اخبار

سفر روحانی به استان گلستان؛ “روزهای پر زحمت” و معیشت مردم

روحانی در جریان سفر به گلستان اعلام کرد روزهای پر زحمتی پیش روی ماست.این در حالی است که در بودجه سال آینده و طی دوره ژرفش بحران اقتصادی افزایش قدرت خرید و بهبود سطح زندگی مردم نادیده گرفته شده است.

شعارها و اعتراض مردم به وضعیت سیاسی – اقتصادی و فشارهای معیشتی

روزنامه جهان صنعت:گروه سیاسی- حسن روحانی دیروز به همراه شماری از معاونان و وزرای دولت به استان گلستان رفت. دیدار مردمی نخستین برنامه این سفر دو روزه بود که با حضور مردم در ورزشگاه تختی شهرستان گنبدکاووس برگزار و در ادامه رییس‌جمهوری راهی شهرستان گرگان شد. البته رییس‌جمهور در حالی میان اقوام گلستانی حضور پیدا کرد که برخی از مردم با دادن شعارهایی اعتراض خود را نسبت به وضعیت اقتصادی و فشارهای معیشتی اعلام کردند و با شعارهایی خواهان تغییر وضعیت معیشتی شدند. این موضوع سبب شد رییس دفتر رییس‌جمهور در جلسه با فعالان سیاسی استان گلستان بر ضرورت حفظ و تقویت وحدت و همدلی در داخل کشور تاکید کند و از همگان بخواهد در شرایط فعلی که آمریکا از هر وسیله‌ای برای ناامید کردن مردم نسبت به آینده انقلاب و کشور استفاده می‌کند، هوشیار باشند و با وجود برخی اختلاف نظرها دشمن شادکن نباشند.

اما مهم‌ترین صحبت‌های روحانی در جمع مردم پرتاب دو ماهواره به فضا بود‌. ماهواره پیام که ساخته شده‌ دانشگاهیان و به ویژه دانشگاه امیرکبیر است‌ توسط ماهواره‌بری که به دست ایثارگران و جوانان غیور این دیار ساخته شده به زودی در ۶۰۰ کیلومتری فضا قرار خواهد گرفت. طبق گفته روحانی این ماهواره می‌تواند وضع آب و هوا، کشاورزی و جنگل‌ها را رصد کند.

این ماهواره یک ماهواره عملیاتی است و برای اولین بار به صورت روزانه مسائل کشور را در اختیار مسوولان قرار می‌دهد. باید تاکید داشت که خبر پرتاب موفق ماهواره ضمن نشان دادن عزم جدی و قاطع رییس‌جمهور برای توسعه فناوری فضایی ایران، پاسخ محکم دولت به آمریکا و خروج ترامپ از برجام و البته ادعاهای اخیر مقامات این کشور است. ‌نکته مهم دیگر در سخنان رییس‌جمهور سیگنال مثبت روحانی برای آشتی با عربستان بود‌. رییس‌جمهور تاکید کرد: ما با همسایگان‌مان بهترین روابط را داریم و با یکی، دو همسایه هم اگر مشکل داریم، آماده‌ایم که مشکلات را با آنها حل کنیم…رییس‌جمهور همچنین با اشاره به تقدیم بودجه ۹۸ به مجلس شورای اسلامی گفت: در تبصره ۱۴، تبصره ۱۸، تبصره ۱۹ و تبصره ۲۱، به اقشار محروم کمک کردیم؛ اولین قدم در تبصره ۱۴ برای ادامه کمک به اقشار محروم این جامعه طراحی شده است.
روحانی اظهار داشت: برای رفع فقر مطلق ۷۰۰۰ میلیارد تومان برای سال آینده در تبصره ۱۴ اعتبار پیش‌بینی کرده‌ایم. تبصره ۱۸ برای تحول در اشتغال است که مهم‌ترین مساله امروز اشتغال جوانان عزیز ماست و ما می‌دانیم که در این مقطع حساس، باید جوانان ما در مسیر شغل قرار گیرند.

مدعیات پوچ در باره فقر زدایی ، کالبد‌شکافی دخل و خرج دولت در سال ۹۸

به گزارش جهان صنعت: نظام تصمیم‌گیری‌های اساسی موتور رشد اقتصاد کشور را روی فروش درآمدهای معدنی، تامین مالی بانک‌ها، سوداگری مسکن، تجارت کالا و مخارج عمومی بنا کرده‌ است. سودهای حاصل از سوداگری بانک‌ها در مسکن، فعالیت‌های نامولد و قاچاق و رانت‌های منابع می‌توانستند درآمدهای مالیاتی برای سرمایه‌گذاری در مخارج عمومی را فراهم آورند، اما نظام مالیاتی در خدمت نظام بانکی تنها به «ندای قدرت پول» پاسخ می‌دهد.

اقتصاد ایران نه تنها نامتوازن است، بلکه به شدت هم نابرابر است. شکاف بین اغنیا‌ و فقرا به شدت افزایش یافته در حالی که منافع و دستمزدهای طبقات برخوردار به شدت افزایش یافته، قدرت خرید دستمزدهای طبقات میانه و پایین به شدت کاهش یافته است.

بودجه را می‌توان آینه تمام‌نمای سیاستگذاری یک‌ساله دولت نامید؛ این که چه منابعی قرار است صرف چه اموری شود و اینکه دولت قرار است چه هزینه‌هایی را برای پیشبرد مندرجات قانونی‌اش در این لایحه متحمل شود در قالب برنامه دخل و خرج‌اش می‌گنجد…منابع اختصاص داده شده در این لایحه بودجه‌ای توان پاسخگویی به انتظارات شکل گرفته را نخواهد داشت و کمترین آسیب چنین سیاستی در قالب کسری بودجه بروز می‌کند. به دنبال آن دولت سیاست‌های هدف‌گذاری شده در لوایح بودجه‌اش را به فراموشی می‌سپارد و به سیاست‌هایی دست می‌زند که از سقوط نابهنگام‌اش به باتلاق نابودی جلوگیری کند…

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸‌ با وجود اینکه اظهار می‌شود حقوق کارکنان دولت حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است، اما با توجه به برآورد تورم تجمعی کالاها و خدمات مصرفی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، افزایش تجمعی حقوق و دستمزد به میزان ۳۰ درصد جوابگوی افزایش قیمت‌ها نخواهد بود. نسبت حقوق و دستمزد کارکنان دولت به تولید ناخالص داخلی حدود پنج درصد در سال ۱۳۹۸ خواهد بود که نزدیک به نصف نسبت سال‌های دهه ۸۰ و همچنین بسیاری از کشورهای جهان (به ویژه توسعه یافته) است.

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، سهم حقوق و دستمزد از کل مخارج عمومی دولت ۲۰ درصد است. کاهش شدید ارزش حقیقی حقوق و دستمزدها و سهم آن از اقتصاد کشور، اثر مالیات تورمی ناشی از شوک ارزی را به وضوح نشان می‌دهد. موضوع کلیدی این است که کاهش سهم حقوق‌بگیران از اقتصاد در مقابل کم و بیش متناسب با افزایش سهم گروه‌های اقتصادی بهره‌مند از رانت افزایش نرخ ارز و منافع حاصله از بی‌ثباتی اقتصاد کلان کشور است که در همین حال از معافیت‌های مالیاتی بیشتر و گسترده‌تر برخوردار شده‌اند. به همین علت است که مالیات تورمی بدترین نوع مالیات محسوب می‌شود، زیرا روی اقشار متوسط و ضعیف متمرکز شده و به نفع فرادستان تمام می‌شود…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا