اخبار

رکود تورمی چقدر نزدیک است؟

بودجه ۹۸ نشان دهنده روزهای سخت برای معیشت مردم است. در چشم انداز اقتصادی کشور رکود تورمی و بیکاری گسترده تر مشاهده می شود. فشار بر مردم جهت تامین هزینه های دولت به نارضایتی عمومی بیش از پیش دامن خواهد زد.

اعمال فشار بر مردم جهت تامین کسری بودجه و هزینه های دولت ، بنیاد ها و موسسات مالی خصوصی

به گزارش خبرنگار مهر؛ کف بودجه سال آینده که ۴۰۷ هزار میلیارد تومان و سقف آن ۴۴۷ هزار میلیارد تومان است تنها بخشی از بودجه ۹۸ از محل درآمدهای پایدار تامین خواهد شد. قریب به ۵۰ درصد بودجه ۹۸ فاقد پشتوانه مطمئنه ای است که نمی توان بر روی تحقق آن حساب ویژه ای باز کرد و در این رابطه هزینه های اجباری تعیین کننده است…سال ۹۸ از نظر منابع مالی و بودجه ای حکایت از روزهای سخت برای کشور است.

دولت شاید نتواند در سال آینده هزینه های خود را کاهش دهد اما این دلیل نمی شود تا برای تامین هزینه ها بر مردم فشار بیاورند یعنی از مردم مالیات و عوارض بیشتری بگیرند که اگر به این امر بپردازند تبعات نامناسبی به همراه خواهد داشت.

رکود تورمی در راه است

به وجود آمدن تورم در ماه‌های گذشته باعث شد همه توجه‌ها به سمت افزایش قیمت‌ها جلب شود، در حالی که یک استاد در این باره معتقد است که اقتصاد کشور با پدیده دیگری هم روبرو است که آن رکود تورمی است.

به گزارش ایسنا، وجود رکود تورمی در اقتصاد مساله‌ای است که علت آن به معضلات بخش تولید برمی‌گردد. افزایش هزینه‌های تولید از سویی و کاهش قدرت تولید از سوی دیگر می‌توانند باعث کاهش عرضه در بخش تولید شوند…

این اقتصاددان با اشاره به مشکل تامین اعتبار تولیدکنندگان ادامه داد: در شرایط تورمی هزینه‌های تولید هم بیشتر می‌شود و تولیدکنندگان هم نیاز به منابع بیشتری دارند در حالی که این اتفاق در عمل رخ نمی‌دهد.

او همچنین با اشاره به افزایش قیمت دلار و به تبع آن کاهش واردات اظهار کرد: در این شرایط نگاه به داخل بیشتر می‌شود، اما مساله این است که خود تولیدات هم به کالاهای خارجی وابسته هستند و در شرایط گرانی ارز هزینه‌های تولید هم بیشتر می‌شود.

به گزارش ایسنا، هنگامی که رشد اقتصادی کند، بیکاری نسبتا بالا، قیمت‌ها و نرخ تورم در حال رشد و تولید ناخالص داخلی پایین است، اقتصاد در رکود تورمی به سر می‌برد. به عبارت دیگر در این شرایط تورم در مصرف و رکود در تولید به وجود می‌آید.

بسیاری از کارشناسان، عوامل اقتصادی را تنها دلیل بروز رکود تورمی می‌دانند. ریشه‌های رکود تورمی در ویژگی‌های ساختاری هر اقتصاد، میزان کارایی سیاست‌های پولی و مالی، ساختار بودجه‌ای دولت، میزان کشش‌پذیری سرمایه‌گذاری نسبت به نرخ بهره، چگونگی جانشینی جبری، الگوهای مصرف، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری و میزان نقش دولت در اقتصاد نهفته‌ است.

قدرت خرید مردم کاهش بازهم بیشتری می یابد!

با توجه به بودجه سال آینده رشد تورم قابل پیش بینی است.مرکز پژوهش‌های مجلس هم با انتشار گزارشی نسبت به شوک تورمی هشدار داده است.محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، بین ٢٢.٠ درصد برای دهک اول تا ٢۴.۴ درصد برای دهک دهم است.

به گزارش خبرگزاری مهر، گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده کل کشور بر اساس دهک‌های هزینه‌ای آذر ١٣٩٧، از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

بر این اساس، نرخ تورم کل کشور در آذرماه ١٣٩٧ برابر ١٨.٠ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ١٧.١ درصد برای دهک اول، تا ١٩.۵ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٢٢.٠ درصد برای دهک اول تا ٢۴.۴ درصد برای دهک دهم است.

همچنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ١٣.٢ درصد برای دهک اول تا ١٨.۴ درصد برای دهک دهم است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا