زنان

«شیرخواران رهاشده»

مساله کودکان «رها‌شده» در کشور تازگی ندارد و هر‌ساله تعداد زیادی کودک در سنین مختلف بر اثر دلایل مختلف که یکی از مهم‌ترین آنها فقر است، سر راه گذاشته می‌شوند.در رژیم ولایت فقیه هر روز قاجعه تازه‌ای آفریده می‌شود. بحران اقتصادی کشور را در کام خود فرو برده است. گرانی و گرانفروشی، احتکار و تورم امان مردم را بریده است. شکاف طبقاتی، فقر زحمتکشان و ثروت زراندوزان روز به‌روز افزایش می‌یابد. فقر و تیره‌روزی دم به دم دامن مردم و زحمتکشان را هر چه بیشتر می‌گیرد و آنان را در آنچنان تنگنای معیشتی می‌گذارد که از برآوردن حتی اولیه‌ترین نیازهای زندگی‌شان عاجز و درمانده می‌مانند….
چرا مقصد تعداد ‌زیادی از سرپرستان این کودکان مشهد است؟ این سوال مهمی است که بنا داریم در این نوشتار تا حدودی به آن پاسخ دهیم. اغلب والدینی که کودکان خود را سر راه می‌گذارند دشمن فرزندان خود نیستند و آنها را به‌دلیل فقر و مشکلات خانوادگی تنها می‌گذارند.

به گزارش روز نامه آرمان روز،در خرداد سال‌جاری معاون ‌اجتماعی اداره‌کل بهزیستی استان خراسان‌رضوی گفت: روزانه یک کودک در خیابان‌ها و اماکنی مانند حرم مطهر رضوی در شهر مشهد به حال خود رها می‌شوند، این آمار در تمام استان‌های ایران بی‌سابقه است. از سوی دیگر مشهد مهم‌ترین مقصد زیارتی ایرانیان در داخل کشور است که سالانه میلیون‌ها نفر به منظور زیارت به آن سفر کرده و همچنین میزبان چندین‌میلیون زائر از کشورهای همسایه است. بنابراین آنچه امروز به قطعیت می‌توان گفت آن است که این آمار زیبنده شهر مذهبی- تاریخی و مهمی مانند مشهد نیست. این شهر مأمن امن‌میلیون‌ها قلب عاشق در ایران و خارج است و وجود کودکان رها شده بالاتر از میانگین کشوری در این شهر قلب زائران و مسافران را به درد می‌آورد. به گزارش ایرنا، غلامحسین حقدادی افزود: «در سال گذشته ۵۸۰ کودک وارد شیرخوارگاه‌های مشهد شده‌اند که رها شده، سر راهی یا «بد سرپرست» بوده‌اند.» یکی از علل اصلی رهاکردن نوزادان مجهول‌الوالدی و فقر والدین یا سرپرست کودک است. اصطلاح «مجهول‌الوالدی» درباره کودکانی به‌کار برده می‌شود که پدرشان مشخص نیست و نگهداری آنها توسط مادر دشوار و در مواردی غیرممکن است. کودکان رها شده به‌طور طبیعی به‌عنوان فرد بدون سرپرست به بهزیستی تحویل داده می‌شوند و بهزیستی با توجه به مدارک و مستندات به‌دست‌ آمده کودک را به خانواده اش تحویل می‌دهد. معاون وزیر رفاه گفت: ورودی شیرخواران رهاشده بالاست و هزینه‌های درمان این کودکان در هیچ سرفصلی تعریف نشده است و باید با همکاری وزارت بهداشت، بیمه سلامت و تامین اجتماعی راهکاری برای آن پیدا کرد. قبادی دانا یادآور شد: در خصوص بیمه‌ درمان بستری نوزادان شیرخوارگاه‌ها با سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت رایزنی‌هایی شده است تا راهکار مناسبی را برای رفع این مشکلات پیدا کنیم. او گفت: مساله هزینه‌های درمانی بستری کودکان رها شده را که در حال حاضر با دشواری توسط بهزیستی پرداخت می‌شود از طریق وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی پیگیری می‌کنیم. قبادی دانا گفت: ورودی شیرخواران بسیار بالا است و هزینه‌های بالای درمان شیرخواران در هیچ سرفصلی تعریف نشده است و باید با همکاری وزارت بهداشت، بیمه سلامت و تامین اجتماعی راهکاری برای آن پیدا کرد. در خرداد سال‌جاری نماینده مشهد در مجلس با یادآوری اینکه مشهد دارای پرجمعیت‌ترین مرکز نگهداری نوزادان رها شده است، سیستم فرزندخواندگی را سختگیرانه دانست. جواد کریمی قدوسی با بیان اینکه مرکز نگهداری کودکان رها شده از قبل از انقلاب در مشهد تاسیس شده رها شدن نوزادان را آسیب و معضل بزرگ اجتماعی دانست و گفت: از گذشته تاکنون خانواده‌ها به دلیل فقر و مشکلات خانوادگی فرزندان خود را بر اساس اعتقاد قلبی و اینکه امام رضا می‌تواند از نوزاد آنها نگهداری کند در جوار امام رضا( ع ) رها می‌کنند. وی با بیان اینکه اغلب کودکان رها شده در مشهد از سایر استان‌ها هستند، افزود: به طور مداوم بازدیدهایی را از مراکز نگهداری از کودکان رها شده داریم؛ ایجاد و تجهیز مراکز نگهداری در دستور کار قرار گرفته و وضعیت آنها رو به بهبود است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا