ایراد وارد است که چرا وقتی ناتوانی مسئولین خوزستانی در دفاع از استان را دیده اید، وقتی دیده‌اید که دغدغه مسئولین ما با خواست مردم در حفاظت از کارون تفاوت دارد با وسواس بیشتری به این مصوبه نگاه نکرده‌اید و از برنامه‌های محیط زیستی خود عقب نشستید.

آقای روحانی، کمترین کاری که در این مصوبه می‌توانستید انجام دهید این بود که مسئولین هر دو استان را در یک نشست مشترک دور یک میز می‌نشاندید و طرحی از تصویب می‌گذراندید که خیر و صلاح دو استان و کشور در آن باشد. کمترین کار این بود که قبل از اینکه خبر تصویب انتقال از استاندار اصفهان شنیده شود خودتان با مردم خوزستان سخن می‌گفتید و حجم آب انتقالی و مصارف آن را برای مردم تشریح می‌کردید تا فشار روانی و نگرانی کمتری بر مردم وارد شود و از بازار شایعات و گمانه زنی‌ها جلوگیری می‌کردید.

آقای رئیس جمهور، ما هیچ وقت حاضر نمی‌شویم بگوییم آب شرب را بر روی هم کشوری هایمان قطع کنید چرا که معتقدیم ایران با اصفهان و خوزستان زیباست؛ تنها از این نگرانیم که برای آبادانی بیشتر اصفهان، خوزستان خراب‌تر شود و تاوان صنعت و کشاورزی اصفهان را محیط زیست خوزستان دهد، نگرانیم احیای زاینده رود مرگ کارون را به همراه داشته باشد، نگرانیم این طرح‌های انتقال بدون مطالعه و یک طرفه، تخم نفاق و کینه را در سینه مردم پرورش دهد و برادر را با برادر دشمن کند.

مرتضی آژند – بهار نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا