بین‌المللی

اعتراض جلیقه زردها در فرانسه؛ هزاران نفر برای دهمین هفته به خیابان‌ها آمدند

بیش از پنج هزار نفر در دهمین هفته اعتراض «جلیقه زردها» راهی خیابان‌های پاریس، پایتخت فرانسه شدند. جنبش اجتماعی پرتوانی در فرانسه جریان دارد. پاسخ دولت به این جنبش پاسخی امنیتی است و از سوی دگر تحقیر خواسته‌های مردم است، ازجمله: کاهش قدرت خرید مردم و انعطاف‌ناپذیری دولت در این ارتباط، حتی به‌بهای سرعت بخشیدن به وخامت اوضاع. به‌گفته جنبش جلیقه زردها، تمام نمایندگان مجلس، پنجشنبه ۸ آذرماه/ ۲۹ نوامبر، اعتراضیه‌ای دربر دارندهٔ نظرخواهی ۳۰ هزار نفر دربارهٔ قدرت خرید، اشتغال، مالیات و همچنین حقوق بازنشستگی دریافت کردند که تا کنون بی‌جواب مانده است. خواست آنان ازجمله عبارتند از: حداقل حقوق ۱۳۰۰ یورو و حداکثر حقوق ۱۵۰۰۰ یورو، تنظیم قیمت مناسب برای گاز و برق، حق بازنشستگی بالای ۱۲۰۰ یورو و بر پایه شاخص تورم، بازنشستگی در سن ۶۰ سالگی (۵۵ سالگی برای کارهای سخت) و مالیات بر شرکت‌های چند ملیتی. فابین روسل، دبیر ملی جدید حزب کمونیست فرانسه، خواسته‌های مندرج در اعتراضیه جلیقه زردها را (که مفاد آن به مفاد برنامه جبهه چپ بسیار نزدیک است) همراه نامه‌ای برای رئیس‌جمهور ماکرون فرستاد و در آن اثبات می‌کند که جنبش جلیقه زردها جنبشی فراتر از مخالفان بستن مالیات بر سوخت است که آنان خواهان “حذف” آن‌اند. جلیقه زردها “یک سیستم واحد بیمه اجتماعی برای همه” را خواهان‌اند…

به گزارش یورو نیوز، بنابر اعلام وزارت کشور فرانسه تا ساعت دو بعدازظهر شنبه حدود ۲۷ هزار نفر در سراسر این کشور در تظاهرات شرکت کردند درحالیکه این تعداد شنبه گذشته ۳۲ هزار تن اعلام شده بود.

برخی تظاهرکنندگان در پاریس برای احترام به کسانی که از آغاز جنبش جلیقه‌ زردها تا کنون کشته یا زخمی شده‌اند یک شاخه گل یا یک شمع در دست داشتند.

این درحالی است که در نبود هیچ مرجع دیگری به جز وزارت کشور فرانسه برای اعلام شمار تظاهرکنندگان شماری از معترضان تصمیم گرفته‌اند خود روی صفحه فیسبوکی به نام «شمار زردها» تعداد شرکت‌کنندگان را اعلام کنند.

نیروهای مسلح فرانسه مانند هفته گذشته حدود ۸۰ هزار پلیس و ژاندارم را در سراسر فرانسه برای کنترل اعتراضات اختصاص دادند که از این میان پنج هزار پلیس فقط در پاریس مستقر شدند.

تظاهرکنندگان در بسیاری از دیگر شهرهای فرانسه نظیر بوردو، مارسی، تولوز، سنت اتین، روآن، آوینیون نیز در حالی به خیابان‌ها آمدند که چند روز از طرح «گفتگوی ملی» امانوئل ماکرون می‌گذرد؛ طرحی که بناست خشم اجتماعی بی‌سابقه‌ای را هدایت کند که از دو ماه پیش در فرانسه اوج گرفته است.

پلاکاردهای تظاهرکنندگان حاوی شعارهایی بود که در چند هفته اخیر بیشتر و بیشتر دیده می‌شوند. شعارهایی نظیر: «ماکرون، ماکرون، استعفا استعفا!» یا «آزادی، برابری، فلش‌بال»، شعاری که به ارزشهای ملی فرانسه و برخورد خشن پلیس با تظاهرکنندگان اشاره دارد.

همچنین شعارهای تندی علیه کریستوف کستنر، وزیر کشور فرانسه داده شده است. استفاده پلیس از فلش‌بال (نوعی گلوله‌ پلاستیکی) برای مقابله با تظاهرکنندگان انتقادهای تندی را متوجه آقای کستنر کرده است.

وی روز جمعه با دفاع از تصمیمش برای اجازه دادن به نیروی پلیس در استفاده از این گلوله‌ها گفت چاره دیگری نیست و بدون این سلاح ها پلیس ناگزیر از «برخورد فیزیکی» خواهد بود که «مجروحان بسیار بیشتری» برجا خواهد گذاشت.

تظاهرات شنبه گذشته شاهد صحنه‌های خشونت‌بار بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا