گوناگون

ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون در انتخابات بعدی

محمد هاشمی لازمه پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را ائتلاف دانست و اظهارکرد: یک جناح در کشور ما که بتواند با اکثریت برنده انتخابات شود وجود ندارد و در حال حاضر الان بین جناح اصلاح طلب و اعتدالگرا یک قرابتی به وجود آمده است بنابراین در انتخابات هر کدام با هم باشند به روال عادی برنده هستند….

محمد هاشمی در گفتگو با شفقنا با بیان اینکه در انتخابات همه اصول آزادی رعایت نمی‌شود گفت: مبنای جمهوریت، انتخابات است و ما از اول انقلاب هر سال انتخابات داشتیم یعنی ابزار انتخابات را داریم ولی در این حق انتخابات همه اصول آزادی رعایت نمی شود و به نظر من مانع، همین نظارت استصوابی است یکی کاندید می شود اما تایید صلاحیتش نمی‌کنند یعنی مردم را در دادن حق رأی محدود می کنند. یا در رابطه با خانم ها این مساله نسبت به ریاست جمهوری وجود دارد. یک کلمه در قانون اساسی به نام رجال آمده است که در خود قرآن در بعضی موارد شامل خانم ها می شود اما در بخش های دیگر فقط مردانه است اما در جامعه ما تفسیر می کنند که رجال فقط شامل آقایان می شود.
او تصریح کرد: یکبار آقای هاشمی گفتند “خیالم راحت است و راحت می توانم بمیرم چون مردم راه خودشان را پیدا کردند و در انتخابات حرف خودشان را می زنند” . چند انتخابات انجام شد آیت الله هاشمی نبود اما مردم حرف خودشان را زدند.
هاشمی با بیان اینکه در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد هم اعتدالیون و اصلاح طلبان ائتلاف خواهند کرد ادامه داد: تحلیل من این است که با توجه به ضریب نفوذی که جناح های مختلف در میان مردم دارند در انتخابات فقط با ائتلاف می شود پیروز شد. جناح اصولگرا از اول انقلاب تا الان حدود ۲۰ درصد نفوذ مردمی داشته و جناح اصلاح طلب حدود ۲۱تا ۲۲ درصد و جناح اعتدال گرا ۳۷ الی ۳۸ درصد نفوذ مردمی دارد و اگر دو گروه با هم ائتلاف کنند برنده انتخابات خواهند شد بخشی از رأی ها هم خاکستری است و زمان انتخابات روشن خواهد شد.
او خاطرنشان کرد: یک جناح در کشور ما که بتواند با اکثریت برنده انتخابات شود وجود ندارد. پس لازمه پیروزی ائتلاف است. الان بین جناح اصلاح طلب و اعتدالگرا یک قرابتی به وجود آمده است بنابراین در انتخابات هر کدام با هم باشند به روال عادی برنده هستند و تندروهایی که تهمت می زنند و تخریب می‌کنند به خاطر این است که رأی مردم را برگردانند تا به سمت آنها نروند ولی تجربه در کشور ما نشان داده است که مردم اینگونه نیست که وقتی کسی ۴ تا فحش داد به او رأی دهند. بنابراین اقدامات تندروها نتیجه عکس نداشته باشد نتیجه مطلوب هم برای آنها نخواهد داشت.
روزنامه مستقل

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا