گوناگون

تحریم گاز و میعانات گازی در دستور کار واشنگتن

رویکرد دولت ترامپ در تحریم نفتی ایران متفاوت از رویکرد دولت قبلی آمریکاست و به دنبال آن است تا با فشار حداکثری بر ایران تمام مسیرهای ممکن در دور زدن تحریم‌ها را شناسایی و مسدود کند‌.

به دنبال تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران لحظه به لحظه عرصه بر اقتصاد ایران تنگ‌تر می‌شود و در حالی که چندی پیش معافیت تحریمی برخی ازخریداران نفت ایران روزنه امیدی برای حفظ درآمدهای نفتی کشور شد حالا خبر از عدم تمایل کاخ سفید برای تمدید این معافیت‌ها می‌رسد‌.
این در حالی است که در بودجه ۹۸ میزان فروش نفت کشور به طور متوسط ۵/۱ میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شده است و تمدید نشدن این معافیت‌ها یعنی کسری شدید بودجه در سال آینده‌.
در پی معافیت‌های اعلام شده به تازگی ترکیه و هند واردات نفت از ایران را پس از یک دوره توقف آغاز کرده‌اند و دولت‌های ژاپن و کره جنوبی نیز از آغاز مجدد خرید نفت خام از ایران در روزهای آینده خبر داده‌اند‌.
هرچند قبلا هم اعلام شده بود این مبادلات، موقت خواهد بود اما بودجه سال ۹۸ و اطمینان از امکان‌ناپذیر بودن به صفر رساندن صادرات نفت ایران نشان از امیدواری مسوولان برای تمدید معافیت‌ها برای خریداران نفت ایران دارد‌.
اما شواهد نشان می‌دهد که رویکرد دولت ترامپ در تحریم نفتی ایران متفاوت از رویکرد دولت قبلی آمریکاست و به دنبال آن است تا با فشار حداکثری بر ایران تمام مسیرهای ممکن در دور زدن تحریم‌ها را شناسایی و مسدود کند‌.
در همین حال به گارش رویترز برایان هوک، نماینده ویژه واشنگتن در امور ایران در حاشیه یک کنفرانس نفتی در دوبی اعلام کرد: «کاخ سفید تمایلی به تمدید معافیت‌های تحریمی به خریداران نفت ایران ندارد‌. ایران در شرایط کنونی با انزوای اقتصادی بیشتری به دلیل تحریم‌های ایالات‌متحده، روبه‌رو است‌. ما خواهان توقف درآمدهای نفتی دولتمردان ایرانی هستیم‌.»
در ماه نوامبر، تحریم‌های واشنگتن علیه ایران بازگردانده شد، اما با اعطای معافیت به هشت خریدار بزرگ نفت تهران شامل چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، تایوان، ایتالیا و یونان، بازار نفت با شوک قیمتی خروج نفت ایران از بازار روبه‌رو نشد‌.
از طرفی به دلیل افزایش سریع تولید نفت آمریکا، قیمت نفت در ماه نوامبر با وجود تحریم‌های یکجانبه ایران از سوی این کشور، کاهش یافته است‌.
از سوی دیگر اما اوپک و متحدانش برای پایدار نگه داشتن قیمت نفت دست به کاهش تولید زده‌اند، در این بین مسوولین آمریکایی از رصد بازار برای تصمیم‌گیری در مورد ادامه معافیت‌ها به هشت کشور معاف از تحریم نفتی و معامله مجدد با ایران خبر می‌دهند‌.
معافیت نفتی برای چین، هند، یونان، تایوان، ترکیه، ایتالیا، ژاپن و کره شمالی در ماه می‌ متوقف خواهد شد و برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفته است «وقتی می‌توانیم عرضه بیشتری در بازار نفت داشته باشیم، این امر ما را در مسیر بهتری می‌گذارد که صادرات نفت خام ایران را به صفر برسانیم‌.»
قیمت نفت از کریسمس تاکنون ۹ دلار در هر بشکه افزایش یافته و بهای آتی برنت نیز در آخرین معاملات ۵۹ دلار و ۳۴ سنت در هر بشکه بوده است، زیرا عربستان سعودی بنابر تعهدات خود تولید نفت را در ماه دسامبر ۴۰۰ هزار بشکه کاهش داده که این رقم بیش از مقدار مورد توافق با اعضای اوپک و غیراوپک بوده است‌. در عین حال خروجی نفت ایران نیز به یک میلیون بشکه در روز رسیده است‌.
برایان هوک در مصاحبه‌ای با گلوبال پلاس، استراتژی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را شرح داده و گفته است دولتش همچنان می‌تواند از اقدام‌های خصمانه اقتصادی برای افزایش فشار بر ایران استفاده کند و قیمت نفت را برای مصرف‌کننده پایین نگه دارد‌.
به گفته هوک زمانی که ترامپ در ماه می‌ اعلام کرد برجام را ترک می‌کند، قیمت نفت بشکه‌ای ۷۴ دلار بود و توانستیم با کاهش یک میلیون بشکه از تولیدات نفت ایران قیمت نفت را کاهش دهیم‌.
نمایده ویژه واشنگتن در امور ایران در خصوص تضاد بین خواسته ترامپ مبنی بر پایین نگه داشتن قیمت و برقراری تحریم‌ها می‌گوید: تولیدکنندگان آمریکایی، می‌توانند تولیدات نفتی خود را در این دوره ۴/۱ میلیون بشکه در روز افزایش دهند و این تولیدی بود که ما صادر می‌کردیم‌. سعودی‌ها تولید خود را افزایش دادند‌. بعد از آنچه که برای ونزوئلا و لیبی اتفاق افتاد، این یک بازار تقریبا مساوی بود و بعد از آن ما با تحریم ایران یک میلیون بشکه دیگر از تولید را گرفتیم‌. هیچ دلیلی هم وجود ندارد در ادامه نتوانیم آن را انجام دهیم‌.
هوک همچنین گفته است فکر می‌کنم همکاری خوبی برای اطمینان بخشی به بازار نفت باثبات داشتیم‌. اکنون ایران درصد کمی از کل تولید نفت به حساب می‌آید‌. صادرات نفت ایران از ۷/۲ میلیون بشکه در روز به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسیده و بنابراین ما در حفظ تعادل منافع ملی و منافع اقتصادی خود بسیار موفق بودیم‌.
وی همچنین در زمینه گاز طبیعی نیز گفته است: ما هیچ مصالحه مالی را برای چیزی در نظر نگرفتیم‌. در زمینه تحریم‌ها نیز ما رویکرد دیگری نسبت به دولت قبلی آمریکا که صادرات نفت خام را تحریم کرده بود در نظر گرفتیم‌. ما نفت خام، میعانات گازی و همه محصولات نفتی را تحریم کردیم‌. ۸۰ درصد درآمد ایران از نفت تامین می‌شود‌. اگر به دنبال یک فشار اقتصادی حداکثری هستیم، باید بعد از نفت خام، میعانات گازی و سایر فرآورده‌های نفتی را نیز تحریم کنیم‌.

در همین حال مرتضی بهروزی‌فر نیز معتقد است این اتفاق دور از ذهن نیست چرا که شرایط کنونی بازار و مازاد عرضه‌ای که وجود دارد این امکان را برای آمریکا ایجاد می‌کند تا فشارهای خود بر ایران را بیشتر کند‌.
به گفته این کارشناس انرژی با این شرایط حذف نفت ایران از بازار‌های جهانی تنشی ایجاد نخواهد کرد مگر اینکه با بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا و چین تقاضای نفت افزایش پیدا کند که البته بنا بر پیش‌بینی‌های بانک جهانی کندی اقتصاد جهانی روی بازارهای مالی و نفت سایه افکنده است‌.
بهروزی‌فر همچنین در این خصوص به «جهان‌صنعت» گفت: در حال حاضر آمار رسمی و دقیقی از صادرات نفت ایران در دسترس نیست ولی بنا بر گزارش‌ها حجم صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز رسیده است و این در حالی است که اکنون با توجه به معافیت‌های داده شده هشت مشتری نفت کشور همچنان به خرید خود ادامه می‌دهند‌.
وی ادامه داد: بنابراین اگر آمریکا بر سر حرف خود بماند و معافیت‌ها را تمدید نکند احتمالا میزان صادرات نفت ایران به زیر ۴۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید که به نظر نمی‌رسد با این حجم از صادرات اداره کشور میسر باشد. البته در این میان باید این را نیز مد نظر داشته باشیم که حتی برای دریافت پول همین میزان نیز با مشکل روبه‌رو هستیم‌.
روزنامه جهان صنعت

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا