گوناگون

خطر بدعت رسمی!

روز گذشته جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور همه اعضا غیر از حسن روحانی، برگزار شد. در جلسه که برخی از اعضای شورای نگهبان ، وزیر امور خارجه، رییس کمیسیون قضایی مجلس و معاون حقوقی رییس‌جمهور نیز حضور داشتند، بررسی لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) که از سوی شورای نگهبان بر اساس ایرادات طرح شده از ناحیه هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس عودت و دوباره برای تعیین مصلحت به مجمع ارجاع شده بود، در دستور کار قرار گرفت. در جلسه پس از طرح دیدگاه‌های مختلف پیرامون لایحه مذکور، از سوی اعضای مجمع و همچنین اظهار نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت، ادامه بررسی ها به کمیسیون‌های سیاسی – دفاعی و حقوقی- قضایی محول شد تا نتایج آن در جلسه آتی مجمع مطرح شود و مورد بررسی قرار گیرد. احمد توکلی در گفت‌وگو با ایسنا در ارتباط با موضوعات مطرح شده در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار کرد: برای بررسی پالرمو جلسه فوق‌العاده‌ای در روز چهارشنبه تشکیل خواهد شد و قرار شده تا شنبه هفته آینده بررسی این موضوع به اتمام برسد…

توضیح یک شاهد

الهیار ملکشاهی، رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه خود به مرحله رای‌گیری در زمینه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو نرسید و قرار شد، شنبه هفته آینده این موضوع به طور کامل بررسی شود. الهیار ملکشاهی، در خصوص جلسه (شنبه ۲۹ دی) مجمع تشخیص مصلحت نظام با دستور کار بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته (پالرمو)، اظهار داشت: راجع به موضوع پالرمو قبل از جلسه اصلی مجمع تشخیص مصلحت نظام دو کمیسیون قضایی و حقوقی و کمیسیون سیاسی و امنیتی این مجمع جلساتی را برگزار کردند و مباحثی مطرح شد. رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هر دو کمیسیون برای ارائه گزارش خود به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام به نتیجه‌ای نرسیدند، در واقع گزارش این دوکمیسیون تکمیل نشد. وی افزود: موضوع بررسی الحاق به کنوانسیون پالرمو پس از برگزاری جلسه دو کمیسیون در جلسه اصلی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مورد بحث قرار گرفت. ملکشاهی با بیان اینکه علاوه بر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، میهمانان دیگری مانند محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه حضور داشتند و به اظهار نظر پرداختند، ادامه داد: جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام به مرحله رای‌گیری نرسید و قرار شد، کمیسیون های مجمع جلسه‌ای را برگزار کنند و حداکثر تا روز هفته جاری چهارشنبه گزارش خود را ارائه دهند. نماینده مردم کوهدشت و رومشگان در مجلس شورای اسلامی گفت: جلسه بعدی مجمع تشخیص مصلحت نظام با موضوع بررسی کنوانسیون پالرمو روز شنبه هفته آینده برگزار می‌شود.وی با بیان اینکه اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه امروز به جمع بندی نرسیدند و صحبت‌ها کامل نشد، افزود: به‌نظرم درجلسه بعدی موضوع بررسی الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو نهایی می‌شود.رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: نظر ما که به‌عنوان کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به این جلسه دعوت شدیم، این بود که با پنج شرطی که مجلس در ماده واحده الحاق به کنوانسیون پالرمو تعیین کرده، عضویت در کنوانسیون پالرمو مفید خواهد بود.

موضع جدی یک رییس

نگاه‌ها به این اقدام مجمع چندان مثبت نبود و در همین راستا حشمت ا… فلاحت‌پیشه در واکنش به واگذاری بررسی لایحه پالرمو به دو کمیسیون سیاسی-دفاعی و حقوقی – قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی بیشتر، گفت: مجلس برای بررسی کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) به وظیفه قانون گذاری خود عمل کرد و شورای نگهبان نیز وظیفه شرعی و قانونی‌اش را در بررسی مصوبه مجلس انجام داد. با توجه به اختلاف نظر بین مجلس و شورای نگهبان این لایحه به مجمع تشخیص برای ارائه نظر مصلحتی درباره تایید یا رد نظرات مجلس رفت. وی با تاکید بر اینکه «مجمع تشخیص نمی‌تواند قانون گذاری کند»، گفت: حداکثر کار مجمع تشخیص آن است که موارد مغایرتی و امثالهم را تایید یا رد کند چون مجمع نمی‌تواند اصلاحیه‌ای درباره پالرمو داشته باشد مگر اینکه بخواهد حق شرط‌ها را اصلاح کند که این کار هم در مجلس صورت گرفته است. بهتر بود مجمع امروز نظر رد یا تایید خود را اعلام می‌کرد. فلاحت پیشه با بیان اینکه «مجمع نمی‌تواند در مصوبات مجلس اصلاحات انجام دهد»، گفت: در قوانین و کنوانسیون‌ها فقط مجمع می‌تواند نظر تایید یا رد دهد؛بنابراین انجام اصلاحیه یک بدعت است که امیدوارم شکل نگیرد. این روند کم سابقه بوده است. کما اینکه به نظر می‌رسد هنوز جایگاه هیات عالی نظارت در مجمع تشخیص مشخص نشده و اختلاف نظر جدی بین هیات عالی نظارت و کمیسیون‌های مجمع با صحن مجمع وجود دارد. وی توضیح داد: در حال حاضر تکلیف هیات عالی نظارت در داخل مجمع مشخص نیست. این اختلاف نظرها باعث شده روند کلی قانون گذاری با هدر رفت زمان پیش رود. ابتدا باید مجمع تشخیص تکلیفش را برای خود روشن کند و بعد نظرات را در قالب قانون‌گذاری ارائه کند؛ بنابراین در شرایطی که هنوز وضعیت هیات عالی نظارت برای مجمع روشن نشده تصمیماتی گرفته می‌شود که اثر آن برای کل مجموعه قانون گذاری کشور بدعتی خطرناک به دنبال دارد. این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در تمام دنیا سیر تحولات به سمت افزایش قدرت مجالس پیش می‌رود؛ بنابراین روند فعلی، نوعی بدعت گذاری و نادیده گرفتن نقش قانون گذاری مجلس و شورای نگهبان است. حال اینکه باید مجمع نظر رد یا تایید خود را درباره پالرمو داده و وارد فضای اصلاحی نشود. فلاحت پیشه ادامه داد: تعیین تکلیف هیات نظارت با کمیسیون‌های مجمع باید در قالب حدود و اختیارات مجمع باشد و فراتر از آن نرود. حال اینکه متاسفانه میلی وجود دارد که برای هیات عالی نظارت یک سری اختیارات تعریف شود. این یک بدعت‌گذاری است که باعث کاستن حدود و اختیارات از قوه قانون‌گذاری در کشور می‌شود اما مجمع باید در حدود و اختیارات خود اقدامات را انجام دهد.

قانون

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا