بین‌المللی

پارلمان بریتانیا با اکثریت قاطع آرا توافق برکیست را رد کرد

اختلاف ۲۳۰ رای مخالف در این رای‌گیری بدترین شکست یک دولت حاکم در تاریخ بریتانیا در صد سال گذشته است.  مجلس عوام بریتانیا، شامگاه سه‌شنبه ۱۵ ژانویه، ۲۵ دی با اکثریت قاطع آرا توافق دولت محافظه‌کار به رهبری خانم ترزا می ‌با اتحادیه اروپا را رد کرد. فقط ۲۰۲ نماینده مجلس عوام به این طرح رأی مثبت دادند. ۴۳۲ نماینده توافق با اتحادیه اروپا را رد کردند. یک شکست تاریخی برای دولت وقت بریتانیا….

جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون خواهان رأی‌گیری درباره اعتماد به دولت ترزا می‌شد. او از شکست ترزا می‌به عنوان «مفتضح‌ترین شکست» دولت در پارلمان از سال ۱۹۲۰ تاکنون یاد کرد. چهارشنبه ۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی اعتماد به دولت ترزا می ‌در مجلس عوام بریتانیا به بحث گذاشته می‌شود. نخست‌وزیر بریتانیا برای دفاع از دولت خود اعلام آمادگی کرد.

چنانچه نمایندگان مجلس عوام به دولت می‌ رأی اعتماد ندهند نخست‌وزیر بریتانیا می‌بایست کناره‌گیری کند. گزینه‌های دیگری هم مانند تعویق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تکرار رأی‌گیری در مجلس عوام درباره توافق و حتی تکرار همه‌پرسی برگزیت (برکسیت، برگزیت، برگسیت Brexit = خروج از اتخادیه اروپا) مطرح است.

بریتانیا باید ۲۹ مارس اتحادیه اروپا را ترک کند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا با اظهار تأسف از نتیجه رأی‌گیری در مجلس عوام گفته است که توافق با دولت ترزا می ‌تنها راه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست. دونالد تاسک با انتشار پیامی در توییتر خواهان شفافیت شده است:

«اگر حصول توافق [با اتحادیه اروپا] میسر نیست، و هیچکس هم به برگزیت بدون توافق تمایل ندارد، چه کسی آنقدر شهامت دارد که به روشنی بگوید تنها راه‌حل مثبت چیست؟»

ترزا می‌‌ در چارچوب مذاکرات برگزیت با اتحادیه اروپا به این توافق دست یافته بود که در مرزهای ایرلند شمالی با ایرلند جنوبی هیچگونه کنترلی اعمال نشود. ایرلند شمالی بخشی از بریتانیا و ایرلند جنوبی جزو اتحادیه اروپاست.

نخست‌وزیر بریتانیا از نمایندگان مجلس عوام خواسته بود «به ‌خاطر کشور» از توافق میان دولت او و اتحادیه اروپا در موضوع برگزیت حمایت کنند. ترزا می‌ روز گذشته، پیش از آغاز رأی‌گیری درباره توافق او با اتحادیه اروپا، ‌به نمایندگان مجلس عوام هشدار داده بود که چنانچه آن‌ها به این توافق رأی ندهند دو گزینه بیشتر باقی نمی‌ماند: یا بریتانیا می‌بایست در این صورت بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود و یا اینکه از خروج از اتحادیه اروپا صرف‌نظر کند.

یانیس واروفاکیس، اقتصاددان و سیاست‌مدار یونانی در مقاله‌ای پیرامون بن‌بست کنونی در بریتانیا نوشته است:

«با آنکه بن‌بست فعلی برگزیت آبستن مخاطرات گوناگون است، مردم بریتانیا باید از آن استقبال کنند. نارضایتی آنها از انتخاب‌های پیش‌روی‌شان یک فرصت است، نه یک نفرین، و دموکراسیِ بیشتر، پادزهر است نه بیماری.»

جرمی کوربین، رهبر ترقیخواه حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت که پیش از رای‌گیری امروز گفته بود نخست وزیر در کسب اعتماد نمایندگان در رابطه با برگزیت “کاملا شکست خورده” دقایقی پس از رد طرح خانم می گفت این “مفتضح‌ترین شکست یک دولت بریتانیا در پارلمان از سال ۱۹۲۰ تاکنون بوده است.”

جرمی کوربین همچنین با تاکید بر اظهارات قبلی خود مبنی بر “بی‌اعتمادی‌ کامل” پارلمان به نخست وزیر، ترزا می، رسما خواستار رای‌گیری فوری درباره سرنوشت خانم طی ۲۴ ساعت آینده شد.

پارلمان انگلستان فردا، چهارشنبه ۲۶ دی ماه، در رابطه با سرنوشت دولت محافظه کار تصمیم خواهد گرفت.  با توجه به اینکه همه پیش بینی ها اینست که در صورت برگزاری انتخابات در شرایط حاضر حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین پیروز خواهد شد، و همچنین نظر به اینکه تعداد نمایندگان راست و متمایل یه راست در پارلمان حاضربیش از نمایندگان چپ و متمایل به چپ است، احتمال اینکه پارلمان برینتانیا رای عدم اعتماد به دولت محافظه کار بدهد، بالا نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا