گوناگون

شکاف جدید در حزب راست افراطی آلمان

جدایی یک عضو برجسته حزب راست افراطی آلمان ضمن آشکار کردن شکاف های درون این حزب، به گفته تحلیلگران سیاسی خبر بدی برای پوپولیست های راست افراطی این کشور پیش از انتخابات منطقه ای سال جاری میلادی است….
به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های آلمان، حزب راست افراطی ‘آلترناتیو برای آلمان’ (AfD) که زمانی خود را به عنوان جایگزینی برای سیاست های حزب حاکم دمکرات مسیحی و شخص ‘آنگلا مرکل’ صدر اعظم این کشور مطرح کرده بود، اکنون خود دچار آلترناتیو سازی درونی شده است.
روز پنجشنبه گذشته ‘آندره پوگنبورگ’ رهبر سابق این حزب در ایالت ‘ساکسونی آنالت’ در شرق آلمان از عضویت در حزب استعفا و فقط چند ساعت پس از آن نیز اعلام کرد که حزب خود را با نام ‘آوفبروک دویچر پاتریوتن’ (قیام میهن پرستان آلمانی) بمنظور رقابت با حزب ‘آلترناتیو برای آلمان’ تاسیس می کند.
پوگنبورگ یکی از تندروترین رهبران ملی گرا در درون حزب آلترناتیو برای آلمان بود که دو بار به علت کاربرد تعابیر یادآور افراط گراهای دست راستی مورد انتقاد حزب قرار گرفته بود.
او رابطه نزدیکی با جریان های افراطی از جمله جریان موسوم به ‘پگیدا’ دارد و همچنین یکی از متحدان ‘بیورن هوکه’ است که از او به عنوان یکی از موتورهای اصلی شاخه ملی گرای قومیتی حزب یاد می شود که به داشتن گرایش های ضدیهودی نیز متهم است.
پوگنبورگ در سال ۲۰۱۶ میلادی رهبر مخالفان (اپوزیسیون) در پارلمان منطقه ای ایالت ساکسونی – آنالت شد اما سال بعد از آن در پی اظهارات جنجالی بر ضد ترکیه از مقام خود و همچنین ریاست منطقه ای حزب کنار رفت.
این سیاستمدار راست افراطی آلمانی برای نماد حزب جدید خود از گل گندم آبی رنگ استفاده کرده که به عنوان علامتی مرتبط با طرفداران نازی ها شناخته می شود.
این گل در اتریش بطور تاریخی با جنبش ضد یهودی ‘شونیرر’ مرتبط است و تا پیش از ضمیمه شدن اتریش به خاک آلمان در سال ۱۹۳۸، به عنوان نماد سمپات های حزب نازی استفاده می شد.
برخی اعضای میانه روی حزب آلترناتیو برای آلمان از جدایی پوگنبورگ استقبال کرده اند.
‘اووه یونگه’ از اعضای پارلمان منطقه ای توییت کرد: آندره پوگنبورگ از حزب AfD جدا شد و امیدوارم که همه افراطی های احمق و میهن پرستان خودخوانده را نیز با خود ببرد.
حزب آلترناتیو برای آلمان در سال ۲۰۱۳ عمدتا در مخالفت با اتحادیه مالی اروپایی تشکیل شد اما نرسیدن به موفقیت انتخاباتی موجب تغییر تمرکز حزب به سمت مخالفت با مهاجران شد.
این حزب از سال ۲۰۱۵ بیشتر به سمت ملی گرایی و حتی نژادپرستی گرایش یافته و تحت رهبری افرادی مانند الکساندر گولاند و پوگنبورگ قرار گرفته و برخی اعضای میانه رو از جمله ‘فرائوکه پتری’ در آستانه انتخابات سال ۲۰۱۷ در حاشیه به سر می برند.
این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۷ به پیروزی بی سابقه ای رسید و با کسب ۱۲.۶ درصد آراء به حزب مخالف اصلی دولت در پارلمان آلمان (بوندستاگ) تبدیل شد.
این در حالیست که جدایی پوگنبورگ نسبت به جدایی پتری می تواند لطمات بیشتری برای حزب آلترناتیو برای آلمان در انتخابات سال جاری میلادی در پی داشته باشد. از سوی دیگر این حزب امیدوار است در انتخابات منطقه ای در ایالت های ساکسونی و براندنبرگ در روز اول سپتامبر و در ایالت ‘تورنگیا’ در ۲۷ اکتبر به موفقیت برسد.
حزب آلترناتیو برای آلمان پس از موفقیت در انتخابات فدرال سال ۲۰۱۷ موفقیت زیادی در زمینه افزایش حمایت مردمی در انتخابات منطقه ای در سال ۲۰۱۸ نداشت و در انتخابات ایالت ‘بایرن’ با حدود ۱۰ درصد آرا در جایگاه سوم و با حدود ۱۳ درصد در ایالت ‘هسه’ در جایگاه چهارم قرار گرفت.
این حزب در نظرسنجی های سراسری همچنان حدود ۱۳.۵ درصد رای دارد اما در حال عقب افتادن از حزب ‘سبزها’ است که حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد رای دارد.
پوگنبورگ در گفت وگو با روزنامه ‘دی ولت’ از ‘چرخش به چپ’ حزب آلترناتیو برای آلمان انتقاد کرد.
‘قیام میهن پرستان آلمانی’ چهارمین جریان جدا شده از آلترناتیو برای آلمان از زمان تاسیس آن در سال ۲۰۱۳ تا کنون است.
در سال ۲۰۱۵، ‘برند لوکه’ از بنیانگزاران آلترناتیو برای آلمان از این حزب جدا شد و حزب لیبرال محافظه کار ‘اصلاحگران’ او اکنون یک کرسی در پارلمان اروپا دارد.
در همان سال ‘برنارد ویلت’ رهبر این حزب در ایالت ‘مکلنبورگ – پومرانیا غربی’ در شمال شرقی آلمان نیز جدا شد و حزب ‘شهروندان’ را تشکیل داد.
پس از انتخابات سال ۲۰۱۷ نیز فرائوکه پتری از بنیانگزاران حزب از آن جدا شد و گروه حزبی راست های افراطی سه کرسی خود را از دست داد.
پتری سپس حزب ‘آبی’ (بلو پارتی) را تشکیل داد اما تا کنون اعضای کمی جذب کرده و در هیچ انتخاباتی رقابت نکرده است.
حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان در آغاز فعالیت توسط گروهی تحصیلکرده که مخالف پشتیبانی مالی اتحادیه اروپا از یونان و نجات این کشور از بحرانی مالی بودند، راه‌اندازی شد اما با گذر زمان چهره‌ای کاملا متفاوت به خود گرفت.
در سال ۲۰۱۵ بود که پس از جنگ‌های درون‌ حزبی، جناح راستگرا توانست قدرت را در دست گیرد. گرایش‌های ملی‌گرایانه و ضداسلامی بویژه در زمانی که بحران آوارگان و پناهجویان بر اروپا حاکم بود، سبب شد که شماری جذب این حزب شوند.
آلترناتیو برای آلمان تنها حزب بزرگ آلمان بود که از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و همچنین از پیروزی ‘دونالد ترامپ’ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استقبال کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا