بین‌المللی

فلج شدن فعالیت بخش‌های مختلف در تونس در پی اعتصاب سراسری

بزرگترین اتحادیه مشاغل تونس امروز (پنج‌شنبه) دست به اعتصاب سراسری در این کشور زد که موجب فلج شدن بسیاری از بخش‌ها از جمله پروازها، بخش بهداشت و حمل و نقل شد….

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اتحادیه مشاغل تونس اعتصاب سراسری را در اعتراض به مخالفت دولت با افزایش حقوق حدود ۷۰۰ هزار کارمند بخش دولتی آغاز کرد. شبکه المیادین نیز از فلج شدن بسیاری از بخش‌ها به ویژه پروازها، بخش بهداشت و حمل و نقل خبر داد.

نور الدین الطبوبی، دبیرکل اتحادیه مشاغل که بزرگترین اتحادیه در تونس است و بیش از ۸۰۰ هزار تن را تحت پوشش دارد در سخنرانی خود بین هزاران کارگر در مقابل این اتحادیه گفت: امروز روز ماست، ما خواهان حکومتی هستیم که در طول تاریخ به دنبال آن بوده‌ایم.

الطبوبی خواستار اصلاحات اقتصادی از جمله افزایش حقوق شد.

تونس از سوی صندوق بین‌المللی پول تحت فشار قرار گرفته است. رهبران بین‌المللی هشدار داده‌اند که دیگر به اقتصاد این کشور کمک نخواهند کرد.

این اعتصاب یک روزه فرودگاه‌ها، بنادر، مدارس، بیمارستان‌ها، رسانه‌های خبری و دفاتر دولتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما نخست وزیر تونس اعلام کرد که سرویس‌های دولتی در بخش‌های اصلی از جمله پرواز، بنادر، اتوبوس‌ها و قطارها سرویس‌های حداقلی ارائه خواهند کرد.

با این حال نخست وزیر تونس اعلام کرد که این اعتصاب بسیار هزینه به همراه خواهد داشت اما دولت نمی‌تواند حقوق را به طور غیرمناسب افزایش دهد.

معاون بزرگترین اتحادیه تونس اعلام کرد که صندوق بین‌المللی پول تونس را تحت فشار شدید قرار داده است.

چند روز گذشته رئیس جمهوری تونس گفته بود که اعتصاب سراسری که اتحادیه مشاغل تونس آن را می‌خواهد ترتیب دهد ممکن است نتایج مصیبت‌باری به همراه داشته باشد که عمق آن را تنها کسانی که اعتصاب ۱۹۷۸ را تجربه کرده‌اند، درک می‌کنند.

وی از همه خواست در دستیابی به راه‌حلی برای اجتناب از عواقب بدی که ممکن است به دنبال این اعتصاب به بار آید، به مسؤولیت خود عمل کنند، اعتصابی که ۲۶ ژانویه ۱۹۷۸ در تونس صورت گرفت و منجر به فروپاشی اتحاد ملی تونس شد.

اعتصاب سراسری ۱۹۷۸ موسوم به “پنج‌شنبه سیاه” شاهد حوادث خونینی بود، نیروهای ارتش و امنیت تونس به سمت هزاران عضو سندیکاهای معترض به نابسامانی وضعیت سیاسی و اقتصادی تیراندازی کردند که در اثر آن صدها تن کشته و زخمی شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا