گوناگون

وزیر دفاع یونان استعفا کرد

وزیر دفاع یونان در اعتراض به توافق تغییر نام مقدونیه از سمت خود استعفا کرد و بدین ترتیب آینده دولت ائتلافی چند ماه پیش از انتخابات سراسری دستخوش ابهام شد….
به گزارش خبرگزاری رویترز از آتن ؛ «پانوس کامنوس» (Panos Kammenos) که حزب ‘یونان مستقل’ وی از متحدین آلکسیس تیپراس نخست وزیر است، مدت ها با توافق سال ۲۰۱۸ آتن – اسکوپیه بر سر تغییر نام مقدونیه مخالفت می کرد.
انتخابات پارلمانی یونان در پائیز سال آینده برگزار می شود.
ائتلاف حاکم هم اکنون ۱۵۳ کرسی از ۳۰۰ کرسی مجلس را در اختیار دارد که ۱۴۵ نماینده از اعضای حزب چپ گرای سیریزا هستند.
به گزارش ایرنا، اسکوپیه و آتن ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ موافقتنامه تاریخی را در منطقه ساحلی پرسپا در سواحل شمالی یونان در مورد حل اختلافات دو کشور بر سر نام مقدونیه امضا کردند.
این کشور از سال ۲۰۰۸ میلادی دارای شرایط عضویت در ناتو بود اما به دلیل وجود اختلافات با یونان، نتوانست موافقت این کشور را به عنوان عضو ناتو برای ورود به این سازمان نظامی به دست آورد.
جمهوری مقدونیه با جمعیت حدود دو میلیون و ۴۶ هزار نفر و مساحت ۲۵ هزار و ۷۱۳ کیلومتر مربع در شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و مانند دیگر کشورهای برآمده از یوگسلاوی سابق با معضلات اقتصادی فراوانی مواجه است.
دولت آتن به دلیل اینکه مقدونیه قدیم، بخش بسیار بزرگی از خاک یونان را شامل می‌شد، نگران بود که دولت مقدونیه بعدها ادعایی درباره این بخش از یونان را مطرح کند و به همین دلیل خواهان تغییر نام جمهوری مقدونیه بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا